Matura z biologii

Zdajesz maturę z biologii w maju i jeszcze nie zacząłeś się uczyć? Nie martw się, zdążysz. Ale zacznij już dzisiaj, najlepiej ustalając plan nauki i stosując się do niego konsekwentnie.
Magda Ciupińska

Rozwiąż przykładowe testy maturalne z biologii

Matura z biologii ma formę testu. Nauczenie się rozwiązywania zadań testowych wymaga treningu. Trenuj systematycznie według naszych wskazówek:

Spróbuj rozwiązać cały test nie sięgając do podręcznika ani innych źródeł. Przyjrzyj się po kolei wszystkim zadaniom. Te, których nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie, zostaw na koniec. Zobacz jak ich mało! Tak dużo już wiesz!

Uważnie przeczytaj treść zadania, często odpowiedź już tam jest. Chwilę pomyśl i rozwiąż je. Jeśli nie masz pomysłu na rozwiązanie, przejdź do następnego pytania. Do tego wrócisz później. W teście na pewno jest wiele pytań na które odpowiesz od razu. Nie możesz dopuścić do sytuacji, że zastanawiając się nad jednym pytaniem nie zdążysz rozwiązać tych najprostszych. Przecież każdy punkt się liczy!

Pamiętaj, że w arkuszu zawsze znajdują się zadania łatwe obok bardziej skomplikowanych. Jeśli pytanie wydaje się zbyt łatwe, a odpowiedź - oczywista, nie szukaj pułapek!

Przystępując do zadania zastanów się jak został sformułowany problem. Odpowiedz na pytanie, nie pisz wszystkiego, co wiesz na dany temat.Staraj się precyzyjnie stosować pojęcia biologiczne. Nie myl "chromatyny" z "chromatydą" i "kariokinezy" z "kariolimfą". W razie wątpliwości zajrzyj do słownika biologicznego. Jeśli na egzaminie nie byłbyś pewny poprawnego brzmienia czy pisowni terminu, lepiej go pominąć lub poszukać synonimu.

Uważniej przyjrzyj się rysunkom.

Dokładnie analizuj wykresy. Odpowiedź na pytanie może polegać na odczytaniu danych z wykresu lub jego interpretacji.

W zadaniach wymagających podania określonej liczby np. cech, elementów budowy czy argumentów, nie podawaj ich więcej - i tak oceniane będzie tyle kolejnych odpowiedzi (liczonych od pierwszej), ile jest w poleceniu.

Rysując wykres w oparciu o dane, pamiętaj o prawidłowym opisaniu osi x i y. Podaj też jednostki w nawiasie kwadratowym.

Projektując doświadczenie, najpierw sformułuj problem badawczy (odpowiedz na pytanie co chcesz sprawdzić) i hipotezę (jaki będzie najprawdopodobniej wynik doświadczenia). Problem badawczy i hipoteza to nie jest to samo.

Nie bój się krzyżówek genetycznych. Są proste. Musisz tylko pamiętać o kilku prostych regułach:

- oznacz każde z pokoleń: P - pokolenie rodzicielskie, F1 - pierwsze pokolenie potomne, F2 - drugie pokolenie potomne,

- parę alleli występujących w tym samym locus oznacz tą samą literą alfabetu (allel dominujący wielką - np. A, allel recesywny małą - np. a),

- ustal jakie typy gamet wytwarzają osobniki rodzicielskie i zapisz je, najlepiej zaznaczając w kółku,

- w przypadku krzyżowania jednogenowego zastosuj zasadę czystości gamet,

- w krzyżowaniu dwugenowym - zasadę czystości gamet i niezależnej segregacji,

- narysuj szachownicę genetyczną, wzdłuż jej górnej krawędzi umieść oznaczenia wszystkich gamet wytwarzanych przez ojca, wzdłuż lewej krawędzi oznaczenia gamet wytwarzanych przez matkę,

- wypełniając pola szachownicy umieszczaj zawsze allel dominujący na pierwszym miejscu a recesywny na drugim

- w krzyżówkach dwugenowych allele tego samego locus zapisuj obok siebie.

Zjawiska biologiczne to złożone procesy. Ucząc się o nich, najpierw staraj się zrozumieć jego istotę, znaczenie dla organizmu a dopiero potem przejdź do szczegółów.

Teraz już możesz przystąpić do dzieła. Powodzenia!

Czytaj także:

Oblał co piąty maturzysta

Jak zdać maturę

Co zdawać na maturze