Emmy Noether upamiętniona przez Google - dziś 133. rocznica urodzin najważniejszej kobiety w historii matematyki

Dziś Google świętuje 133. rocznicę urodzin niemieckiej matematyczki Emmy Noether. Znana jest głównie z teorii pierścieni i algebry abstrakcyjnej, które spędzają sen z powiek studentów.
Noether na Google Doodle

Emma Noether urodziła się 23 marca 1882 roku w bawarskim Erlangen. Zmarła w Stanach Zjednoczonych 14 kwietnia 1935 roku. Google upamiętniło znaną niemiecką fizyczkę i matematyczkę. Na logo Google Noether ma upięte włosy, wielką, niebieską kokardę i talię ściśniętą brązowym paskiem. Dookoła niej znajduje się mnóstwo narzędzi i symboli matematycznych, które nawiązują do jej działalności naukowej.
fot. Google


Emmy Noether - najważniejsza kobieta w historii matematyki

'Time' przypomina słowa Alberta Einsteina, który mówił, że jest najbardziej znaczącym i kreatywnym matematycznym geniuszem wśród kobiet. - Pomyślałam, że najlepiej będzie podkreślić jej osiągnięcia w dziedzinie liczb i pokazać, iż jej wpływ na świat był ogromny - tłumaczy autorka doodle'a Sophie Diao.

Emmy Noether i jej działalność naukowa

Noether w 1907 roku zrobiła doktorat na uniwersytecie w rodzinnym mieście. Pracowała za darmo, bo w tamtych czasach kobiety nie mogły obejmować stanowisk akademickich. Już w 1918 roku udowodniła 'twierdzenie Noether', które dotyczy symetrii praw ruchu z zachowaniem pewnych wielkości fizycznych. W latach 1922-1933 była profesorem Uniwersytetu w Getyndze. Niestety z powodu żydowskiego pochodzenia musiała wyjechać pod naciskiem hitlerowców. W późniejszym czasie pracowała na pensylwańskim Uniwersytecie Bryn Mawr i Instytucie Zaawansowanych Studiów w Princeton.

Algebra i bezsenność studentów

Nie kto inny, jak niemiecka matematyczka odpowiedzialna jest za bezsenne noce studentów. W tym środowisku znana jest głównie z odkryć w teorii pierścieni. Od jej nazwiska pochodzi nazwa pojęcia pierścienia noetherowskiego oraz nazwa twierdzenia Laskera-Noether. Doprowadziła również do rozwinięcia algebry abstrakcyjnej, która w jej czasach była nową gałęzią matematyki.

Jej odkrycia wpisały się na stałe i po dziś dzień nauczane są na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej o:
Skomentuj:
Emmy Noether upamiętniona przez Google - dziś 133. rocznica urodzin najważniejszej kobiety w historii matematyki
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX