Duke Kahanamoku - ojciec surfingu urodził się 125 lat temu [GOOGLE DOODLE]

Duke Kahanamoku, hawajski pływak i surfer, obchodziłby dziś 125 urodziny. Kahanamoku jest dziś bohaterem Google Doodle. Wyszukiwarka przygotowała specjalną grafikę na jego cześć. Czym Duke Kahanamoku zapisał się w historii?
Duke Kahanamoku, "ojciec surfingu" - wczesne życie

Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku, bo tak właśnie brzmi pełne nazwisko bohatera dzisiejszego Google Doodle, przyszedł na świat 24 sierpnia 1890 roku w Honolulu na Hawajach. Mały Duke imię dostał po ojcu, który z kolei został tak nazwany na cześć księcia Edynburga, Alfreda. Duke po angielsku znaczy właśnie "książę".

Duke Kahanamoku - pierwsze sukcesy w świecie sportu

Podczas zawodów amatorskich 11 sierpnia 1911 roku Duke Kahanamoku osiągnął czas 55 sekund na 91 metrów w stylu dowolnym. Tym samym pobił rekord świata na słonych wodach zatoki Honolulu o 4,6 sekundy. Kahanamoku pobił także rekord na 201 metrów i wyrównał go na 46 metrów. Co ciekawe, Amatorski Związek Atletyczny nie uwierzył w te wyniki! Zostały oficjalnie uznane dopiero wiele lat później.

Kahanamoku - sukcesy na igrzyskach olimpijskich

Duke Kahanamoku bez trudu zakwalifikował się do amerykańskiej drużyny pływackiej na igrzyska olimpijskie organizowane w 1912 roku w Szwecji. Przy okazji ustanowił nowy rekord na 200 metrów w sztafecie 4x4. Na igrzyskach w Sztokholmie zdobył złoty medal na 100 metrów i srebrny medal w sztafecie. Parę lat później na igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku Kahanamoku zdobył dwa złote medale w stylu dowolnym na 100 m i w sztafecie, brał także udział w turnieju piłki wodnej. Cztery lata później w Paryżu Duke zdobył srebro na 100 metrów w stylu dowolnym.

Duke Kahanamoku - "ojciec surfingu"

Kahanamoku dużo podróżował po świecie, szczególnie do Australii i Stanów Zjednoczonych, dając tam pokazy pływackie. Popularyzował nowy sport - surfing. Wcześniej pływanie na desce było znane tylko na Hawajach. Po dziś dzień pokazy surfowania Kahanamoku na plaży Freshwater Beach w Sydney w 1914 roku są uważane za najbardziej znaczący dzień w historii rozwoju tego sportu w Australii. Deska, na której surfował wtedy Kahanamoku, do dziś jest przechowywana w klubie sportowym Freshwater Surf Club. Wystawiono mu także pomnik na cyplu Freshwater. Dzięki swoim działaniom Duke zdobył przydomek "ojca surfingu".

Kahanamoku - gwiazda Hollywood i ludzki bohater

Podczas pobytu w Kalifornii Kahanamoku związał się z przemysłem filmowym. Grywał przeważnie role drugoplanowe i charakterystyczne. W sumie Duke Kahanamoku wystąpił w 19 filmach, m.in. w "Lordzie Jimie" z 1925 roku. Dzięki znajomościom z osobistościami ze świata Hollywood Kahanamoku mógł promować surfing na jeszcze większa skalę.

14 czerwca 1925 roku w Newport Beach w Kalifornii Kahanamoku uratował ośmiu ludzi z kutra rybackiego, który przewrócił się na wysokiej fali. Używając swojej deski surfingowej Duke mógł szybko przemieszczać się na ląd i z powrotem do wody, zwiększając liczbę ocalonych. Szef policji z Newport nazwał tę akcję "najbardziej nadludzką i heroiczną jaką kiedykolwiek widział świat". Tak też narodziła się tradycja posiadania w pogotowiu przez ratowników wodnych desek surfingowych.

Duke Kahanamoku - bohater dzisiejszego Google Doodle

Dziś, 23 sierpnia, Duke Kahanamoku obchodziłby swoje 125. urodziny. Z tej okazji wyszukiwarka Google postanowiła przypomnieć światu o tym wybitnym pływaku. Na stronie Google widnieje specjalny doodle z wizerunkiem Duke'a na desce surfingowej.

Fot. Google