Matura poprawkowa 2016. Co poszło nie tak za pierwszym razem?

Matura poprawkowa 2016 odbędzie się we wtorek 23 sierpnia. Matura 2016 nie należała do najłatwiejszych. Nie zdał jej aż co piąty maturzysta. I co teraz? Do matury poprawkowej w sierpniu mogą przystąpić osoby, które oblały tylko jeden przedmiot - w tym roku będzie to tylko 15 proc. zdających. Dla pozostałych jedyną opcją jest rok nad książkami i przystąpienie do egzaminu maturalnego w maju przyszłego roku.
Matura poprawkowa 2016. Niezdana matura - i co teraz?

Co roku do matury przystępują setki tysięcy uczniów. I jeszcze nie zdarzył się taki rocznik, żeby zdawalność wynosiła 100 proc. A jaki był rok 2016? Maturę zdało 79,5 proc. maturzystów. Jest to wynik lepszy niż w zeszłym roku (74 proc.), jednak do poprawki może w tym roku przystąpić mniej osób niż w 2015 roku (z 19 proc. odsetek ten spadł do 15). Sierpień jest więc ostatnią nadzieją dla tych, którzy nie chcą czekać cały rok na ponowną szansę. Tym razem warto więc zastanowić się co poszło nie tak w maju i zakończyć maraton maturalny sukcesem.

Matura poprawkowa 2016. Nie zdałem matury bo... No właśnie, dlaczego?

Najczęstszym scenariuszem niezdanego egzaminu maturalnego jest brak przygotowania. Tym razem jednak powinno pójść łatwiej. Jeśli przystępujesz do poprawki, to znaczy że oblałeś tylko jeden egzamin. Czeka cię więc o wiele mniej nauki niż w maju, gdzie musiałeś się przygotować do kilku egzaminów. Dwa miesiące wakacji w zupełności wystarczą do opanowania materiału. Kluczem do sukcesu są regularność i odpowiednie rozłożenie nauki w czasie.

Matura poprawkowa 2016. A może wybrałem złe przedmioty?

Jeśli uważasz, że włożyłeś w przygotowania maturalne 100 proc. swoich możliwości, a i tak ci nie poszło, to może wybrałeś te przedmioty, które nie są twoją mocną stroną? W takim wypadku warto zastanowić się nad ich zmianą. Minusem tej opcji jest to, że do nowego przedmiotu będziesz mógł przystąpić dopiero za rok. Jednak każdą wadę da się przekuć w zaletę. Wspomniany rok możesz bardzo intensywnie wykorzystać. Praca, certyfikat językowy, a może wyjazd za granicę? Tutaj wszystko zależy od ciebie. Pamiętaj jednak, aby nie powtórzyć tegorocznej porażki i zwróć uwagę na regularną naukę.

Matura poprawkowa 2016. I znów nie poszło... Co teraz?

Jeśli nie zdasz egzaminu w sierpniu, kolejne podejście czeka cię dopiero za rok. Jeśli do pozytywnego wyniku brakuje ci 1-2 punktów, możesz spróbować odwołać się w CKE. Być może egzaminator popełnił gdzieś błąd, np. źle zsumował punkty. Jeśli jednak nie, to przystępując do egzaminu maturalnego po raz kolejny wyznacz sobie konkretny cel. Zastanów się, czy przedmiot, który zdajesz jest wymagany w rekrutacji na wybrane przez ciebie studia. Jeśli tak, daj z siebie wszystko i napisz go najlepiej jak potrafisz. Jeśli nie, to wyznacz sobie konkretny, satysfakcjonujący cię wynik gwarantujący zdanie matury, i spróbuj poprawić przy okazji pozostałe przedmioty brane pod uwagę w rekrutacji na studia.

Matura poprawkowa 2016. Nie zdałeś? Spokojnie, nic się nie stało

Egzamin maturalny to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu i zarazem przepustka do dorosłego życia. W dzisiejszych czasach jest ona jednym z podstawowych wymogów funkcjonowania w społeczeństwie i praktycznie prawie każdy ją posiada. Co jednak jeśli nie masz matury? Świat się nie zawali. Najlepszym tego przykładem są kariery m.in. Andrzeja Wajdy, Szymona Majewskiego czy Macieja Maleńczuka - wszyscy oni osiągnęli sukces bez świadectwa dojrzałości.