Egzamin gimnazjalny 2014: MATEMATYKA, GEOGRAFIA, BIOLOGIA, FIZYKA: mamy ARKUSZE i ODPOWIEDZI DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014

Sprawdź odpowiedzi z matematyki z egzaminu gimnazjalnego 2014. Zobacz, czy udzieliłeś poprawnych odpowiedzi.

ARKUSZE EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 - część matematycznaPRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 - część matematycznaReakcja estryfikacji i wytrącanie osadu

Pytani przez nas gimnazjaliści zgodnie twierdzili, że najtrudniejsza na części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego okazała się chemia. Rozwiązanie zadań z tego przedmiotu zajęło im najwięcej czasu i nie wszyscy sobie z nimi poradzili. Oto schemat z zadania, które sprawiło największą trudność gimnazjalistom.

- "Dla mnie najtrudniejsza była część chemiczna. Mało z niej rozumiem i w ogóle tego nie powtarzałam" - mówi Daria, uczennica jednego ze stołecznych gimnazjów. - "Było zadanie z reakcji estryfikacji. Nie miałam pojęcia, jak je zrobić".

- Pojawiło się też zadanie z wytrącania osadu" - dodaje Patryk zaraz po wyjściu z sali po części przyrodniczej. - "Chemia była najgorsza. Chociaż wolałbym, żeby to matematyka była już z głowy."

ARKUSZE EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 - część matematyczno-przyrodnicza - BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA, GEOGRAFIAPRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2014 - część matematyczno-przyrodnicza - BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA, GEOGRAFIA

Geografia, fizyka i biologia - łatwe

- "Materiał, który pojawił się w tym roku na egzaminie, w większości był omawiany w pierwszej i drugiej klasie" - twierdzi Patryk. - Do większości zadań trzeba więc było powtórzyć rzeczy, których uczyliśmy się w zeszłym roku. Z trzeciej klasy pojawiła się genetyka - mieliśmy ją niedawno na biologii. To zadanie było dla mnie najtrudniejsze"

Z geografii - jak co roku - pojawiły się pytania sprawdzające wiedzę na temat południków i równoleżników i ruchu planet wokół słońca. Na podstawie kąta padania promieni słonecznych na ziemię trzeba było określić porę roku. Fizyka też dość tradycyjnie - pojawiło się pytanie o ruch jednostajny prostoliniowy.

- Z geografii były też góry. Trzeba było rozpoznać różne szczyty i Maczugę Herkulesa i przyporządkować je do odpowiedniego obszaru. - dodaje Monika z jednego z mokotowskich gimnazjów. - "Ani geografia, ani biologia nie były trudne. Najgorsza ta chemia."

- Największą trudność sprawiły mi pytania z biologii. Była genetyka - a to nie jest łatwy temat" - stwierdził Paweł.

Odpowiedzi z matematyki

Większość gimnazjalistów drżała jednak przed matematyką. Ten egzamin trwał 90 minut i uczniowie skończyli pisać go o godzinie 12.30. Na tej części egzaminu pojawiły się zadania z wykorzystaniem obliczeń procentowych. Trzeba było też dobrze znać wzory geometryczne - dwa z trzech zadań otwartych wymagały ich wykorzystania. Najwięcej wątpliwości wzbudziło zadanie, w którym należało wybrać wykres odpowiadający wyznaczonej przez piechura trasie. "Najtrudniejsze było ostatnie pytania otwarte. Jeśli będę miała 50% z tej części, będę skakać z radości" - deklaruje Natalia.

Więcej o: