Startuje globalny konkurs Google Science Fair 2014

Wyobraźcie sobie, że możecie zmienić Waszą pasję w coś, co odmieni świat. Tak właśnie było w przypadku tysięcy nastolatków, którzy dotychczas wzięli udział w Google Science Fair - corocznym konkursie, którego pierwsza edycja odbyła się w 2011 r.
Ci uczniowie postawili sobie za cel rozwiązanie paru z największych problemów współczesnego świata i szukali odpowiedzi na pytania, m.in.: jak zapobiegać grypie, jak pokonać raka, jak stworzyć rękawicę zwiększającą możliwości ruchu w formie egzoszkieletu, jak skonstruować latarkę działającą bez baterii, jak wyprodukować tworzywa sztuczne ze skórek od bananów oraz starali się odkryć sposób na zapobieganie głodowi w Afryce.

Edycja 2014

Przyszedł czas, by znowu stawić czoła wyzwaniom nauki, dlatego zapraszamy uczniów w wieku 13-18 do zgłaszania swoich genialnych pomysłów do czwartej edycji Google Science Fair, którego partnerami są Virgin Galactic, LEGO Education, National Geographici Scientific Americanoraz jego polskie wydanie - Świat Nauki. Wszystko, czego potrzebujecie, aby zgłosić się do konkursu, to ciekawość i dostęp do internetu. Projekty możecie umieszczać na stronie googlesciencefair.com do 12 maja a zwycięzcy zostaną ogłoszeni na finałowej gali w siedzibie Google w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, 22 września.

Nagrody

Aby nagrodzić najciekawsze projekty, przygotowaliśmy dla uczniów niesamowite nagrody. W tym roku zdobywca głównej nagrody będzie miał możliwość dołączenia do zespołu Virgin Galactic w kosmodromie America zlokalizowanym w Nowym Meksyku, aby przyglądać się przygotowaniom astronatów do lotu w kosmos i przywitać ich po powrocie na Ziemię, odbycia 10-dniowej wycieczki na wyspy Galapagos na pokładzie statku National Geographic Endeavour a także dostępu do elektronicznej wersji magazynu Scientific American przez rok dla całej szkoły.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych będą mogli wybrać pomiędzy wizytą w duńskiej fabryce LEGO w Billundi a niezwykłą przygodą w biurze Google albo National Geographic. Jesteśmy nieustannie zaskakiwani pomysłowością uczniów, dlatego w tym roku postanowiliśmy stworzyć dwie nowe kategorie, aby nagrodzić więcej utalentowanych młodych naukowców:

Nagroda w Kategorii Informatyki zostanie przyznana autorowi projektu, który będzie wyróżniał się innowacyjnością i pomysłowością w dziedzinie informatyki.

Nagroda Lokalna przeznaczona będzie dla młodych naukowców, którzy swój projekt dedykowali rozwiązaniu problemu bliskiego ich okolicy. Nagrody zostaną wręczone w paru wybranych lokalizacjach na świecie. Oprócz tego, po raz kolejny Scientific American przyzna również swoją Nagrodę Nauka w Akcji za projekt, który rozwiązuje problem zdrowotny, społeczny lub ekologiczny.

Zwycięzcy

Zwycięzca otrzyma roczną opiekę naukową oraz sumę 50 tysięcy dolarów, którą będzie mógł przeznaczyć na swój projekt badawczy. Bądźcie na bieżąco w czasie całego konkursu i odwiedzajcie naszą stronę na Google+. Będziecie mogli uczestniczyć w inspirujących, wirtualnych wycieczkach oraz zadać pytania cenionym naukowcom w czasie serii hangoutów na żywo. Jeśli jeszcze nie wiecie, jak ruszyć Waszym z projektem, szukajcie inspiracji na Trampolinie Pomysłów. Co kochacie? W czym jesteście dobrzy? Jaki problem od zawsze chcieliście rozwiązać? Rozpocznijcie pracę nad Waszym projektem już dziś - teraz Wasza kolej, aby zmienić świat.