Matura 2013: Przecieki, ściąganie - czyli czego nie robić przed egzaminem

Co grozi za ściąganie na maturze? Czy w sieci rzeczywiście można znaleźć tzw. "przecieki"? Co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny? Tysiące podobnych pytań kołata się w głowie maturzystów, którzy już 7 maja napiszą jeden z poważniejszych egzaminów w swoim życiu - egzamin dojrzałości.

Rozwiązania do większości egzaminów maturalnych 2013 znajdziesz tuż po egzaminie na Edulandia.pl. Skorzystaj również z bogatej bazy przykładowych testów maturalnych oraz poradników.Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Maturzyści przeszukują internet, żeby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania. Aby zaoszczędzić wasz czas i nerwy, postaramy się rozwiać dręczące was wątpliwości.

"Wiem, jakie będą pytania na maturze!". Uważaj na takie wpisy

Na forach internetowych można znaleźć wiele podobnych wpisów. Autorzy tych słów są najczęściej oszustami. Przestrzegamy przed odwiedzaniem jakichkolwiek stron zachęcających do pobrania "przecieków". Pod linkami prowadzącymi do domniemanych zadań, mogą znajdować się złośliwe wirusy lub w najlepszym przypadku strona, której właściciele chcą zarobić na reklamach lub wysyłanych SMS-ach.

Natomiast jeżeli w internecie faktycznie pojawią się przecieki, to i tak na nic się nie zda, ponieważ Centralna Komisja Egzaminacyjna może unieważnić egzamin. W takim przypadku trzeba będzie napisać go ponownie w nowym terminie.

Co grozi za ściąganie na maturze?

Maturzyści z roku na rok wyszukują coraz to ciekawsze i innowacyjne sposoby ściągania. Tradycjonaliści nadal ściągają za pomocą miniaturowej karteczki. Jednak maturzyści XXI w. dysponują urządzeniami, które mogą im pomóc podczas ściągania na egzaminie maturalnym. Uczniowie używają zestawów szpiegowskich, mikrosłuchawek, a także bardzo popularnego w ostatnim czasie smartfona. Na allegro można znaleźć ogłoszenia, w których właściciel proponuje wypożyczenie specjalnego zestawu do ściągania. Cena waha się od 60 do 80 zł.

Ściąganiu towarzyszy nieustanny stres: przyłapią mnie czy nie? A może się uda? Rozbiegany wzrok nie umknie jednak czujnej uwagi nauczyciela. Uzasadnione podejrzenie o próbie ściągania kończy się zakończeniem egzaminu dla ściągającego (równoznacznym z jego niezdaniem), a stosowny fakt odnotowuje się w dokumentacji.

Także zdecydowanie odradzamy. Po pierwsze: TO NIEUCZCIWE. Po drugie: to dodatkowy stres, który przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Każdy szczęściu dopomoże...

Większość z nas pewnie posiada rzecz, która w jego mniemaniu przynosi szczęście. Niewidzialna moc zamknięta szczelnie w misiaczku bądź innym pluszowym zwierzątku będzie musiała poczekać na maturzystów przed drzwiami sali egzaminacyjnej. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zezwala na wnoszenie na egzamin maskotek, pożywienia i napojów. Maturzyści podczas egzaminu nie mogą również korzystać z toalety, w nagłych przypadkach komisja pozwala jednak na wyjście z sali pod eskortą jednego z członków zespołu egzaminacyjnego.

Jak nie pluszaka? To co...

Dobre pytanie. Każdy zdający musi mieć długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem do rozwiązywania zadań egzaminu pisemnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła również, co można zabrać na egzamin z poszczególnych przedmiotów maturalnych. Poniżej przedstawiamy Wam listę dozwolonych materiałów pomocniczych, urządzeń i przyborów:

Język polski - słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny

Matematyka - zestaw wybranych wzorów matematycznych dla każdego zdającego, każdy zdający powinien mieć cyrkiel, linijkę, kalkulator prosty*

Język białoruski - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny)

Język litewski - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny) - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język ukraiński - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny) - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język kaszubski - słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny, słownik języka kaszubskiego - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język łaciński i kultura antyczna - słownik łacińsko-polski dla każdego zdającego, mały atlas historyczny - nie mniej niż 1 na 25 osób

Historia muzyki - każdy zdający powinien posiadać odtwarzacz do płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami

Biologia - każdy zdający może mieć linijkę Chemia - karta wybranych tablic chemicznych dla każdego zdającego, każdy zdający może mieć linijkę i kalkulator prosty*

Fizyka i astronomia - karta wybranych wzorów i stałych fizycznych dla każdego zdającego, każdy zdający może mieć linijkę oraz kalkulator prosty*

Geografia - każdy zdający powinien mieć linijkę, lupę, kalkulator prosty*

Historia - każdy zdający może mieć lupę

Matematyka - zestaw wybranych wzorów matematycznych dla każdego zdającego, każdy zdający powinien mieć cyrkiel, linijkę, kalkulator prosty*

Informatyka - każdy zdający może mieć kalkulator prosty*

* kalkulator prosty - jest to kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Można też za jego pomocą obliczać procenty lub pierwiastki kwadratowe z liczb.

Wynik egzaminu maturalnego

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Następnie świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne 28 czerwca 2013 r.

Świadectwo maturalne zawiera informację o procentowym wyniku z każdego zdawanego przez ucznia przedmiotu, w tym z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego, obowiązkowego przedmiotu oraz ewentualnie przedmiotów dodatkowych. Przy liczbie znajduje się informacja o zdawanym poziomie, procentowym wyniku z arkuszy podstawowych i rozszerzonych.

I co teraz?

Skoro już wiemy, co grozi za ściąganie, korzystanie z nielegalnych źródeł i co możemy zabrać na maturę, możemy spokojnie przystąpić do egzaminu maturalnego wyposażeni w wiedzę zdobytą podczas intensywnej nauki. Wówczas egzamin maturalny okaże kolejnym rytuałem przejścia, który jest wpisany w życie każdego młodego człowieka od blisko tysiąca lat.

Więcej o:
Komentarze (5)
Matura 2013: Przecieki, ściąganie - czyli czego nie robić przed egzaminem
Zaloguj się
 • drugi-bezstronny

  Oceniono 13 razy 13

  Powodzenia młodzieży !

 • b98765

  Oceniono 11 razy 9

  Zdjęcie tak naprawdę pochodzi z innej szkoły, dokładnie ZSTiO nr 3 im. E.Abramowskiego w Katowicach. Dowodem jest choćby logo szkoły na plakietce. Poza tym jako uczeń tej szkoły jestem tego pewien na 100% :)

 • kingstonny

  Oceniono 15 razy 7

  Tydzien czy dwa temu napisalem krotki komentarz na forum Gazety uzywajac w tekscie slowa “mozg”. Niestety, napisalem go “muzg”. Kubel pomyj wylano mi na glowe. Zostalem nazwany to i owo, i polecono mi nauczenie sie pisac ZANIM zaczne brac udzial w forum. Dla lejacych pomyje nie bylo istotne czy to co ja napisalem bylo sluszne i prawdziwe - oh nie. Nie chodzilo takze o plynnosc tekstu – oh nie. Chodzilo jedynie o ORTOGRAFIE tego co napisalem. Chodzilo o jedno niefortunne slowo “muzg”.
  Jako ze przez 2/3 mojego zycia posluguje sie na codzien innym jezykiem niz polski, to chyba zasluguje na jakas taryfe ulgowa. Ale, to tzw. male piwo i nie o mnie tu chodzi.
  ISTOTE RZECZY STANOWI TO:
  Ciekawe, ktory to przemyslny zaborca Polski zaszczepil u Polakow przekonanie, ze miara inteligencji obywatela jest umiejetnosc napisania bezblednie dyktanda i posiadanie wiedzy typu: gdzie lezy Surinam lub tez jakim jezykiem mowi ludnosc Brazylii. Obywatel, uzbrojony w takie umiejetnosci, zyskuje pelne prawo aby zaliczac siebie do grona inteligencji. Wyglada na to, ze duzo mniej wazna jest zdolnosc uczciwego zarobienia na zycie, czy tez prawdomownosc, uczciwosc, grzecznosc, czystosc, uczynnosc. Zaborca, chcac zatrzymac jak najwieksza liczbe swoich polskich poddanych na poziomie dworskiej sluzby, ustawil im wysokie poprzeczki w dyscyplinach (patrz na powyzsza miarke inteligencji) zupelnie nieistotnych dla dowodzenia, przedsiebiorczosci, pomyslowosci, itd. Jednoczesnie zarzadzil, ze jedynie pokonanie jego poprzeczek moze otworzyc furtke do dlaszej kariery. Geniusz zaborcy polegal na tym, ze przekonal Polakow o slusznosci takiego modelu edukacji polskiego spoleczenstwa. Potykajac sie na ustawionych przez zaborce przeszkodach, tysiace potencjalnie swietnych przyszlych inzynierow, lekarzy, fizykow, prawnikow, architektow, itd, wyladowalo z lopata w reku, bo - nie potrafili napisac bezblednie dyktanda, lub nie wiedzieli gdzie lezy Surinam czy inne Kongo. Dlatego tez, kariera ich konczyla sie na szkole zawodowej, lub, jak mieli szczescie, na robocie w prywatnym biznesie. Wyrafinowanie zaborcy polegalo na tym, ze udalo mu sie przekonac naiwnego Kowalskiego, ze bedzie on prawym i patriotycznym Polakiem jak odesle “do czarnej roboty” rodaka, ktory jest moze bystry, ale nie umie napisac bezblednie dyktanda. A TO JEST NASZ JEZYK. Poza osobistymi czy tez rodzinnymi tragediami, system ten wyrzadzil i wyrzadza ogromne straty calemu polskiemu narodowi. Mozliwym jest, ze 20% potencjalu jaki tkwi w Polakach (brain power) poszlo i idzie w bloto. Wlasnie o to zaborcy chodzilo.

 • 9kobieta

  Oceniono 19 razy -19

  mam arkusze i odpowiedzi do matury 2013 z jezyka polskiego
  pobierac: hostujmy.pl/download/50118/Dk5NWE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX