Daje do myślenia, inspiruje i poszerza horyzonty. Campus Seminar po raz drugi w Polsce

Jeszcze dwa lata temu słowo "vloger" brzmiało jak zagadka, a kryzys imigrancki wydawał się rzeczywistością dotyczącą wszystkich kontynentów poza Europą. Dziś zadajemy sobie pytania o granice tolerancji, a o najnowszych wynalazkach i trendach dowiadujemy się z LifeTuba. Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Ile korzyści możemy wyciągnąć z tych zmian i jak w ich obliczu uczyć młodzież w szkołach? Na te i wiele innych pytań wybitni eksperci, naukowcy oraz dziennikarze odpowiedzą nauczycielom podczas drugiej edycji prestiżowej konferencji Campus Seminar.
Campus odbywa się w tym roku aż w 5 krajach Europy: Finlandii, Holandii, Szwecji, w Polsce oraz na Litwie i wszędzie bije rekordy popularności!

- Każdy Campus jest poświęcony tematowi zmian: globalnych i lokalnych, dobrych i złych. Zmiany towarzyszą nam przez całe życie, dlatego podczas naszej konferencji chcemy wyjaśniać ich kierunek i zrozumieć do czego prowadzą - tłumaczy Saku Tuominen, twórca Campusa.

Po zeszłorocznym sukcesie, seminarium ponownie odbędzie się w Warszawie, już 26 października o godzinie 15.30 w Centrum Konferencyjnym Muranów.

- Miarą dobrego wydarzenia nie jest to, z jakim nastawieniem przychodzą uczestnicy, ale z jakim wychodzą. Po zeszłorocznym Campusie pytania w kuluarach nie milkły jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej - wspomina Szymon Hołownia, prowadzący wydarzenie. - Zorganizowanie takiej konferencji dla nauczycieli to strzał w dziesiątkę. Po pierwsze dajemy im szansę spotkać się z liderami opinii, ekspertami, a z drugiej strony budujemy szeroki zasięg oddziaływania. To co wynoszą z Campusa, czyli inspirację, pytania, otwarty umysł, zabierają ze sobą do szkoły i przekazują tysiącom uczniów. To niezwykle cenne - dodaje. Co wyróżnia Campusa? Przede wszystkim unikatowa formuła.

- Campus składa się z 8-12 krótkich prezentacji prowadzonych przez wybitnych ekspertów z różnych dziedzin życia: od nauki, przez politykę, nowe technologie, aż po ekonomię i sztukę. - tłumaczy Agnieszka von Mallek z wydawnictwa Nowa Era, partnera Campusa w Polsce. - Już po raz drugi wspieramy konferencję, bo idea inspirowania nauczycieli i zachęcania ich do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania dzisiejszego świata doskonale wpisuje się w filozofię naszej firmy - dodaje.

Jak inicjatywę oceniają zaproszeni do udziału eksperci? Zdaniem dziennikarza, Bartosza Węglarczyka, taka konferencja to prawdziwy zastrzyk intelektualny, który jest potrzebny do rozwoju każdemu człowiekowi. - Spotkanie z inspirującymi ludźmi z różnych dziedzin życia daje możliwość refleksji i spojrzenia na problemy lub wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. To ma znaczenie zwłaszcza w przypadku nauczycieli. Oni pełnią w naszym społeczeństwie szczególną rolę. Mają otwierać umysły uczniom, dlatego sami także powinni być otwarci na to, co dzieje się wokół - komentuje Węglarczyk.

Główną ideą Campusa jest nawiązywanie do najważniejszych wydarzeń oraz wyzwań współczesnego świata. W tym roku najpopularniejszym zjawiskom przyjrzą się m.in. Szymon Hołownia, Maria Rotkiel, Joanna Zientarska, dr Robert Kowalczyk oraz dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych. Wśród tematów prezentacji znajdą się: hejt oraz cyberprzemoc, ABC startupów, fenomen vlogerów oraz Ziemia 2050 roku, czyli pytanie o to jaki świat zostawimy naszym wnukom?

- Świat rozwija się obecnie w zawrotnym tempie. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy z tych zmian możemy przewidzieć, co wydarzy się z kilkadziesiąt lat? - mówi autor wykładu Szymon Hołownia. - Czy uda nam się zwalczyć choroby cywilizacyjne i plagi, czy zniwelujemy ogromne rozwarstwienie społeczne, wreszcie czy będziemy mieszkać na Księżycu? Warto spojrzeć na rzeczywistość w perspektywie dłuższej niż najbliższy miesiąc - dodaje.

Campus poruszy także kluczowy choć kontrowersyjny temat kryzysu imigranckiego w Europie. Jak mówi autor wykładu, Bartosz Węglarczyk, główny temat prelekcji dotyczyć będzie ukazania plusów i minusów tego zjawiska, bez oceniania i szukania odpowiedzi na pytanie: "Kto ma rację?" - Milion lub więcej imigrantów przybywających do Europy, to ogromne wydarzenie dla wszystkich krajów. Warto zastanowić się, co może w takiej sytuacji być, szczególnie dla nas Polaków, zagrożeniem, a w czym odnajdziemy wartość i potencjał - komentuje Węglarczyk.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Konferencję będzie można również śledzić podczas bezpośredniej transmisji online na stronie www.campusseminar.com/warsaw