Matura 2016, matematyka rozszerzona - co musisz umieć wg CKE? Powtórka przed maturą [INFORMACJE, ZADANIA]

Matura 2016 z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w poniedziałek 9 maja. Jakie wymagania CKE stawia tegorocznym maturzystom? Sprawdź, jakie typy zadań mogą pojawić się w arkuszach z matury 2016 z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Matura 2016, matematyka rozszerzona - czytaj dokładnie polecenia!

Jedno z bardziej popularnych stwierdzeń CKE, które pojawia się niemal w każdym komentarzu do matur brzmi mniej więcej tak: należy czytać wymagania i kryteria oceniania, bo piszemy tam, jakie błędy popełniacie i za co nie dostaniecie ani jednego punktu. Innymi słowy, jeśli nie doczytasz dokładnie, o co jesteś proszony przy każdym zadaniu oraz czego na pewno nie pisać, tracisz bezsensownie kolejne punkty.

Polecamy zapoznać się dobrze z informacjami podanymi przez CKE na oficjalnej stronie. Uwzględnione są tam m.in. konkretne działania w zadaniach otwartych, za które na pewno zostaną ci przyznane punkty. Egzaminatorzy wypisują i omawiają dokładnie przykładowe rozwiązania oraz najczęstsze błędy, jakie pojawiają się w każdym typie zadania.

Dodatkowo przy maturze z matematyki rozszerzonej CKE rozróżnia wymagania na podstawowe i szczegółowe, w których zawarte sa informacje o konkretnych umiejętnościach, które każdy maturzysta zdający ten egzamin powinien posiadać.

Matura 2016 z MATEMATYKI - poćwicz przez maturą! Sprawdź naszą bazę z testami, arkuszami maturalnymi i kluczami odpowiedzi >>>Matura 2016 z MATEMATYKI rozszerzonej - jak wygląda arkusz CKE?

Na swojej stronie CKE zamieściła informacje, jak będzie wyglądał tegoroczny arkusz egzaminacyjny na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym: - Egzamin na poziomie rozszerzonym zmieni się tak, by lepiej zmierzyć, w jakim stopniu zdający spełniają wymagania ogólne podstawy programowej. W efekcie, mniej będzie rozbudowanych zadań sprawdzających znajomość algorytmów i umiejętność posługiwania się nimi w typowych zastosowaniach, więcej natomiast zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. W szczególności oznacza to, że wymagania szczegółowe przypisane w podstawie programowej do wcześniejszych etapów kształcenia mogą pojawić się w nowym kontekście. Dobrym przykładem takiej sytuacji może być zastosowanie twierdzenia Pitagorasa do obliczenia pola przekroju ostrosłupa, w szczególności takiego ostrosłupa, który nie jest prawidłowy - czytamy w informatorze CKE do matury z matematyki rozszerzonej.

Matura 2016, matematyka rozszerzona - co na to maturzyści?

Reakcje maturzystów na Twitterze świadczą o tym, że traktują oni maturę rozszerzoną z matematyki bardzo poważnie. Ale tam, gdzie więcej przygotowań i odpowiedzialne podejście, tam też niestety większy stres - dla niektórych uczniów ten egzamin to przepustka do wymarzonych studiów, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, czego można się spodziewać ze strony CKE.Matura 2016 z MATEMATYKI rozszerzonej - sprawdź WYNIKI

Nasi eksperci z Edulandia.pl każdego dnia będą rozwiązywać kolejne arkusze maturalne, a my będziemy na bieżąco publikować odpowiedzi tak, by maturzyści nie musieli czekać z niepokojem na oficjalne wyniki. Informacje odnośnie matur będą także zamieszane na naszym profilu facebookowym "Ożeż w maturę".

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .