Co to jest pokot? Dla obrońców zwierząt to bulwersująca tradycja, ale myśliwi tłumaczą go zupełnie inaczej

Dziesiątki martwych lisów ułożonych obok siebie, a wokół gromada myśliwych, którzy stoją nad upolowanymi okazami. Takie zdjęcia pokotu na początku roku obiegły polskie media. Dla jednych to sprawa honoru, dla innych zupełnie niepotrzebny akt okrucieństwa. Jedno jest pewne - ta tradycja budzi olbrzymie kontrowersje.

O pokocie znów zrobiło się głośno przy okazji najnowszego filmu Agnieszki Holland. Scenariusz "Pokotu" powstał na motywach głośnej powieści Olgi Tokarczuk - 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'. Główną bohaterką nowego filmu Holland, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, jest mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka Janina Duszejko - astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Duszejko odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika i rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

W rolach głównych zobaczymy między innymi: Agnieszkę Mandat, Jakuba Gierszała, Wiktora Zborowskiego, Patricię Volny, Tomasza Kota i Borysa Szyca.

"Pokot" wchodzi na ekrany polskich kin już 24 lutego.

Sprawdź książkę Olgi Tokarczuk: "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

Więcej o:
Komentarze (167)
Co to jest pokot? Dla obrońców zwierząt to bulwersująca tradycja, ale myśliwi tłumaczą go zupełnie inaczej
Zaloguj się
 • vasadu

  Oceniono 37 razy 25

  Myśliwi - hołota, która ma jedynie odwagę zabijać bezbronne zwierzęta. To tak jakby pobić dziecko, i się szczycić, że dobrze biję.

  Chcecie strzelać i zabijać dla sportu? Wojen jest wiele,le to wymaga przecież męstwa.

  Lepiej zabijać bardzo niebezpiecznych lisów-zabijaków. Uuu, strach się bać.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 31 razy 21

  ja tu nie widze zadnych kontrowersji ... ktos kto zabija dla przyjemnosci jest chory i tyle ...

 • globus1065

  Oceniono 35 razy 19

  Dzikie, żenujące i tragiczne. Zabić z premedytacją pod opieką świętego. To tylko człowiek może wymyślić. Zwierzęta zabijają bo muszą przeżyć. Człowiek co brzmi dumnie(durnie) zabija dla przyjemności i żeby powiesić sobie czaszkę na ścianie. Puste i okrutne. Jest syty co widać po wystających brzuchach i zwisających podgardlach. Do tego mieszają dla swojej pustoty jakiegoś świętego by usprawiedliwić swoją pustotę.

 • ginztonickiem

  Oceniono 29 razy 17

  czerpanie przyjemności z zabijania może świadczyć o poważnych problemach psychicznych

 • gr_ub_y

  Oceniono 28 razy 16

  Co to jest ubój rytualny?

  Dla jednych tradycja, dla drugich barbarzyństwo rodem z epoki kamienia łupanego.

 • Oceniono 17 razy 11

  Dobrze, że inne piękne tradycje mamy już za sobą jak np. prawo pierwszej nocy, nabijanie na pal, polewanie roztopionym ołowiem(słynne pal go sześć) czy zakopywanie niewiernych kobiet żywcem. Może i tę "pokotową" tradycję w końcu szlag trafi wraz z jej czcicielami

 • farsizm

  Oceniono 23 razy 9

  Dziękuję pani Agnieszce Holland za ten film. Na wyspach Pacyfiku nieodżałowaną tradycją było ludożerstwo, dziś niechętnie wspominane.

 • pachikun

  Oceniono 10 razy 8

  pokot -prymitywny, barbarzynski zwyczaj pschopatow, cos na zasadzie satanistycznego obrzadku z autentycznym myslistwem nie majacy nic wspolnego bowiem prawdziwi mysliwi, poluja by przezyc a nie zeby czerpac przyjemnosc z mordowania niewinnych zwierzat, stad slowo holocaust jest jak najbardziej na miejscu bowiem czym jest holocaust?: rzeznia ludzkich istot czy rzeznia niewinnych istot, zwierzeta naleza z pewnoscia do istot niewinnych. wstyd! w kraju gdzie jeszcze nie tak dawno nazisci niemieccy urzadzali lapanki na tyc mniej wartosciowych, podludzi ktorych masowo mordowali i przerabiali na mydlo czy skory, w stosunku do zwierzat takie same podejscie- szownizm gatunkowy, zadnej refkeksji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX