Czy to koniec gimnazjów? Od 1 wrze¶nia mog± wej¶æ w ¿ycie powa¿ne zmiany w edukacji

To mo¿e byæ ostatni rok szkolny z gimnazjami - przedstawiciele formuj±cego siê w³a¶nie nowego rz±du zapowiadaj±, ¿e zamierzaj± zlikwidowaæ 3-letnie szko³y ponadpodstawowe. Co na to nauczyciele? I co powstanie w miejsce gimnazjów?
Zmiany ju¿ od nowego roku szkolnego?

O planach reformy systemu edukacji poinformowa³ Piotr Gliñski, szef Rady Programowej PiS, w wywiadzie dla stacji RMF.FM. Za najbardziej pal±cy problem Gliñski (kandydat na wicepremiera w nowym rz±dzie) uzna³ kwestiê gimnazjów. Prawo i Sprawiedliwo¶æ planuje ich likwidacjê nawet z dniem 1 wrze¶nia 2016 roku. Co zamiast nich?

Te same tematy na okr±g³o

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", nowa w³adza planuje "wprowadzenie systemu "trzy razy cztery", czyli cztery klasy edukacji wczesnoszkolnej w ramach o¶mioklasowej podstawówki i cztery lata szko³y ¶redniej". Innymi s³owy to powrót do sytuacji sprzed reformy wprowadzaj±cej gimnazja. W o¶mioklasowych szko³ach podstawowych jak i w szko³ach ¶rednich mia³by obowi±zywaæ tzw. spiralny program, a wiêc te same tematy mia³yby byæ kilkakrotnie powtarzane przez 12 lat edukacji.

Nauczyciele przeciwko reformom

Ju¿ teraz pomys³ zlikwidowania gimnazjów negatywnie ocenia czê¶æ nauczycieli.

- Polska szko³a potrzebuje dofinansowania, a nie rewolucji. A ¿adna zmiana w edukacji nie powinna zachodziæ wbrew nauczycielom - komentowa³ w "Wyborczej" S³awomir Broniarz, prezes Zwi±zku Nauczycielstwa Polskiego.

Argumentem za utrzymaniem dotychczasowego systemu i przeciwko likwidacji gimnazjów mog± te¿ byæ wyniki miêdzynarodowych testów PISA czy raport Pearsona. Jak analizuje Gazeta Wyborcza, badania te pokazuj±, ¿e "gimnazja odnios³y edukacyjny sukces", a nauczyciele z innych krajów przyje¿d¿aj± do Polski, aby na w³asne oczy zobaczyæ, jak funkcjonuj± nasze szko³y ponadpodstawowe i przenie¶æ nasze rozwi±zania na swój grunt.

Polacy nie chc± gimnazjów?

Mimo takich wniosków okazuje siê, ¿e polska opinia publiczna wcale nie jest przychylna gimnazjom. Jak pisze "Wyborcza", w 2014 roku w sonda¿u przeprowadzonym przez Homo Homini 60 proc. badanych opowiada³o siê za likwidacj± gimnazjów. Niemal po³owa by³a przekonana, ¿e te szko³y ¼le ucz±.

To nie koniec zmian

Chocia¿ plan likwidacji gimnazjów to flagowy postulat je¶li chodzi o zmiany w edukacji, pomys³y na reformy w systemie szkolnictwa nie koñcz± siê tutaj. PiS zapowiada te¿ przywrócenie rodzicom decyzji w kwestii tego, czy po¶l± swoje 6-letnie dzieci do szkó³.