Matura 2016 - ODPOWIEDZI do wszystkich egzaminów! [ARKUSZE CKE, ZADANIA, ROZWIĄZANIA]

Matura 2016 powoli dobiega końca. Tegoroczni abiturienci napisali już najważniejsze egzaminy maturalne - te obowiązkowe i dodatkowe. Mamy odpowiedzi do egzaminów w ramach matury 2016. Zobacz rozwiązania zadań, arkusze CKE i tematy maturalne na Edulandia.pl. Porównaj swoje odpowiedzi z rozwiązaniami naszych ekspertów i przekonaj się, jak napisałeś maturę 2016.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .Matura 2016, JĘZYK POLSKI, poziom podstawowy - "Lalka", "Dziady". ODPOWIEDZI, tematy maturalne 2016

Na maturze 2016 z języka polskiego na poziomie podstawowym kolejny rok z rzędu pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa. Na fragmencie tej lektury zostały oparte zadania na czytanie ze zrozumieniem. Tematy wypracowań maturalnych na podstawowym polskim dotyczyły "Dziadów" cz. IV Adama Mickiewicza oraz wiersza "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta". Temat wypracowania w oparciu o "Dziady" brzmiał: "Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia".

Według tegorocznych maturzystów matura z polskiego na poziomie podstawowym była "podejrzanie łatwa". Niektórzy twierdzili wręcz, że tematy wypracowań maturalnych "obraziły ich inteligencję". Zobacz arkusze CKE do matury 2016 z języka polskiego a także przykładowe odpowiedzi opracowane przez naszych ekspertów.

Matura 2016 z JĘZYKA POLSKIEGO - ARKUSZE poziom podstawowy>>>Matura 2016 z JĘZYKA POLSKIEGO - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy>>>Matura 2016, POLSKI rozszerzony. Schulz, Parandowski, Konwicki. ODPOWIEDZI, tematy maturalne 2016

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbyła się parę godzin po egzaminie z polskiego podstawowego. Tym razem w arkuszach CKE pojawiły się tylko tematy wypracowań. Maturzyści mogli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu Jana Parandowskiego albo dokonać interpretacji porównawczej tekstów Brunona Schulza oraz Tadeusza Konwickiego na temat czasu.

Komentarze na Twitterze po egzaminie z polskiego na poziomie rozszerzonym były zróżnicowane. "Rozszerzenie było 2/10" - relacjonował jeden z Twitterowiczów. "Masakra jakaś, dwie rozprawki jednego dnia to za dużo, na pewno źle napisałam" - to inna opinia z Twittera. Niektórzy próbowali polemizować z tezami stawianymi przez autorów tekstów: "Parandowski. Pokłóciłem się z nim w rozprawce argumentacyjnej. Ciekawe, czy przejdzie przez klucz" - zastanawiał się na Twitterze jeden z tegorocznych maturzystów.

Zobacz arkusz CKE oraz przykładowe odpowiedzi do matury 2016 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Matura 2016 z JĘZYKA POLSKIEGO - ARKUSZE poziom rozszerzony>>>Matura 2016 z JĘZYKA POLSKIEGO - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony>>>Matura 2016, MATEMATYKA, podstawa. "Nie było tragedii". ODPOWIEDZI

Matura z matematyki odbyła się w czwartek 5 maja. Od paru lat jest to egzamin obowiązkowy dla wszystkich abiturientów. Dla wielu zdających jest to najtrudniejszy egzamin w ramach całego egzaminu dojrzałości. W tym roku na maturze z matematyki podstawowej pojawiły się takie zagadnienia jak nierówność kwadratowa, średnia czy błąd względny.

Nie ma jednoznacznych opinii co do matury z matematyki na poziomie podstawowym. Dla jednych egzamin nie był tak trudny, jak się spodziewali, inni stwierdzili, że zadania w arkuszu CKE ich przerosły i obawiają się, że nie uzyskali z tego egzaminu wymaganych 30 proc. punktów. Na Twitterze pod hashtagiem #matura2016 pojawił się cały przekrój komentarzy od: "Naprawdę się bałam, ale niepotrzebnie. Nie było tragedii" do "Ta matma wydała się za prosta".

Zobacz arkusze CKE do matury 2016 z matematyki podstawowej oraz przykładowe odpowiedzi naszych ekspertów i przekonaj się, czy zdałeś maturę z matematyki.

Matura 2016 z MATEMATYKI - ARKUSZE poziom podstawowy>>>Matura 2016 z MATEMATYKI - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy>>>Matura 2016, MATEMATYKA, poziom rozszerzony. "Arkusz stworzony przez szatana". ZADANIA, odpowiedzi

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbyła się w poniedziałek 9 maja. W tym roku w arkuszach CKE na maturze rozszerzonej z matematyki pojawiły się takie zagadnienia jak ciągi, wzory skróconego mnożenia, potęgi, a także zadanie na objętość ostrosłupa. Maturzyści musieli też poradzić sobie z pochodnymi oraz z funkcją kwadratową z parametrem.

Komentarze po tym egzaminie są bardzo negatywne. Wielu maturzystów wychodziło z sali egzaminacyjnej załamanych. "Dziękuję CKE za zrujnowanie mi życia.", "Pracuje ktoś w McDonaldzie? Zarobki i atmosfera OK? Polecacie? # matura2016 #matematykarozszerzona" - takie wpisy pojawiły się na Twitterze w związku z maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Czy matura z matematyki rozszerzonej naprawdę była taka trudna? Przekonaj się sam - zobacz arkusze CKE oraz przykładowe odpowiedzi do tego egzaminu.

Matura 2016 z MATEMATYKI - ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 z MATEMATYKI - ARKUSZE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016, JĘZYK ANGIELSKI, podstawa. W arkuszach "Harry Potter"

Matura z języka angielskiego 2016 okazała się być prostym egzaminem dla zdecydowanej większości abiturientów. Niektórzy uznali, że CKE pomyliła egzaminy i maturzystom zamiast arkuszy maturalnych został dostarczony sprawdzian szóstoklasisty - "Chyba zaszła pomyłka i na angielskim pisaliśmy test szóstoklasistów" - to jeden z wpisów na Twitterze po egzaminie z języka angielskiego.

Miłą niespodzianką dla maturzystów okazał się być fragment książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", który pojawił się w jednym z zadań. W ramach wypowiedzi pisemnej należało napisać wiadomość e-mail do koleżanki. Zobacz arkusze CKE oraz przykładowe odpowiedzi do matury 2016 z angielskiego podstawowego.

Matura 2016 z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ODPOWIEDZI poziom podstawowy>>>Matura 2016 z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ARKUSZE, poziom podstawowy>>>Matura 2016, ANGIELSKI, rozszerzenie. Zadania "z piekła rodem". Zobacz ODPOWIEDZI

Nastroje maturzystów po maturze z angielskiego na poziomie rozszerzonym diametralnie różniły się po ich odczuciach po podstawowej część egzaminu. Dla tegorocznych maturzystów przystępujących do matury z rozszerzonego angielskiego szczególnie problematyczne okazały się być zadania ze słuchu.

"Rozszerzony angielski był z piekła rodem. Strasznie trudny. I mówię to ja, która z próbnej rozszerzonej miała 100%. STO PROCENT", "Po co ja brałam ten rozszerzony angielski" - to komentarze po maturze z angielskiego rozszerzonego. Mamy odpowiedzi do matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Sprawdź oficjalne arkusze CKE oraz transkrypcje nagrań do zadań ze słuchu. Sprawdź, czy zdałeś maturę z angielskiego!

Matura 2016 z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ODPOWIEDZI poziom rozszerzony>>>Matura 2016 z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ARKUSZE, rozszerzony>>>Matura 2016, WOS. Dużo pytań o konstytucję RP. Sprawdź odpowiedzi

Matura z WOS-u, czyli wiedzy o społeczeństwie od zeszłego roku może być zdawana tylko jako przedmiot dodatkowy, czyli na poziomie rozszerzonym. W tym roku w arkuszach CKE z WOS-u rozszerzonego pojawiły się takie tematy jak konstytucja RP, mniejszości narodowe i etniczne czy państwa afrykańskie.

Opinie maturzystów po egzaminie z rozszerzonego WOS-u były dość zróżnicowane. "Chyba mogę zapomnieć o moich ponad 50% z wosu" - twierdzili jedni. Inni zamieszczali na Twitterze wpisy w stylu: ""Wypracowanie na WOSie. Cała przyjemność po mojej stronie :)".

Zobacz, jakie zadania pojawiły się na maturze 2016 z WOS-u na poziomie rozszerzonym i podstawowym.

Matura 2016 z WOS-u - ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 z WOS-u - ARKUSZE CKE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 z WOS-u - ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016 z WOS-u - ARKUSZE CKE, poziom podstawowy >>>Matura 2016, BIOLOGIA - ODPOWIEDZI. Wrażenia: "Nie wiem, co myśleć"

Matura z biologii została napisana przez abiturientów we wtorek 11 maja. Na tegorocznej maturze z rozszerzonej biologii pojawił się cały przekrój materiału: genetyka, ochrona przyrody, łańcuchy pokarmowe czy narządy analogiczne.

Również po tej maturze zdający mieli mieszane odczucia co do zadań. "Nie wiem co mam myśleć o maturze z biologii. Nie była jakaś mega prosta, ale mega trudna też nie była. Zobaczę w lipcu" - relacjonował jeden z maturzystów. "Ta biologia była podejrzanie prosta" - napisała na Twitterze inna osoba.

Sprawdź, czy matura 2016 z biologii rozszerzonej była trudna czy łatwa. Zobacz arkusze CKE oraz przykładowe odpowiedzi do bologii przygotowane przez naszych ekspertów.

Matura 2016 BIOLOGIA - arkusze CKE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 BIOLOGIA - ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 BIOLOGIA - arkusze CKE, poziom podstawowy>>>Matura 2016 BIOLOGIA - ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016, JĘZYK NIEMIECKI. Był Faust i Schopenhauer. Zobacz ODPOWIEDZI

Matura z języka niemieckiego została zaplanowana przez CKE na dzień 12 maja 2016 roku. Egzamin z niemieckiego podstawowego odbył się o godzinie 9. O 14 uczniowie przystąpili do matury z niemieckiego rozszerzonego. Język niemiecki jest drugim najchętniej wybieranym językiem nowożytnym na maturze. Na pierwszym miejscu niezmiennie plasuje się język angielski.

W tym roku w arkuszach CKE z niemieckiego rozszerzonego, ku uciesze wielu zdających, pojawił się Faust i Schopenhauer: "Mój ukochany Faust i Schopenhauer na niemieckim <333 wygrać życie".

Uczniowie ocenili maturę z niemieckiego jako łatwą. W rozprawce należało napisać, czy telefon komórkowy jest najważniejszym wynalazkiem XX wieku. Zobacz pozostałe zadania z arkusza CKE z matury 2016 z niemieckiego na poziomie rozszerzonym. Przekonaj się, czy poprawnie rozwiązałeś zadania - sprawdź nasze odpowiedzi.

Matura 2016 NIEMIECKI - ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 NIEMIECKI - Arkusze CKE i transkrypcje nagrań, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 NIEMIECKI - ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016 NIEMIECKI - Arkusze CKE i transkrypcje nagrań, poziom podstawowy >>>Matura 2016 - CHEMIA, GEOGRAFIA. ODPOWIEDZI, arkusze CKE, rozwiązania zadań

Matura 2016 z chemii i geografii odbywała się w tym samym dniu - 13 maja. Rano, o godzinie 9, egzamin pisali uczniowie, którzy zadeklarowali chęć uczestniczenia w maturze z chemii. O godzinie 14 do swojej matury przystąpili abiturienci zdający geografię.

Przed egzaminami wielu maturzystów wyrażało w mediach społecznościowych obawę wynikającą ze złowróżbnej daty egzaminów. Abiturienci obawiali się, że 13 maja przyniesie im pecha na maturze z chemii i geografii: "Jest piątek 13 a ja muszę napisać geografię; jak źle mi pójdzie odwołam się ze musiałam pisać w pechowych dniu".

Najpierw poznaliśmy wrażenia zdających po maturze z chemii. Niestety - komentarze po tym egzaminie w zdecydowanej większości nie były pozytywne: "Nawet nie wiem, jak mam skomentować tę chemię, chyba tylko słowami BYE BYE MEDYCYNO", "Nie mam pojęcia, śmiać się czy płakać #chemia".

A jakie były opinie maturzystów po egzaminie z geografii na poziomie rozszerzonej? Okazuje się, że bardzo różne: "Rozszerzona geografia była prosta, tak mi się przyjemnie pisało", "Myślałam że jednak trochę tą geografie rozumiem. CKE wyprowadziło mnie z błędu".

Przekonaj się sam, na jakim poziomie były tegoroczne matury z chemii i geografii. Zobacz arkusze CKE oraz przykładowe odpowiedzi do matury z chemii i geografii na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Matura 2016 CHEMIA - Arkusze CKE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 CHEMIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 CHEMIA - Arkusze CKE, poziom podstawowy >>>Matura 2016 CHEMIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016 GEOGRAFIA: ODPOWIEDZI, arkusze CKE, zadania, rozwiązania

Matura 2016 GEOGRAFIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 GEOGRAFIA - Arkusze CKE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 GEOGRAFIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016 GEOGRAFIA - Arkusze CKE, poziom podstawowy >>>Matura 2016, FIZYKA. Obliczanie prędkości kulki, paralaksa. ODPOWIEDZI, rozwiązania

Matura 2016 z fizyki na poziomie rozszerzonym była przedostatnim najważniejszym egzaminem dodatkowym w ramach tegorocznego egzaminu dojrzałości. Matura z fizyki została napisana przez zdających 16 maja (w poniedziałek).

Chociaż matura z fizyki rozszerzonej uchodzi za jeden z najtrudniejszych egzaminów maturalnych, komentarze po tym teście były raczej pozytywne. Wielu maturzystów jest zdania, że na fizyce uzyskało dobre wyniki: "Punkciki radośnie roztańczą się na moim arkuszu ^^ #fizyka", "Fizyka nie była zła, jestem względnie zadowolona".

W arkuszu CKE z zadaniami z fizyki rozszerzonej pojawiły się takie zagadnienia jak prąd, obliczanie prędkości kulki w ruchu po równi pochyłej czy zadanie z paralaksą. Zobacz pozostałe zadania z arkusza maturalnego z matury 2016 z fizyki rozszerzonej, a także arkusz do fizyki na poziomie podstawowym. Sprawdź też odpowiedzi do matury 2016 z fizyki!

Matura 2016 z FIZYKI - ARKUSZE, poziom rozszerzony>>>Matura 2016 z FIZYKI - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony>>>Matura 2016 z FIZYKI - ARKUSZE, poziom podstawowy>>>Matura 2016 z FIZYKI - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy>>>Matura 2016, HISTORIA - ODPOWIEDZI. Chrześcijaństwo w czasach Piastów

Matura 2016 z historii miała miejsce 17 maja. Na rozwiązanie arkusza CKE z historii na poziomie rozszerzonym maturzyści mieli 180 minut. Jakie zagadnienia pojawiły się na maturze z historii rozszerzonej? W tym roku był to chrzest Polski, dynastia Andegawenów, wojny punickie, II wojna światowa... słowem - cały przekrój materiału, który należało opanować, aby z sukcesem zdać maturę z historii.

Opinie po egzaminie z historii rozszerzonej są raczej zróżnicowane: "Mam mieszane uczucia co do tej historii", "Historia raczej dobrze, zobaczymy w lipcu :)", "3x NIE #rozszerzonahistoria" - takie wpisy pojawiały się po maturze z historii na Twitterze. Zobacz, jak napisałbyś maturę z historii 2016 - zapoznaj się z oficjalnymi arkuszami CKE. Sprawdź też przykładowe odpowiedzi do matury 2016 z historii rozszerzonej i podstawowej przygotowane przez naszych ekspertów z Edulandia.pl.

Matura 2016 HISTORIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 HISTORIA - ARKUSZE, poziom rozszerzony >>>Matura 2016 HISTORIA - przykładowe ODPOWIEDZI, poziom podstawowy >>>Matura 2016 HISTORIA - ARKUSZE, poziom podstawowy >>>Więcej o: