Matura poprawkowa 2016. Jak przygotować się do egzaminu poprawkowego?

Matura poprawkowa 2016 zbliża się wielkimi krokami. Niestety nie dla wszystkich wakacje to czas odpoczynku. Już za kilka dni maturzyści ponownie przystąpią do egzaminu dojrzałości. Jednak matura poprawkowa wcale nie musi spędzać snu z powiek! Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać ostatnie dni przygotowań.
Matura poprawkowa 2016 - organizacja miejsca pracy

Einstein zwykł mawiać, że tylko geniusz potrafi zapanować na chaosem. Lepiej jednak nie brać sobie tego szczególnie do serca, a w miejscu, w którym przyswajasz materiał warto utrzymywać ład. Bałagan rozprasza, a niepotrzebne przedmioty tylko odciągają uwagę. W miejscu pracy pozostaw tylko niezbędne akcesoria. Wyłącz też telewizor i komputer, a rodzinę poproś o zachowanie ciszy. Atmosfera spokoju zdecydowanie sprzyja nauce do matury.

Matura poprawkowa 2016 - planowanie czasu

Zapomnij o całonocnym ślęczeniu nad książkami! Najefektywniej uczymy się w ciągu dnia, ale i wtedy istotny jest odpoczynek. Im dłużej się uczysz, tym zdolność Twojej koncentracji spada. Ludzki mózg jest zdolny do wzmożonej uwagi maksymalnie przez 60 minut, dlatego przerwy planuj właśnie w takich odstępach. Nie mogą być jednak zbyt długie, bo istnieje niebezpieczeństwo, że rozleniwisz pamięć lub stracisz wątek. Nie zapomnij też o regularnych posiłkach.

Zostało już niewiele czasu, dlatego skup się na najważniejszych zagadnieniach. Nie zajmuj się mało istotnymi szczegółami. Materiał podziel rozsądnie i opracuj swój własny system nauki.

Matura poprawkowa 2016 - rozwiązywanie testów

Pamiętaj, że matura to odpowiadanie pod klucz, a wiedza to nie wszystko. Nawet jeśli opanowałeś już wyznaczoną partię materiału i czujesz się przygotowany. Nie ma lepszej metody niż rozwiązywanie zestawów maturalnych, dzięki którym usystematyzujesz swoją wiedzę i łatwiej dostrzeżesz to w czym masz braki. Ucz się na swoich błędach! Im więcej arkuszy rozwiążesz, tym większa szansa, że na maturze poprawkowej pójdzie ci dobrze. W końcu praktyka czyni mistrza!

Matura poprawkowa 2016 - gdzie szukać pomocy?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, skutecznym rozwiązaniem są korepetycje. Korepetytor będzie twoim motywatorem i wraz z nim powtórzysz najważniejsza zagadnienia. Także te, z którymi nie poradziłeś sobie w maju. Stawką jest twoje wykształcenie, dlatego warto zainwestować i poszukać dobrego nauczyciela. Trzeba jednak przygotować się na koszt rzędu kilkudziesięciu złotych za godzinę. Alternatywnym wyjściem jest zapisanie się na kurs przygotowujący do matury poprawkowej, jednak na to jest już trochę za późno. W ostatnich dniach warto zdecydować się na korki w trybie intensywnym, trwające nawet po kilka godzin dziennie. Pamiętaj, że gra jest warta świeczki!

Matura poprawkowa 2016 - myśl pozytywnie!

Bez względu na stan posiadanej wiedzy, nie daj ponieść się emocjom. Spokój może uratować sytuację. Jeśli zaskoczą Cię pytania egzaminacyjne, nie poddawaj się i spróbuj znaleźć logiczne rozwiązanie.

Najważniejsza jest wiara w siebie. Nie zakładaj, że się nie uda. Od zdania dzieli cię już tylko jeden egzamin. A już za kilka dni będzie po wszystkim!