Literacka nagroda Nobla 2015 - znamy laureata!

Nagroda Nobla przyznawana jest przez Akademię Szwedzką. Tegoroczny laureat jest 108 osobą, która otrzymała Nobla. Dziś już wiemy, kto na uroczystej gali 10 grudnia 2015 r. odbierze literackąnagrodę Nobla.
Laureat literackiej nagrody Nobla 2015

Tegoroczną laureatką nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz, mistrzyni reportażu literackiego. W swojej twórczości laureatka porusza tematy trudne - wojnę w Afganistanie, katastrofę w Czarnobylu czy II wojnę światową. Do Nobla została zgłoszona za cykl utworów: "Krzyk Czarnobyla". "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Ołowiane żołnierzyki", Zaczarowannyje smiertju" i "Poslednije swidietieli".

Nobel 2015 - pozostali kandydaci

Jednym z kandydatów do tegorocznej nagrody Nobla był Haruki Murakami, autor poczytnych powieści, którego cenią szczególnie czytelnicy, krytycy odrobinę mniej. Kolejnym nominowanym był Ngugi wa Thiong'o, pisarz pochodzenia kenijskiego, autor powieści, opowiadań i eseji, o którym mówi się na całym świecie. W swoim kraju autor nie jest znany. Niektórzy z pozostałych kandydatów do literackiej nagrody Nobla to: Austriak Peter Handke, Norweg Jon Fosse, Amerykanka Joyce Carol Oates czy Albańczyk Ismail Kadare.

Wręczenie literackiej nagrody Nobla 2015

Jak co roku Nobel zostanie wręczony laureatowi 10 grudnia w filharmonii sztokholmskiej. Data nie jest przypadkowa - 10 grudnia to dzień śmierci Alfreda Nobla. Fundatorowi przyświecała myśl, by nagroda trafiała do ludzi, którzy stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym".

Nagroda Nobla 2015 - co otrzymują laureaci?

Laureat nagrody Nobla otrzymuje nagrodę finansową oraz medal i dyplom. Medal został zaprojektowany przez Erika Lindberga. Na jednej stronie znajduje się postać mężczyzny słuchającego pieśni muzy i cytat z Eneidy. Na drugiej widnieje podobizna Alfreda Nobla. Na medalu wygrawerowane jest także imię i nazwisko laureata.

Nie ma stałego wzoru dyplomu. Każdy projektowany jest z myślą o konkretnym laureacie, ponieważ odnosi się do jego twórczości. Nie zmienia się jedynie treść dyplomu, która wypisana jest w języku szwedzkim.