Znasz nietypowy język obcy? Zarobisz więcej!

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak w 2013 roku wykazało, że co druga osoba znająca nietypowy (tj. inny niż angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) język obcy zarabia powyżej 4 400 PLN brutto miesięcznie i o prawie 10% więcej niż badani bez takiej umiejętności.
Wymiana handlowa - wymiana językowa

Polacy najczęściej deklarują znajomość języka czeskiego - 17% badanych. Następnie język holenderski i ukraiński - 9%, a także język szwedzki - 7% respondentów.

Takie wyniki można wytłumaczyć statystykami handlu zagranicznego. Czechy są trzecim, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii, krajem eksportowym. Holandia znajduje się na siódmym miejscu. Ukrainy i Szwecja to również jedni z najważniejszych dla Polski partnerów handlowych.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także języki portugalski, norweski, japoński, słowacki i chiński.

Popularność nietypowych językówOgólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak w 2013 roku

Najbardziej opłacalny język chiński

50% badanych, którzy znają język chiński, otrzymuje zarobki powyżej 6000 zł; 25% zarabia powyżej 9000 zł. Do najbardziej opłacalnych języków poza chińskim należą języki węgierski, serbski, arabski i szwedzki. Osoby deklarujące ich znajomość zarabiają średnio 5000 zł i więcej. Wynika to z faktu, że Chiny, Węgry i Szwecja są bardzo cennymi dla Polski partnerami handlowymi.Pensja a umiejętności

Wysokość zarobków jest w dużej mierze zależna od poziomu znajomości języka obcego. Wynagrodzenia osób z dobrym poziomem znajomości nietypowego języka są o 300 zł większe od pracowników bez takiej umiejętności, a z poziomem bardzo dobrym nawet o 900 zł.Największe zarobki w telekomunikacji i IT

Osoby, które deklarują znajomość nietypowego języka obcego, najwięcej zarabiają w branży telekomunikacyjnej i otrzymują przeciętnie o 675 zł więcej od osób bez znajomości takiego języka. Ich pensje wahają się pomiędzy 4 600 a 8 880 zł.

Wysokie zarobki otrzymują także pracownicy branży IT (mediana wynosi 5 600 zł), a także pracujący w energetyce oraz w przemyśle ciężkim.

Z badań wynika, że znajomość nietypowego języka obcego jest najmniej ceniona w mediach, reklamie, szkolnictwie i sektorze publicznym.Największe zarobki dla dyrektorów i pracowników firm zagranicznych

Ponad połowa dyrektorów i członków zarządu, którzy znają nietypowy język obcy, zarabia od 7 600 zł do 25 000 zł. 25% z nich otrzymuje wynagrodzenie powyżej 25 000 zł. Zarobki dyrektorów mocno kontrastują z zarobkami innych pracowników.

Osoby zatrudnione w zagranicznych przedsiębiorstwach otrzymują o wiele wyższe zarobki niż pracownicy w Polsce. Wynagrodzenie w polskich firmach jest o 500 zł niższe niż 25% najniższych pensji zagranicą.

źródło: http://www.wynagrodzenia.pl/obw.phpIle powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi

Więcej o: