Matura 2016: GEOGRAFIA podstawowa [ODPOWIEDZI, arkusze CKE, zadania, rozwiązania]

Matura 2016, geografia, poziom podstawowy. Odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania zadań - zobacz na Edulandia.pl! Matura 2016 geografia, poziom podstawowy - egzamin odbył się 13 maja. Publikujemy odpowiedzi do matury 2016 z geografii podstawowej. Rozwiązania, arkusze CKE - zobacz, czy zdałeś maturę 2016 z geografii!


Matura 2016 GEOGRAFIA poziom podstawowy - jak przebiegał egzamin?

Matura 2016 z geografii na poziomie podstawowym odbyła się w piątek 13 maja. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godzinie 14.

Na rozwiązanie arkuszy CKE tegoroczni abiturienci mieli 120 minut. W arkuszu CKE z geografii podstawowej znalazło się 35 zadań. Część zadań miała charakter zamknięty, a część - otwarty.

Matura 2016 GEOGRAFIA - "Za dużo lodowców"

Jakie są wrażenia abiturientów po maturze 2016 z geografii? Maturzyści standardowo już komentują przebieg matury z geografii na Twitterze. Oto niektóre wpisy pod hashtagiem #matura2016:

"Za dużo lodowców... "

"Myślałam że jednak trochę tą geografie rozumiem. CKE wyprowadziło mnie z błędu."

"Matura z geo niszczy mój optymizm"

Matura 2016 GEOGRAFIA - ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA, ZADANIA

Rozpoczynamy publikację przykładowych odpowiedzi do zadań z matury 2016 z geografii na poziomie podstawowym. Sprawdź, czy udzieliłeś poprawnych odpowiedzi i dowiedz się, ile punktów uzyskałeś z matury z geografii.

Maturzysto, sprawdź, czy zdałeś geografię!

UWAGA: Podane poniżej odpowiedzi są odpowiedziami przykładowymi i mogą różnić się od klucza, który opublikuje CKE.

Zadanie 1.POPRAWNA ODPOWIEDŹ: Rymanów, Mogiła, Sucha Góra

Zadanie 2.POPRAWNA ODPOWIEDŹ: Winiarska, Olzy, Tabor, Rudawka Rymanowska

Zadanie 3.POPRAWNA ODPOWIEDŹ: Kiczera - 500 m n.p.m., brzeg jeziora - 340 m n.p.m., 500 - 340 = 160 m.

Wysokość względna między tymi obiektami to 160 m.


Zadanie 4.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:- prowadzi przed leśne, atrakcyjne przyrodniczo tereny- prowadzi przez obszary o urozmaiconej rzeźbie terenu

Zadanie 5.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:

Przyrodnicze:-Obszar C3 jest porośnięty lasem, obszar K3 nie.-Na obszarze C3 są duże różnice wysokości względnych, podczas gdy na obszarze K3 sięgają one maksymalnie około 30 metrów.W zagospodarowaniu:- Na obszarze C3 ukształtowanie terenu wymusiło większe skupienie zabudowy, a na obszarze C3 jest ona dość luźniej rozrzucona.- Obszar K3 cechuje dużo gęstsza sieć dróg - w tym jednej wojewódzkiej - niż teren C3.

Zadanie 6.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:sporty zimowe: wyciąg narciarski na stoku Winiarskiejobiekty kultury materialnej: zabytkowe zabudowania zdrowje w Iwoniczu - Zdroju

Zadanie 7.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:1:5000 czyli 1 cm - 500 m3 mm = 0,3 cm0,3 x 500 = 150Korona zapory ma w rzeczywistości około 150 m.

Zadanie 8.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:1. Obszar w pobliżu jest bezleśny, co sprzyja większym prędkościom wiatru2. Turbiny zainstalowano na wzgórzu, dzięki czemu wykorzystują wstępujące po stokach prądy powietrza.

Zadanie 9.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:FałszPrawdaPrawdaFałsz

Zadanie 10.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Proces: erozja rzecznaOpis: Woda płynąca dnem doliny stopniowo niszczy dno swojego koryta wymywając materiał skalny i pogłębiając je. Ruchy masowe i wietrzenie na stokach powodują, że ich nachylenie nie jest mniejsze niż 90 stopni.

Zadanie 11.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:

C, D

Zadanie 12.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:

Korazja

Zadanie 13.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:- podłoże zbudowane z luźnych utworów, sprzyjające wywiewaniu materiału- mała wilgotność gruntu sprzyjająca wywiania materiału

Zadanie 14.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:a) Bb) Bc) A

Zadanie 15.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:1. Bałtyckie2. Północne3,4. Czarne

Zadanie 16.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:a) Db) BDAC

Zadanie 17.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Rysunek 1.Po lewej - powietrze zimnePo prawej - powietrze ciepłePodpis - Front chłodnyRysunek 2.Po lewej - powietrze ciepłepo prawej - powietrze zimnepodpis - front ciepłyc) D

Zadanie 18.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Karkonoski - dolnośląskie - 4 -BWoliński - zachodniopomorskie -2 - C

Zadanie 19.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:

Filipiny, Liban, Sri Lanka

Zadanie 20.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:1. Zwiększający się udział ludności w wieku poprodukcyjnym zwiększa wydatki socjalne państwa2. Zmniejszający się udział ludności w wieku przedprodukcyjnym grozi niewystarczającą liczbą rąk do pracy w najbliższej przyszłości.

Zadanie 21.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:prawdafałszprawda

Zadanie 22.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:a) Drugim największym z wymienionych producentów energii są Indie, które produkują jej niemal dwa razy tyle co Niemcy - powszechnie uznawane za jeden z najlepiej rozwiniętych krajów świata, w przeciwieństwie do Indii. Dopiero przeliczenie produkcji na 1 mieszkańca pokazuje, że w Niemczech średni popyt na energię jest wielokrotnie większy.b) Wiąże się to z otwarciem na rynek światowy i dynamicznym rozwojem chińskiej gospodarki, która w ciągu kilkudziesięciu lat zwielokrotniła swój PKB. Wysoko rozwinięte już w latach 60' Niemcy nie były w stanie tak gwałtownie przyspieszyć rozwoju, a co za tym idzie - zwiększyć zużycia energii.

Zadanie 23.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Norwegia - wód płynących - górzysty krajobrazIslandia - geotermalna - położenie blisko strefy ryftuKalifornia - słoneczna - niewielka ilość pochmurnych dni i wysoki kąt padania promieni słonecznych

Zadanie 24.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:metalurgiczny - po roku 90 nastąpił spadek popytu na polskie wytwory metalurgiczne, a przemysł ciężki przestał być priorytetem w gospodarce państwalekki - załamanie przemysłu lekkiego jest spowodowane globalizacją rynku i zalaniem go przez tańsze odpowiedniki z Chin i innych krajów regionu

Zadanie 25.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:

A, D

Zadanie 26.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:a) Takie rozdrobnienie jest spowodowane zwyczajem dzielenia gruntów przez właściciela na wszystkich swoich potomków.b) Francja.- Francuska struktura gospodarstw jest korzystniejsza, ponieważ małe gospodarstwa rolne są mniej towarowe.- Mniejsze zyski ograniczają możliwość inwestycji i powiększenia plonów.

Zadanie 27.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Pozytywne:- wpływy z turystki do budżetów miast i gmin- dodatkowe miejsca pracy w branży turystycznej dla mieszkańców wybrzeża i innych regionówNegatywne:- uzależnienie dużej gałęzi wpływów do budżetu od warunków pogodowych- znaczny wzrost cen w sezonie turystycznym

Zadanie 28.POPRAWNA ODPOWIEDŹ:Afganistan - CIrak - D

Więcej o: