La Tomatina - dziś w GOOGLE DOODLE! Wielka bitwa na pomidory odbyła się po raz 70.

La Tomatina, czyli bitwa na pomidory, ma miejsce w Hiszpanii zawsze w ostatnią środę sierpnia. Właśnie dziś przypada dzień tego święta i zarazem jego 70. rocznica. La Tomatina to główny punkt trwającej cały tydzień fiesty. Specjalnie dla święta pomidora wyszukiwarka Google przygotowała wyjątkową animację - Google Doodle. Jak narodziła się La Tomatina?
La Tomatina - Google dało Doodle - zobacz animację!

Google przypomina dziś o święcie pomidora - hiszpańskiej La Tomatinie. Animowany Google Doodle przedstawia grupę kreskówkowych postaci obrzucających się pomidorami. Jedna z nich wdrapała się na słup i próbuje ściągnąć szynkę. Inna zanurzona jest głową w pomidorach. Animacja co chwilę zmienia swój wygląd, a wśród pomidorów ukryło się logo Google.

Fot. Google

La Tomatina - o co chodzi z tymi pomidorami?

La Tomatina to święto pomidora. Dziś, 26 sierpnia, obchodzona jest 70. rocznica pierwszego festiwalu, który polega na obrzucaniu się pomidorami. La Tomatina rozpoczyna się już około godziny 10, gdy jednemu ze śmiałków udaje się wspiąć na wysmarowany mydłem słup i ściągnąć z niego hiszpańską szynkę. W tym zamieszaniu chodzi o dobrą zabawę. La Tomatinie towarzyszy ogromna radość i pozytywna energia!

La Tomatina - gdzie odbywa się wielka bitwa na pomidory?

La Tomatina, czyli festiwal pomidora odbywa się w hiszpańskiej miejscowości Bunol. Miasto znajduje się niedaleko Walencji. W dzień La Tomatiny uliczki miasteczka zamieniają się w największe na świecie pole bitwy na pomidory.

La Tomatina - pomidorami obrzucają się turyści z całego świata

Na pomidorową bitwę przeznaczono w tym roku aż 170 tys. ton pomidorów. Po raz pierwszy La Tomatina odbyła się 26 sierpnia 1945. Od tego dnia minęło już 70 lat. Od tamtej pory co roku odbywa się wielka pomidorowa bitwa, na którą co roku zjeżdżają tłumy nie tylko z Hiszpanii, ale i z całego świata!

La Tomatina - najlepsza pomidorowa amunicja to...

Do walk podczas La Tomatiny używa się jednej odmiany pomidorów z regionu Extremadura. Jest to tańsza odmiana pomidorów od tych sprzedawanych w hurtowniach. Mają one obniżone walory smakowe. To władze miasta dostarczają pomidory na dzień La Tomatina.

La Tomatina - najpierw wielka bitwa, potem wielkie sprzątanie

Walka na pomidory trwa godzinę. Po La Tomatinie odbywa się zaś wielkie sprzątanie. Ulice zostają dokładnie wyczyszczone. Miejscowe władze udostępniają uczestnikom La Tomatiny węże ogrodowe, które pomagają przywrócić ulicom ich dawny wygląd.

La Tomatina - jak to wszystko się zaczęło?

W 1945 roku mieszkańcy Bunol brali udział w tradycyjnej paradzie wielkich figur przedstawiających ludzkie postaci związanych z historią i mitologią. Między grupą młodych osób, które chciały wziąć udział w paradzie a tymi, którzy brali w niej udział doszło do przepychanek. Niedaleko znajdował się sklep z warzywami, gdzie były skrzynie pomidorów. Młodzież zaczęła się obrzucać pomidorami do momentu otrzymania grzywny przez siły porządkowe. Rok później ci sami uczestnicy bójki przynieśli z domu pomidory i zaczęli walkę. I tak właśnie narodziła się tradycja La Tomatiny!

La Tomatina została uznana za święto o międzynarodowym walorze turystycznym. Co roku w imprezie bierze udział około 30 tys. osób. A zatem pomidory do rąk!

Fot. Google