Matura poprawkowa 2016. Nie zdałem matury. Co teraz?

Matura poprawkowa już za tydzień. Nie udało się w maju? Wciąż masz możliwość ją poprawić i dostać się na studia. Zbliża się matura poprawkowa. Weź się do nauki i daj sobie szansę na sierpniowej poprawce lub spróbuj ponownie za rok.
Matura poprawkowa 2016. Nie zdałeś matury? Nie łam się!

Nie jesteś w tym odosobniony. Co roku pojawia się wielu maturzystów, którym z różnych przyczyn nie udało się zdać egzaminu dojrzałości. Nie oznacza to jednak zaprzepaszczonej szansy na dalszą edukację. Sytuację można jeszcze naprawić. Warto zastanowić się nad kwestią co wpłynęło na negatywny wynik egzaminu dojrzałości. Znalezienie przyczyny ułatwi wybranie najlepszego rozwiązania.

Matura poprawkowa 2016. Nie zdałem matury, bo wybrałem złe przedmioty. Czy mogę je zmienić?

Jeśli w przygotowania do matury włożyłeś wiele czasu i wysiłku, a i tak nie udało się przekroczyć progu, być może wybrane przedmioty nie są twoją mocną stroną. W tym wypadku możesz zdecydować się na ich zmianę. Będzie to jednak możliwe dopiero w następnym roku. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Co prawda maturę uzyskasz rok później niż rówieśnicy, ale będziesz miał za to rok wolnego, który możesz dobrze spożytkować. Poświęć go solidnym przygotowaniom do egzaminów z nowych przedmiotów. Jeśli masz taką możliwość zapisz się np. na kurs językowy, zdobądź nowe umiejętności.

Matura poprawkowa 2016. Nie zdałem matury, bo nie byłem przygotowany. Co teraz?

Nic prostszego. Zabierz się do roboty i przygotuj do sierpniowej matury poprawkowej. Dwa miesiące wakacji to wystarczająco dużo czasu na solidną naukę i powtórkę materiału. Jeśli dobrze rozłożyłeś naukę w czasie i regularnie się uczyłeś to zdanie poprawki masz jak w banku. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach i potrzebujesz więcej czasu, do matury możesz podejść w przyszłym roku.

Chcę poprawić maturę. Co robić?

Matura poprawkowa zbliża się wielkimi krokami. Do 23 sierpnia pozostało już niewiele czasu. Przed podejściem do egzaminu wyznacz sobie jasne cele. Masz już ułatwione zadanie. Nie musisz zdawać wszystkich przedmiotów. Teraz skup się na tym, przy którym nie udało się przekroczyć progu. Szczególny nacisk połóż na te zagadnienia, które rozwiązałeś błędnie w trakcie pierwszego podejścia. Rozwiązuj arkusze maturalne, dzięki którym uporządkujesz wiedzę i odnajdziesz swoje braki.

Matura poprawkowa 2016. Za słaby wynik by dostać się na studia. Czy mogę go poprawić?

Może się zdarzyć, że twój wynik okaże się zbyt słaby, by dostać się na wymarzony kierunek. Wówczas możesz poprawiać go przez kolejne 5 lat. Jeśli nowy wynik okaże się gorszy od poprzedniego, ten stary pozostanie bez zmian. Należy jednak pamiętać, że sierpniowa matura poprawkowa przeznaczona jest tylko dla osób, które matury nie zdały w pierwszym podejściu. Ci, którzy zdali egzamin, ale chcą podwyższyć uzyskany wynik, będą musieli poczekać do maja 2017.