Przesilenie zimowe. Dziś pierwszy dzień zimy! [GOOGLE DOODLE]

Przesilenie zimowe jak co roku odbywa się 22 grudnia. Znaczy to, że dzisiejszy dzień jest najkrótszym w całym roku. Z tej okazji wyszukiwarka Google przygotowała specjalnego, animowanego Doodle'a. Co takiego dzieje się w dniu przesilenia zimowego? Sprawdź!
Przesilenie zimowe - dziś najkrótszy dzień w roku!

Przesilenie zimowe na półkuli północnej, zwane też przesileniem grudniowym, przypada 22 grudnia. Co to oznacza? Dzisiaj Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej - zwrotniku Koziorożca. Innymi słowy znajduje się najdalej od nas - mieszkańców półkuli północnej. Tym samym obchodzimy najkrótszy dzień w roku, podczas gdy mieszkańcy półkuli południowej obchodzą najdłuższy dzień w roku, zwany przesileniem letnim.

Przesilenie zimowe w przeszłości - kult Słońca

Na przestrzeni wieków przesilenie zimowe było okazją do świętowania. Starożytni czcili dzień "odradzania się" Słońca. Rzymianie na przykład obchodzili Saturnalia, a Persowie narodziny Mitry, czyli bóstwa Słońca. Z kolei ludy germańskie obchodziły święto zwane Jul, a Słowianie mieli Święto Godowe.

Przesilenie zimowe z Google - zobacz dzisiejsze GOOGLE DOODLE

O dzisiejszym przesileniu zimowym i zarazem najkrótszym dniu w roku przypomina wyszukiwarka Google. Z okazji przesilenia zimowego przygotowała specjalną animację z kulą śnieżną. Prawdopodobnie to jedyny padający śnieg, jaki zobaczymy w tym roku.