Matura 2014: HISTORIA, POZIOM PODSTAWOWY I ROZSZERZONY. ZOBACZ ARKUSZE I ODPOWIEDZI!

MATURA 2014: HISTORIA. Zobacz arkusze i odpowiedzi do matury 2014 z historii na poziomie podstawowym i rozszerzonym!

Oficjalne arkusze i przykładowe odpowiedzi do egzaminu maturalnego 2014 znajdziesz (po zakończeniu egzaminu) w serwisie Edulandia.pl - Matura 2014 - odpowiedzi i arkusze, harmonogramCoraz mniejsze zainteresowanie historią?

Historia już od dawna nie pojawia się w gronie najczęściej wybieranych przez maturzystów przedmiotów dodatkowych. W 2013 roku maturę z historii na poziomie podstawowym zdawało zaledwie 9360 osób, a poziom rozszerzony 9403 osób, podczas gdy najpopularniejszą geografię - ponad 43 tys. osób. Jeszcze w 2011 roku historię zdawało ponad 23 tys. Ten spadek zainteresowania historią można tłumaczyć faktem, że ten egzamin uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w ofercie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak wygląda matura z historii na poziomie podstawowym?

Czas przeznaczony na rozwiązanie arkusza z historii na poziomie podstawowym to zaledwie 120 minut. W tym czasie w ubiegłym roku maturzyści musieli rozwiązać zadania, za które mogli zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wśród zadań znalazły się pytania o antyczne budowle, igrzyska olimpijskie czy historię Rzymu.

W wielu zadaniach maturzyści musieli stwierdzić, czy dana odpowiedź jest prawdziwa, czy też fałszywa, bądź też odczytać odpowiednie informacje z mapy i tekstu źródłowego. Poziom podstawowy od rozszerzonego odróżnia brak eseju i niższy poziom trudności.

Jak wygląda matura z historii na poziomie rozszerzonym?

Matura z historii na poziomie rozszerzonym podzielona jest na trzy części. Pierwsza to zadania sprawdzające wiedzę w dużej mierze faktograficzną, następnie część zadań z rozumienia tekstów źródłowych i wreszcie w trzeciej części - esej. Można uzyskać z niego 20 punktów (z całego arkusza można uzyskać maksymalnie 50 punktów).

Tematy zawsze wyznaczają ramy czasowe, tematyczne oraz przestrzenne. Zadaniem ucznia jest umieszczenie wypowiedzi w wyznaczonych granicach tematycznych i skonstruowanie spójnego, merytorycznego tekstu analitycznego z wyraźną tezą.

Średni wynik: co roku okolice 50 proc. Średni wynik z historii na poziomie rozszerzonym od kilku lat plasuje się w granicach 50-51 proc. W ubiegłym roku średni wynik był najwyższy, bo osiągnął 53 proc. W przypadku poziomu podstawowego jest podobnie - co roku średnia wynosi ponad 50 proc. W latach 2013 i 2012 był to identyczny wynik - 54 proc.

Zdajesz w tym roku maturę? Bądź z nami na Facebooku! Ożeż w maturę, to już?! Powtórki, arkusze, panika, wróżby, rady, podpowiedzi, chillout, czyli "Matura 2014" bez tajemnic.Więcej o: