Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014! Dobrze poszły przedmioty humanistyczne, gorzej matematyka.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014 - Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014.


EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 - ZOBACZ WYNIKIWyszukiwanie informacji


Każdego roku, podczas części humanistycznej, gimnazjaliści najlepiej radzą sobie z wyszukiwaniem informacji w tekście oraz z wyszukiwaniem środków stylistycznych i objaśnianiem ich funkcji w tekstach literatury.

Krytyczna ocena faktów

Trudniejsza natomiast okazuje się krytyczna ocena faktów, analiza tekstu i wyciąganie z niego wniosków. Gimnazjaliści mają także problem z tworzeniem własnego tekstu. Podczas zeszłorocznego egzaminu zaskoczyła ich charakterystyka bohatera, ponieważ w części humanistycznej najczęstszą formą wypowiedzi pisemnej jest rozprawka.

Formułowanie wniosków

Podczas ubiegłorocznego egzaminu z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie okazało się, że uczniowie w Polsce mają problem z formułowaniem własnych wniosków oraz posługiwaniem się wiedzą niepodaną wprost w tekstach źródłowych.

Uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu gimnazjalnego w ubiegłym roku, najlepiej poradzili sobie z wyszukiwaniem i porównywaniem informacji podanych np. w tekstach źródłowych.

Kto w ubiegłym roku napisał najlepiej?

W ubiegłym roku część dotycząca języka polskiego najlepiej poszła uczniom w województwach mazowieckim i małopolskim. Tam średni wynik egzaminu gimnazjalnego wyniósł 64 proc. Najsłabiej poszło gimnazjalistom z Zachodniopomorskiego, którzy uzyskiwali średnio 58 proc.

Humanistycznie przoduje Łódzkie

Z częścią egzaminu gimnazjalnego dotyczącą wiedzy o społeczeństwie i historii najlepiej poradzili sobie łódzcy uczniowie, uzyskując 62 proc. punktów. Niestety i w tej części młodzież z Zachodniopomorskiego napisała egzamin najsłabiej. Średni wynik z tej części egzaminu wyniósł tam 55 proc.

Kompas zawodowy - sprawdź, która praca będzie dla Ciebie idealnaWięcej o: