Dziwne prawo telekomunikacyjne nie przesądzone

Intencją autorów projektu ustawy Prawo telekomunikacyjne nie było objęcie użytkowników kont poczty elektronicznej obowiązkiem rejestracji - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury
Poinformowało o tym w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, które projekt skierowało w marcu do Sejmu (właśnie zakończyło się jego drugie czytanie). To reakcja na list otwarty portali internetowych do marszałków Sejmu, Senatu i przewodniczącego komisji infrastruktury. Krytykują w nim zapisy art. 55, z których - według opinii prawników - wynika, że osoba zakładająca konto poczty elektronicznej powinna zgłaszać się dokumentem tożsamości do firmy świadczącej usługi internetowe. Mogłoby to zmusić miliony interneutów do przenoszenia kont za granicę.

Ministerstwo infrastruktury wyjaśnia, że krytykowane zapisy zostały zamieszczone na wniosek MON i MSWiA, którym chodziło o ograniczenie anonimowości użytkowników telefonów komórkowych na kartę (pre paid) - często posługują się nimi przestępcy. "Niewykluczone jest, że po potwierdzeniu słuszności zgłaszanych zarzutów zostanie przedstawiona propozycja zmiany przedmiotowego zapisu" - czytamy w komunikacie resortu infrastruktury.

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w poniedziałek, że złożyło już odpowiednią poprawkę w Sejmie.