Próbna matura z Operonem 2013/2014 - język polski, odpowiedzi

Próbna matura z języka polskiego rozpoczęła się wczoraj o godzinie 9. Był to pierwszy dzień zmagań maturzystów z próbnymi maturami przygotowanymi przez wydawnictwo Operon. Odpowiedzi i arkusze do próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym opublikujemy już dziś o godzinie 11.
Próbna matura z Operonem odbywa się w warunkach identycznych jak egzamin majowy, w związku z tym uczniowie będą mieli przeznaczone 170 minut na napisanie języka polskiego na poziomie podstawowym. Matura z Operonem po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku. Cieszy się ogromną popularnością. Obecnie przystępuje do niej prawie 90 proc. tegorocznych maturzystów.

Próbna matura z Operonem, język polski - kiedy odpowiedzi?

Arkusze maturalne oraz oficjalne klucze odpowiedzi zostaną opublikowane dziś o godz. 11. WYŁĄCZNIE na stronach serwisów Edulandia.pl oraz www.gieldamaturalna.pl.

Sprawdź odpowiedzi do próbnej matury z języka polskiego [OFICJALNE arkusze i odpowiedzi]

.

Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z maturą próbną na facebookowym fanpage'u. Tutaj z innymi maturzystami możecie przygotować się do matury próbnej oraz podzielić się swoimi opiniami, przeanalizować i przedyskutować rozwiązania zadań. - "Ożeż w matuę" .

Próbna matura z Operonem - harmonogram

26 listopada o godz. 9.00 - początek próbnej matury z języka polskiego w zakresie podstawowym, czas trwania: 170 min.

27 listopada o godz. 9.00 - początek próbnej matury z matematyki w zakresie podstawowym, czas trwania 170 min.

28 listopada o godz. 9.00 - początek próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym, czas trwania: 120 min, lub rozszerzonym, czas trwania: cz. I - 120 min, cz. II - 70 min.

29 listopada o godz. 9.00 - początek próbnej matury w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (czas trwania: 180 min) oraz przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (czas trwania: 120 min) i rozszerzonym (czas trwania: 150 min lub 180 min - historia, WOS).

Próbna matura z języka polskiego - czym zaskoczyła uczniów w zeszłym roku?

Jak co roku, maturzyści zastanawiają się, jaka lektura będzie motywem przewodnim podczas tegorocznej edycji próbnej matury z Operonem. W ubiegłym roku maturzyści mieli do wyboru jeden z następujących tematów:

Kobiety upadłe. Analizując i interpretując podane fragmenty "Lalki" B. Prusa oraz "Zbrodni i Kary" F. Dostojewskiego, scharakteryzuj bohaterki oraz przedstaw stosunek innych ludzi do nich. Wykorzystując znajomość obu utworów.

Dokonaj analizy i interpretacji podanych utworów Juliana Tuwima. Scharakteryzuj podmiot liryczny wiersza "Poezja", określ i przedstaw jego poglądy dotyczące poezji. Zwróć uwagę na związek wiersza "Ranyjulek" z pierwszym tekstem.

W zeszłym roku dość problematyczna okazała się "Lalka" Bolesława Prusa. Problem polega na tym, że w wyimku z "Lalki" nie pojawiło się imię bohaterki, której dotyczył. Dlatego duża liczba maturzystów stwierdziła, że ów fragment dotyczy opisu Izabeli Łęckiej. W efekcie to ją porównywali z Sonią ze "Zbrodni i Kary". W rzeczywistości "kobietą upadłą", na charakterystyce której mieli się skupić maturzyści, była Marianna, której Wokulski pomógł spłacić długi i znaleźć pracę.

Niepokój może budzić rosnąca kolokwializacja języka, a także nieumiejętność sformułowania i podsumowania własnych obserwacji analitycznych. Dlatego też egzaminatorzy apelują o komponowanie uporządkowanych wypowiedzi oraz zachowanie zasad poprawnej pisowni.

Sprawdź szczegółowy harmonogrammatury próbnej z Operonem 2013/2014.

Próbna matura z języka polskiego, poziom podstawowy - jak poszła w zeszłym roku?

W większości województw do próbnej matury z Operonem przystąpiło 80, a nawet 90 proc. maturzystów. Największy odsetek uczniów zdających próbną maturę to województwo zachodniopomorskie (97,9%) i kujawsko-pomorskie, gdzie do matury przystąpiło aż 96,4 % uczniów. Najgorzej pod względem liczby uczniów uplasowało się województwo wielkopolskie, gdzie próbną maturę napisało jedynie 68,7% uczniów klas maturalnych.

W ubiegłym roku maturę próbną z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało 71,2% maturzystów. Największa zdawalność była w województwie pomorskim. Wynosiła 77,6%. Najmniejsza zdawalność była natomiast w województwie podlaskim (66,5%) i warmińsko-mazurskim (66,9%). Średni wynik, jaki uzyskali maturzyści na maturze próbnej z języka polskiego, to 39,98%. Z kolei w 2011 roku średni wynik zdawalności był lepszy o prawie 4%.

Matura w maju? Zapisz się na bezpłatny newsletter dla maturzystów!


Zdjęcie Język polski Arkusze egzaminacyjne Matura 2014 Zdjęcie Język polski Matura 2014 / poziom podstawowy i rozszerzony Zdjęcie Język polski Vademecum Matura 2014 Zakres podstawowy i rozszerzony
Język polski Arkusze egzami... Język polski Matura 2014 / ... Język polski Vademecum Matu...
źródło: Okazje.info


Jak myślisz, ile procent punktów uzyskasz z próbnej matury z języka polskiego?
Więcej o: