Finansowe rekordy portalu Yahoo!

Największy portal świata świetnie zarabia na reklamie. Prawie 610 mln dolarów przychodów i ponad 112 mln dolarów zysku - oto wyniki spółki Yahoo w samym tylko drugim kwartale tego roku
Kalifornijska firma niemal dwukrotnie zwiększyła przychody i ponaddwukrotnie zysk netto w porównaniu do wyników sprzed roku. Na cały bieżący rok Yahoo! prognozuje przychody rzędu 2,54-2,64 mld dolarów i spodziewa się mocnego wzrostu rynku reklamy online w czwartym kwartale.

Minęły już czasy, gdy portal Yahoo borykał się z problemami finansowymi. Spółka czerpie przychody głównie z internetowej reklamy, choć wspiera się także mocno przychodami z płatnych usług. - Mieliśmy solidny wzrost w reklamie - mówił szef Yahoo! Terry Semel na telekonferencji. Jak podkreślali przedstawiciele spółki, w ślad za rosnącą popularnością internetu idzie rosnąca liczba kampanii reklamowych i coraz większe wydatki firm na promocję online Semel wskazał na wzrost zainteresowania internetem reklamodawców z branż handlu detalicznego, motoryzacyjnej i farmaceutycznej.

Dobre wyniki Yahoo! nie zaskoczyły jednak inwestorów i analityków. Zaraz po ich ogłoszeniu kurs akcji spółki (które mocno podrożały w ostatnich miesiącach) wręcz spadł. Analitycy tłumaczą to tym, że cena papierów Yahoo! już wcześniej uwzględniała spodziewane dobre dane finansowe.

drugi kwartał 2003 drugi kwartał 2004
przychody 321 mln dol. 609 mln dol.
zysk netto 51 mln dol. 113 mln dol.