Matura 2015 z matematyki: poziom rozszerzony. Najtrudniejsze zadania z ostatnich lat

Matura 2015 rozpoczyna się już 4 maja. 8 maja, 3 dni po egzaminie na poziomie podstawowym, maturzyści będą zdawać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym. Matematyka od lat stanowi postrach maturzystów, a egzamin na poziomie rozszerzonym to prawdziwe wyzwanie. Warto więc przypomnieć, jakie zadania pojawiały się na maturze w poprzednich latach.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.HARMONOGRAM EGZAMINÓW!

Matura 2015 z matematyki - opis arkusza na poziomie rozszerzonym

Przez ostatnie trzy lata na maturze z matematyki maturzyści mieli za zadanie rozwiązać około 11 zadań. Wszystkie zadania na poziomie rozszerzonym matury z matematyki mają charakter otwarty. Maturzyści muszą je rozwiązać w 180 minut, a maksymalny wynik, jaki mogą uzyskać na egzaminie maturalnym, wynosi 50 punktów. Tematyka zadań egzaminacyjnych w arkuszu maturalnym na poziomie rozszerzonym obejmuje większość treści z podstawy programowej dla klas o profilu matematycznym.Matura 2015 z matematyki - najtrudniejsze zadania ostatnich lat

Na maturze z matematyki co roku pojawiają się zadania, z którymi wielu maturzystów sobie nie radzi. Spośród 11 zadań, najgorsze na zeszłorocznym egzaminie maturalnym okazało się zadanie wymagające od maturzystów zbadania, czy dany ciąg jest geometryczny, czy arytmetyczny. Jedynie 19 proc. maturzystów było w stanie rozwiązać poprawnie to zadanie egzaminacyjne. Dość trudne na maturze z matematyki były także nierówności i równania trygonometryczne (30 proc. dobrych odpowiedzi).

Trzy lata temu najgorsze było zadanie wymagające od maturzystów wykorzystania własności prawdopodobieństwa. Na maturze z matematyki w 2013 roku pojawiło się też zadanie, które rozwiązało zaledwie 19 proc. maturzystów. Zadanie maturalne wymagało od maturzystów zliczenia obiektów w sytuacjach kombinatorycznych poprzez wykorzystanie wzorów na liczbę permutacji, kombinacji i wariacji.

Co roku inne zadania sprawiają trudności na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym. Rokrocznie na maturze z matematyki pojawiają się kwestie, z którymi niewielu maturzystów potrafi sobie poradzić. Warto jednak zwrócić uwagę na kombinatorykę czy prawdopodobieństwo, które mogą się pojawić także na maturze 2015 z matematyki.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.HARMONOGRAM EGZAMINÓW!

Matura 2015 - wyniki matury z matematyki

Na oficjalne wyniki matur 2015 będzie trzeba długo czekać. Dlatego eksperci Edulandia.pl rozwiążą je tuż po publikacji oficjalnych arkuszy, a każdy zaniepokojony maturzysta będzie mógł sprawdzić swój wynik.