Plus szuka dostawcy

Polkomtel, operator sieci Plus GSM, ogłosił przetarg na dostawę infrastruktury do budowy sieci trzeciej generacji UMTS i rozbudowy dotychczasowej GSM.
Do przetargu zaproszono Alcatela, Ericssona, Lucent Technologies, Nokię, Nortel Networks i Siemensa. Mają czas na złożenie ofert do 4 czerwca. Decyzję o wyborze Polkomtel chce podjąć do końca października. W lutym firma uruchomiła testową sieć UMTS w centrum Warszawy. Działa ona na bazie infrastruktury Nokii, która to firma jeszcze w maju dostarczy kolejne elementy sieci w stolicy.

Zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Plus, Era i Idea muszą uruchomić nowe sieci najpóźniej w styczniu 2006 r., zaś do końca 2007 r. objąć ich zasięgiem co najmniej 20 proc. mieszkańców Polski.

Trzecia generacja telefonii komorkowej umożliwia transmisję danych z szybkością do 2 MB/s, co pozwoli na zaoferowanie na masową skalę takich usług, jak: wideofonia, telewizja, wyrafinowane gry sieciowe czy aplikacje biznesowe. Główni operatorzy w Europie zamierzają wprowadzić UMTS w tym roku.

Fińska Nokia jest głównym dostawcą urządzeń dla należącej do Polkomtela sieci GSM. We wtorek firma poinformowała, że w oparciu o aneksy do istniejącej umowy dostarczy także urządzenia w technologii EDGE. Umożliwia ona znaczne przyspieszenie transmisji danych.

Przypomnijmy, że konkurencyjna Polska Telefonia Cyfrowa (Era) już w styczniu wybrała dostawcę infrastruktury dla Warszawy - został nim niemiecki Siemens. Na kolejne regiony kraju mają być przeprowadzane oddzielne przetargi. Z kolei Centertel (Idea) nie rozpoczął jeszcze tak poważnych przygotowań do wprowadzenia UMTS.