Studia podyplomowe - szansą na podniesienie kompetencji

Liczba słuchaczy studiów podyplomowych bezustannie rośnie. Postanowiliśmy zapytać eksperta o to, czy dyplom studiów podyplomowych przynosi korzyści i jaki ma wpływ na pozycję na rynku pracy. Rozmowa z dr Ewą Mukoid, akredytowanym coachem ICF, dyrektorem Instytutu Komunikacji i Rozwoju Mukoid.
Sylwia Pacholczyk: Czy studia podyplomowe zwiększają szansę na zatrudnienie?

Dr Ewa Mukoid: Szansę na zatrudnienie zwiększa wszystko, co podnosi nasze kompetencje, naszą proaktywność, inteligencję emocjonalną i kapitał społeczny. Jeżeli zatem Twoje studia podyplomowe podnoszą Twoje istotne umiejętności (nie tylko wiedzę), dają Ci motywację do działania, ułatwiają wybór tego, co dla Ciebie optymalne, a jeszcze w dodatku zwiększają jakość (nie tylko ilość) Twoich kontaktów - szanse rosną. Jeżeli studia podyplomowe to tylko kolejny w kolekcji dyplomów - pozostają praktycznie bez wpływu na Twoje szanse zatrudnienia (a czasem mogą być nawet antyskuteczne).

Często są jedynie "papierkiem", który polepszy CV.

Czasem tak się dzieje. Uwaga: w tym przypadku ilość nie przechodzi w jakość. Dla potencjalnego pracodawcy wizerunek wiecznego studenta podyplomowego nie niesie pozytywnych skojarzeń. W CV zawsze lepiej wygląda praktyka, staż, wolontariat niż zaliczenie kolejnych studiów.

Przykładowo: czy osobie po filologii "opłaca się" iść na studia związane z ekonomią? Czy studia podyplomowe pozwalają na przekwalifikowanie się?

Jeżeli na filologii odkryłeś, że Twoim powołaniem jest ekonomia, studia podyplomowe mogą być jedną z możliwych dróg konwersji zawodowej.

Czy osoby po studiach podyplomowych zarabiają więcej?

Trudno powiedzieć, nie ma na to jednoznacznych odpowiedzi, czynniki różnicujące to: branża, stanowisko, region, staż pracy etc.

Jak często pracodawcy wymagają od swoich pracowników podwyższenia kwalifikacji zawodowych i czy polecają im studia podyplomowe? Czy często finansują studia pracownikom?

Na ogół pracodawcy wymagają od swoich pracowników podwyższania kwalifikacji zawodowych (jeśli nie idziesz do przodu, cofasz się). W jakim kierunku i w jakiej formie - to zależy od strategii firmy. Jak często - to zależy od potrzeb firmy, ale także od jej polityki "ha-erowej". Co finansują pracodawcy? To, co podnosi konkurencyjność firmy, czytaj: jej rozwój. Innymi słowy: to, co jest według nich inwestycją.

Czy lepiej koncentrować się na praktykach zawodowych, stażach, czy podwyższać kwalifikacje na dodatkowych kursach?

Zależy czego potrzebujemy. Teorii i kontaktu z badaniami naukowymi? - studia podyplomowe. Nabycia umiejętności, doświadczenia? - praktyki i staże.

Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów? Czym się kierować? (prestiżem uczelni, sytuacją na rynku pracy)

Swoimi dobrze rozeznanymi potrzebami. Swoim celem zawodowym. Swoją aktualną sytuacją, ale przede wszystkim - tą, którą chcesz osiągnąć. Zarówno sytuacja na rynku pracy jak i prestiż uczelni to zmienne, które należy wziąć pod uwagę, lecz nie traktować jako jedyne wyznaczniki. Wskazówki uniwersalnie użyteczne prowadzą donikąd.