Zwyciężczyni niemieckojęzycznego konkursu dla młodych mówców wyłoniona!

Po trwającym tydzień, pełnym emocji Finale konkursu Jugend debattiert international zwyciężczynią została Anastasija Minitš z Estonii. ?Czy należy zabronić działalności partii ekstremistycznych?" Pytanie, które od lat zajmuje wielu Europejczyków. Cztery młode talenty oratorskie z Europy Środkowo-Wschodniej odbyły na ten temat pasjonującą debatę podczas Międzynarodowego Finału niemieckojęzycznego konkursu Jugend debattiert international w Warszawie. Po tygodniu zmagań zwyciężczynią została 16-letnia Anastasija Minitš z Estonii.
Czworo uczniów, dwie osoby za i dwie przeciw, 24 minuty - w Centrum Konferencyjnym Muranów w Muzeum Historii Żydów Polskich przebieg pasjonującej debaty finałowej śledziło ponad 200 osób. Anastasija Minitš przekonała jury swoją retoryczną biegłością, zajmując w debacie stanowisko za zakazowi działalności partii ekstremistycznych.

- "Nie przypuszczałam, że odniosę zwycięstwo, szczególnie że stanowię jedynie zastępstwo za uczestnika, który nie mógł wziąć udziału w konkursie. Fakt ten sprawia jednak, że jestem tym bardziej szczęśliwa" - tak Anastasija Minitš skomentowała swoje zwycięstwo. Aby dojść do Finału konkursu musiała wraz z 15 innymi uczestnikami wykazać się nie tylko umiejętnością słuchania innych i dokładnej oraz rzeczowej argumentacji, ale również pokonać konkurentów na szczeblu regionalnym oraz krajowym.

Celem jest droga

Celem jest droga: wprawdzie każdy chce zwyciężyć w konkursie, ale uczniowie zyskują najwięcej na samym uczestnictwie. Jugend debattiert international stawia sobie za cel zwiększenie zainteresowania młodzieży aktualnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi. Debatując w języku niemieckim uczniowie mogą zastosować język obcy w praktyce i rozwijać jego znajomość. Przewodnicząca Bundestagu, p. Claudia Roth, gość honorowy Finału, skierowała podczas uroczystości otwarcia pod adresem projektu następujące słowa: "Ten konkurs idei i argumentów, ten twórczy spór stanowi dla mnie serce demokratycznego procesu podejmowania decyzji i szukania rozwiązań, będąc najlepszym, co demokracja ma do zaoferowania, tym, co przyciąga i przekonuje ludzi. "

Ponad 10 000 uczestników

Jugend debattiert international to międzynarodowy projekt przeprowadzany w Krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jego organizatorami są Goethe-Institut, Fundacja "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Centralny Wydział Szkolnictwa Zagranicznego. Projekt realizowany jest od 2005 r. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 10 000 uczniów z 8 krajów.

Przeprowadzenie VIII. Międzynarodowego Finału było możliwe dzięki wsparciu w ramach "Bildungsoffensive Deutsche Sprache" Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Partnerami medialnymi VIII. Międzynarodowego Finału są portal studencki Gazety Wyborczej edulandia.pl, RDC Polskie Radio oraz magazyn dla młodzieży Cogito. W Polsce projekt wspierają Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz polski związek uczestników międzynarodowego stypendium parlamentarnego Bundestag Alumni Polska.

Więcej o: