Kielce dla studentów - które kieleckie miejsca powinien znać każdy student?

Wielu maturzystów już wie, gdzie podejmie studia od października. Większość wyprowadzi się z domów rodzinnych, by zamieszkać w akademikach i mieszkaniach studenckich. Nowe miasto to nowe możliwości, z których warto korzystać. W końcu studia to najlepszy czas w życiu. Podpowiadamy, gdzie w Kielcach można poużywać studenckiego życia.
Kielecka Sienkiewka - wszystko, czego potrzebuje student

Najpopularniejszą kielecką ulicą i wizytówką miasta jest tzw. Sienkiewka czyli ulica Henryka Sienkiewicza. Prowadzi ona od dworca kolejowego do placu Moniuszki. Jest punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Kielc. Znajduje się tam m.in. pomnik Sienkiewicza, kościół ewangelicki czy Teatr im. Stefana Żeromskiego. Wzdłuż ulicy znajduje się wiele sklepów i butików. Nie brakuje tam również pubów, knajpek, budek z kebabami i restauracji typu fast food. Główna ulica Kielc to miejsce, gdzie studenci mogą pozwiedzać, zrobić zakupy, i spożywcze, i odzieżowe, spotkać się ze znajomymi i zjeść obiad.

Lubisz różnorodność? Chcesz dobrze wykorzystać studencki czas? Wybierz studia w KIELCACH!Przez Kielce autobusem

W Kielcach komunikacja miejska oparta jest na autobusach. Funkcjonuje około siedemdziesięciu linii, które kursują nie tylko po mieście - dowożą pasażerów także do okolicznych miejscowości. Ceny biletów nie są wygórowane. Jednorazowy ulgowy kosztuje 1,50 zł. Miesięczny ulgowy to koszt 45 zł. Obecnie miasto postawiło na rozwój komunikacji miejskiej. W tym celu powstała Kielecka Platforma Komunikacyjna, która dba o poprawę komfortu pasażerów.

Oferta dydaktyczna Kielc

Maturzyści, którzy chcą studiować w Kielcach mają do wyboru około dziesięciu szkół wyższych. Nie jest to duża liczba, jednak uczelnie dysponują wieloma wydziałami. Dzięki temu przyszli studenci mają do wyboru wiele kierunków. Wśród uczelni publicznych prym wiodą Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Uczelnie niepubliczne to np. Wyższa Szkoła Handlowa im. Bolesława Markowskiego czy Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Edwarda Lipińskiego.

Szeroki wybór niedrogich pokojów w akademikach

Wiadomo, że esencja studenckiego życia to mieszkanie w akademiku. Kielce proponują swoim studentom kilka domów studenckich do wyboru. Politechnika oferuje m.in. Laurę, Filona, Bartka i Asystenta. Miesięczny czynsz dla jednej osoby za współdzielenie pokoju dwuosobowego to koszt od 290 do 430 zł. Pokój jednoosobowy to wydatek od 440 do 500 zł. Ceny zależą od standardów danego akademika. Można wybierać pomiędzy pokojami z łazienką i kuchnią, są także takie, gdzie łazienka i aneks kuchenny są współdzielone z całym piętrem. Na wysokość czynszu wpływa też to, na której uczelni się studiuje. Najniższe czynsze płacą oczywiście studenci Politechniki Świętokrzyskiej, która jest właścicielem akademików. Także UJK dysponuje domami studenckimi. Ceny przedstawiają się następująco - pokój jednoosobowy kosztuje 400 zł, dwuosobowy - 370 za miejsce, trzyosobowy - 330 zł za miejsce.

Gastronomia na studencką kieszeń

Jednym z miejsc serwujących obiady na studencką kieszeń jest Cafe Rita. Knajpka mieści się w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza. Często jest chwalona za świetne domowe jedzenie i niewygórowane ceny. Innym polecanym miejscem jest pierogarnia na ulicy Wspólnej. Za 8 do 12 zł można tam zjeść sycący obiad. Kolejna możliwość to bar mleczny Jaś i Małgosia na ul. Żeromskiego. Za kilkanaście złotych można dostać dwudaniowy obiad. Następne miejsce w sam raz na studencką kieszeń to jadłodajnia Tempo. Barszcz czerwony kosztuje jedynie 2,40 zł, a filet z kurczaka to wydatek 6,60 zł.

Lubisz różnorodność? Chcesz dobrze wykorzystać studencki czas? Wybierz studia w KIELCACH!Gdzie chodzą na imprezy kieleccy studenci

W Kielcach nie brakuje rozrywek dla fanów imprez do białego rana. Na Sienkiewicza znajdują się dwa kluby - Czekolada oraz Ultra Violet. Inne, bardzo popularne miejsca to klub Pomarańcza oraz Luvr. Dla sympatyków zabawy w nieco cięższej atmosferze Kielce także mają coś do zaoferowania. Woor to jedno z miejsc, w których zbierają się fani mocnych brzmień. Często odbywają się tam koncerty. Pojawiają się zarówno zespoły znane już na muzycznej scenie, jak i debiutujące kapele. Konkurencyjnym miejscem jest pub Tunel. W tzw. "studenckie czwartki" można napić się piwa za 3,50 zł. Bardzo znanym miejscem jest Amfiteatr Kadzielnia. Remont zakończył się w 2010 roku i od tamtej pory Kielce dysponują nowoczesnym obiektem pozwalającym na organizację festiwali i widowisk artystycznych.Więcej o: