B. R. Ambedkar - dziś 124. rocznica urodzin współtwórcy Konstytucji Indii i pierwszego ministra sprawiedliwości tego kraju [Google Doodle]

Bhimrao Ramji Ambedkar, popularnie zwany Babasaheb, był ekonomem, politykiem i reformatorem. Jak nam przypomina dzisiejszy Google Doodle, gdyby nadal żył, Ambedkar obchodziłby 124. urodziny. Warto zapoznać się bliżej z życiorysem Bhimrao Ramji Ambedkara, bez którego Indie mogłyby być zupełnie innym krajem.
Bhimrao Ramji Ambedkar - biedny dalita z dyskryminowanej kasty

Ambedkar był czternastym dzieckiem oficera wojskowego. Ze względu na pochodzenie rodziny, przyszły bohater Indii należał do kasty dalitów. Dalici, zwani także niedotykalnymi, są najniższą i najbardziej dyskryminowaną kastą w Indiach. Przyszły minister sprawiedliwości Ambedkar cierpiał więc z powodu socjo-ekonomicznej dyskryminacji.

Nie ma wątpliwości, że pochodzenie Bhimrao Ramji Ambedkara w znacznym stopniu wpłynęło na jego późniejsze zainteresowanie buddyzmem i prawem, a przede wszystkim Konstytucją Indii.

Bhimrao Ramji Ambedkar zdobywa wykształcenie

Bhimrao Ramji Ambedkarow w pierwszej szkole, do której chodził, musiał słuchać lekcji na stojąco. W 1897 roku udało mu się dostać do liceum w Mumbaju, a 10 lat później przyszły minister sprawiedliwości Indii jako pierwszy dalita dostał się na uczelnię wyższą. W 1912 roku Ambedkar zdobył w Indiach dyplom uczelni wyższej z zakresu nauk ekonomiczno-politycznych. W kolejnych latach współtwórca Konstytucji Indii pracował na różnych zagranicznych uniwersytetach.Fot. Google

Bhimrao Ramji Ambedkar pracuje nad Konstytucją Indii

W 1947 roku rząd brytyjski przekazał władzę liderom Indii, a Bhimrao Ramji Ambedkar przyjął proponowaną mu tekę ministra sprawiedliwości. Ambedkar został też wybrany przewodniczącym komitetu mającego stworzyć Konstytucję Indii. Bhimrao Ramji Ambedkar zawarł w Konstytucji Indii zapisy zapewniające zmniejszenie różnic między kastami oraz zakazujące wszelkiej dyskryminacji. Minister sprawiedliwości Indii zadbał też o zwiększenie praw kobiet. Konstytucja Indii, nad którą pracował Ambedkar, wprowadzała przede wszystkim znaczne zmiany w strukturze społeczeństwa Indii.

Ambdekar przechodzi na buddyzm

Bhimrao Ramji Ambedkar był wielkim przeciwnikiem stratyfikacji społecznej. Religia hinduistyczna doprowadziła do rozwarstwienia się społeczeństwa na kasty. Żeby temu przeciwdziałać, współtwórca Konstytucji Indii zapoczątkował ruch zachęcający dalitów do przechodzenia na buddyzm, promujący równość wszystkich ludzi. Bhimrao Ramji Ambedkar sam przeszedł na buddyzm w roku 1956 na oczach półmilionowej grupy swoich zwolenników. W mieście Nagpur w Indiach, obchodząc 50. rocznicę śmierci Ambedkara, tysiące hindusów poszło za jego przykładem.

Więcej o:
Skomentuj:
B. R. Ambedkar - dziś 124. rocznica urodzin współtwórcy Konstytucji Indii i pierwszego ministra sprawiedliwości tego kraju [Google Doodle]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX