Studenci inspirują gimnazjalistów - trwają warsztaty Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Uczniowie z mazowieckich i dolnośląskich gimnazjów po raz szósty uczestniczą w warsztatach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści budują roboty, testują wytrzymałość materiałów kompozytowych, konstruują proste napędy oraz poznają technikę druku w trójwymiarze, a w laboratoriach przeprowadzają doświadczenia i eksperymentują.
Podczas 50 warsztatów, które prowadzą studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej uczniowie mają okazję wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce i rozwijać swoją kreatywność. Podczas zajęć z budowy mostów gimnazjaliści uczą się jak ważna jest precyzja przy tworzeniu tego typu obiektów. Sami przeprowadzają testy obciążeniowe na skonstruowanych przez siebie modelach, a przy okazji uczą się praw fizyki i podstaw projektowania. Miłośnicy motoryzacji mogą poznać tajniki budowy zderzaka podczas zajęć poświęconych konstrukcji bolidów. Uczniowie na miniaturowych modelach przeprowadzają tzw. crashtesty i w ten sposób sprawdzają wytrzymałość materiałów kompozytowych.

Ponadto w tej edycji studenci przygotowali zajęcia, na których młodzi wynalazcy uczą się obsługi skanera 3D, który wykorzystują do tworzenia własnych, przestrzennych modeli. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się zajęcia z robotyki. Nowością w tym roku są zajęcia z budowy samolotów - gimnazjaliści mając do dyspozycji zaledwie kilka narzędzi konstruują proste maszyny, które następnie testują w tunelu aerodynamicznym.

Dla uczniów, którzy poważnie myślą o karierze wynalazców w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się zajęcia "Wynalazek. I co dalej?". Warsztaty będą miały na celu nauczenie uczniów tego w jaki sposób należy mówić o swoim wynalazku, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów. Zajęcia te mają także pomóc uczniom zaprezentować swoje pomysły w czasie trwania II etapu Akademii Wynalazców, czyli konkursu na wynalazek. Dla uczniów wrocławskich szkół specjalne warsztaty poświęcone działaniu najmniejszych robotów świata zorganizuje Wrocławskich Park Technologiczny.

Więcej informacji znajduje się na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz na kanałach Social Media -Facebooku: www.facebook.com/akademia.wynalazcow i Snapchacie: akademiaboscha

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 6180 uczniów, którzy zgłosili prawie 300 pomysłowych wynalazków.

Partnerzy projektu

Szósta edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierają również Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, MazowieckiDolnośląski Kurator Oświaty, Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wrocławski Park Technologiczny. Patronat medialny nad programem w ramach piątej edycji objęli: Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, Portal Edukacja Internet Dialog.

Więcej:  www.akademiawynalazcow.edu.pl , www.bosch-prasa.pl, www.bosch.pl

www.facebook.com/akademia.wynalazcow