Próbna matura z Operonem z języka rosyjskiego: poziom podstawowy i rozszerzony

O godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura z Operonem z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym, a od godziny 14:00 maturzyści mierzą się z maturą na poziomie rozszerzonym.

MATERIAŁ PARTNERA

Próbna Matura z Operonem to jeden z elementów skutecznego, sprawdzonego, kompletnego i celowo skomponowanego przez Wydawnictwo Operon zestawu kroków i narzędzi dla nauczyciela i ucznia mającego na celu pomóc w przygotowaniach do matury. Aby poznać wszystkie elementy programu Matura z Operonem i rozpocząć przygotowania do matury już dziś, wejdź na: www.gieldamaturalna/matura

Próbna matura z Operonem: ile czasu potrwa dzisiejszy próbny egzamin maturalny z Operonem?

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się próbna matura z Operonem 2014/2015 z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym, która trwała 120 minut.

O godzinie 14:00 maturzyści przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Na rozwiązanie arkusza w tej części przeznaczone jest 150 minut.

Próbna matura z Operonem: czego można spodziewać się na próbnym egzaminie maturalnym z Operonem z języka rosyjskiego 2014/2015?

Podobnie jak w ubiegłych latach, matura z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym sprawdzać będzie umiejętności rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym, na podstawie których maturzyści będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań sprawdzających. W części podstawowej nagranie potrwa ok. 20 minutowe, a w części rozszerzonej - ok. 25 minut. Nagrania zostaną odtworzone dwukrotnie. Zawierać będą również przerwy, podczas których maturzyści mogą zapisać odpowiedzi.

W kolejnej części arkusza maturalnego, uczeń będzie musiał odpowiedzieć na pytania na podstawie załączonego tekstu pisanego oraz uzupełnić zdania lub krótkie teksty rosyjskimi strukturami leksykalno-gramatycznymi.

Ostatnie zadanie będzie polegało na napisaniu dłuższej wypowiedzi w języku rosyjskim. W zależności od poziomu egzaminu maturalnego, tekst będzie miał inną formę. Na poziomie podstawowym, maturzyści napiszą tekst użytkowy, czyli: list w formie tradycyjnej lub elektronicznej albo wiadomość z bloga lub forum internetowego, o długości od 80 do 130 słów. Na poziomie rozszerzonym, będzie wymagany tekst argumentacyjny, czyli: list formalny, rozprawka albo artykuł publicystyczny, o długości od 200 do 250 słów.

Próbna matura z Operonem: co znalazło się w arkuszu matury 2014 z języka rosyjskiego?

Pierwsza część arkusza maturalnego z maja 2014 na poziomie podstawowym i rozszerzonym składała się z zadań zamkniętych do nagrania audio. W części drugiej przedstawiono teksty pisane, na podstawie których maturzyści mieli odpowiedzieć na pytania zamknięte (poziom podstawowy) lub zamknięte i otwarte (poziom rozszerzony).

Na poziomie podstawowym, uczniowie musieli również napisać dwie krótkie wypowiedzi (80-130 słów), która oceniana była na podstawie dwóch kryteriów: umiejętności przekazania informacji oraz poprawności językowej, a także formy i bogactwa językowego.

Obowiązkowe tematy wypowiedzi pisemnej z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym na maturze 2014:

Temat 1.

Przygotowujesz przyjęcie dla swoich znajomych. W mailu do swojej koleżanki z Rosji: napisz, z jakiej okazji zaprosiłeś(-aś) gości; poproś o przepis na danie rosyjskie; wyjaśnij, dlaczego chcesz zrobić danie rosyjskie; obiecaj, że przyślesz zdjęcia z tego przyjęcia. Podpisz się jako XYZ.

Temat 2.

Podczas podróży zgubiłeś(-aś) bagaż. W e-mailu do kolegi/koleżanki z Rosji: wyjaśnij, jaki był cel Twojej podróży i w jakich okolicznościach zaginął Twój bagaż; opisz, jak wyglądała Twoja torba podróżna i co było w niej wartościowego; napisz, jak się poczułeś(-aś), gdy zauważyłeś(-aś) brak bagażu i kto pomógł Ci w tej sytuacji; napisz co zrobiłeś(-aś), aby odzyskać bagaż i jakie wnioski na przyszłość wyciągnąłeś/wyciągnęłaś z tej sytuacji. Podpisz się jako XYZ.

Na poziomie rozszerzonym, maturzyści mieli napisać tekst o objętości 200-250 słów. Mogli wybrać pomiędzy rozprawką, opowiadaniem i recenzją w poniższych tematach:

Temat 1.

Czasy, kiedy studniówkę organizowano w szkole, odeszły już do lamusa. Dziś modne jest organizowanie balów studniówkowych w niezwykłych miejscach, np. w restauracji, na zamku, nawet na statku. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz plusy i minusy tego zjawiska.

Temat 2.

Opisz piknik, który ze względu na miejsce i różnorodność atrakcji poleciłbyś/poleciłabyś rodzinom z małymi dziećmi.

Temat 3.

Napisz opowiadanie o wydarzeniu, które miało miejsce podczas zawodów sportowych i spowodowało, że otrzymałeś/otrzymałaś tytuł zawodnika fair play.

Próbna matura z Operonem: kiedy odbędą się kolejne próbne egzaminy maturalne z Operonem?

Próbna matura z języków obcych nowożytnych z Operonem to trzeci z cyklu egzaminów próbnych. Egzaminy z języka rosyjski odbędą się już dziś, a jutro (28 listopada) maturzyści zmierzą się z zadaniami z przedmiotów dodatkowych.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.Więcej o: