Wyniki matur 2013 już jutro

Już jutro, 28 czerwca br., absolwenci szkół średnich zapoznają się z wynikami matur 2013. W tym roku maraton maturalny trwał od 7 do 28 maja br. Żeby zdać każdy z egzaminów maturalnych, trzeba było zdobyć minimum 30 proc. punktów.
W części obowiązkowej absolwenci szkół średnich zdawali: język polski, matematykę oraz język nowożytny. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogli je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Wynik egzaminu maturalnego 2013

Prace maturzystów zostały sprawdzone przez egzaminatorów. Następnie świadectwa maturalne przesłano do szkół. Świadectwo maturalne zawiera informację o procentowym wyniku z każdego zdawanego przez ucznia przedmiotu, w tym z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego, obowiązkowego przedmiotu oraz ewentualnie przedmiotów dodatkowych. Przy liczbie znajduje się informacja o zdawanym poziomie, procentowym wyniku z arkuszy podstawowych i rozszerzonych.

Nie takich wyników się spodziewałeś. Co wtedy?

Majowy egzamin nie decyduje ostatecznie o twojej dalszej karierze. Jeżeli nie uda ci się zaliczyć tylko jednego z obowiązkowych egzaminów (pisemnych lub ustnych), możesz podejść do poprawy już w sierpniu. Poprawa egzaminu pisemnego odbędzie się 27 sierpnia 2013 r., a ustne egzaminy poprawkowe pomiędzy 26-30 sierpnia br.

Niezdany egzamin maturalny (jeżeli nie zaliczysz poprawki w sierpniu lub nie zdasz więcej niż jednego egzaminu maturalnego) będziesz mógł poprawić przez kolejne 5 lat. Po upływie tego terminu, aby uzyskać dyplom maturalny, musimy zdawać wszystkie egzaminy od nowa.

Jeżeli natomiast zdałeś egzamin, jednak wynik jest zbyt słaby, by dostać się na wymarzone studia, taki egzamin możesz w następnych latach spróbować poprawić - również przez kolejne 5 lat. Jeżeli podczas próby poprawy wynik będzie gorszy niż ten, który masz na świadectwie maturalnym, ten stary nie zostanie zmieniony.

Więcej o: