Matura 2015 z matematyki, poziom podstawowy. Poznaj wymagania CKE na poziomie podstawowym przed maturą 2015

Matura z matematyki zbliża się wielkimi krokami. Już 5 maja maturzyści zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym. Od lat matura z matematyki stresuje maturzystów i jest uznawana za najtrudniejszy z obowiązkowych egzaminów maturalnych. Sprawdź wymagania stawiane przez CKE.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.Matura 2015, matematyka podstawowa - ogólne wymagania CKE

Na rozwiązanie matury z matematyki na poziomie podstawowym maturzyści mają 170 minut. W arkuszu na poziomie podstawowym z matematyki będą 34 zadania maturalne. Matura 2015 z matematyki na poziomie podstawowym ma sprawdzić wiedzę maturzystów na pięciu płaszczyznach:

wykorzystanie i tworzenie informacji: maturzysta musi być w stanie interpretować nie tylko tekst matematyczny, ale i uzyskane przez siebie wyniki,

wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji: uczniowie powinni używać prostych, dobrze im znanych obiektów matematycznych,

modelowanie matematyczne: na maturze z matematyki trzeba się wykazać umiejętnością dobrania odpowiedniego do zadania modelu, oraz dokonać krytycznej jego oceny,

umiejętność użycia i tworzenia strategii: maturzyści powinni potrafić zastosować wynikającą z treści zadania strategię, w celu rozwiązania zadania egzaminacyjnego,

rozumowanie i argumentacja: co roku sprawia na maturze z matematyki najwięcej problemów. Każdego roku pojawiają się zadania wymagające od maturzystów przeprowadzenia prostego, składającego się z kilku kroków, logicznego rozumowania.

Matura 2015, matematyka - wymagania szczegółowe CKE

Wymagania szczegółowe względem matury 2015 z matematyki dotyczą konkretnych zagadnień i umiejętności z nimi związanych. Maturzyści powinni mieć opanowane umiejętności pozwalające na bezproblemowe poradzenie sobie z 10 tematami, dotyczącymi bezpośrednio treści nauczanych w szkole.

Na maturze z matematyki 2015 raczej na pewno pojawią się zadania dotyczące liczb rzeczywistych. Maturzyści powinni m.in. swobodnie operować potęgami, pierwiastkami i logarytmami. Wyrażenia algebraiczne i wzory skróconego mnożenia też muszą być dobrze znane maturzystom. Rozwiązywanie prostych równań kwadratowych i wymiernych też jest wymagane na maturze 2015 z matematyki.

Matura 2015 - matematyka podstawowa. Co jeszcze muszą umieć maturzyści?

Maturzyści powinni też być w stanie wyznaczyć wzór funkcji liniowej i kwadratowej. Uczniowie na maturze 2015 z matematyki będą też rozwiązywać zadania dotyczące ciągów arytmetycznych i geometrycznych. Maturzyści nierzadko rozwiązują też zadania wymagające znajomości zależności pomiędzy funkcjami trygonometrycznym. Najważniejsze zagadnienie z planimetrii wymaga od maturzystów stosowania zależności między kątami figury. Obliczanie współrzędnych prostej, to także ważne zagadnienie na maturze 2015 z matematyki.

Na maturze 2015 z matematyki na poziomie podstawowym mogą też być zadania dotyczące stereometrii, czyli m.in. rozpoznawania kątów w graniastosłupach i ostrosłupach. Ostatnia z maturalnych kategorii dotyczy statystyki. Umiejętność obliczania średniej czy prawdopodobieństwa jest niezbędne na maturze z matematyki 2015.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2015" bez tajemnic.Matura 2015, matematyka na poziomie podstawowym - gdzie i kiedy szukać wyników?

Na oficjalne wyniki matur 2015 będzie trzeba długo czekać. Dlatego eksperci Edulandia.pl rozwiążą je tuż po publikacji oficjalnych arkuszy, a każdy zaniepokojony maturzysta będzie mógł sprawdzić swój wynik.

Więcej o:
Skomentuj:
Matura 2015 z matematyki, poziom podstawowy. Poznaj wymagania CKE na poziomie podstawowym przed maturą 2015
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX