Masz zgagę? Boli cię ręka? Uważaj, tak właśnie wyglądają objawy zawału u kobiet

Zawał serca to cichy zabójca kobiet. To dlatego, że objawy tej choroby są u nich zupełnie inne niż u mężczyzn. W jaki sposób kobieta może poznać, że ma zawał - wyjaśniamy

Masz duszności? Dopadła cię długotrwała zgaga? Uważaj, to może być początek zawału.

1. Jakie są objawy zawału u kobiet?

Większość z nas kojarzy zawał z bólem w klatce piersiowej. tymczasem to objaw typowy dla mężczyzn. U kobiet objawy często są inne. Panie mogą przy zawale czuć bóle ręki, szczęki, ramienia, karku, pleców lub żołądka. Inne objawy to duszności, zgaga, uczucie osłabienia, bezwładności rąk. Ból w klatce piersiowej u kobiet pojawia się dużo rzadziej niż u mężczyzn.

Kobietę zaniepokoić powinien jakikolwiek objaw, który utrzymuje się dłużej niż 20 minut, albo trwa krócej, lecz jest powtarzalny. Zwłaszcza, jeśli się nasila. To, co bierzemy za atak grypy czy problemy z trawieniem, może być objawem zawału.

 

 Infografika/Zawał u kobiet/Marta Kondrusik

 

2. Jak reagować, gdy wystąpią objawy zawału?

W przypadku wystąpienia objawów trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Bardzo ważny jest czas. Jeśli w ciągu pierwszej godziny pacjent trafi do szpitala i lekarze na czas poszerzą naczynia, może w ogóle nie dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli interwencja medyczna będzie spóźniona, może dojść do trwałej niewydolności serca, a nawet śmierci.

3. Kto jest zagrożony zawałem?

W przeciwieństwie do objawów, czynniki sprzyjające zawałowi są podobne u obydwu płci. Narażone są na niego osoby z wysokim poziomem cholesterolu oraz chorujące na nadciśnienie. Ryzyko rośnie w przypadku nałogowych palacz i cukrzyków. Prawdopodobieństwo zawału jest również uzależnione od wieku. O swoje serce powinny szczególnie troszczyć się osoby powyżej 55 roku życia.

4. Jaką stosować profilaktykę, aby nie dopuścić do zawału?

Kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli przede wszystkim duża aktywność fizyczna, najlepiej 5 razy w tygodniu po 40 minut. Ograniczenie palenia papierosów i zdrowa dieta (m.in. uboga w sól) są równie ważne. Co więcej, warto badać swoje ciśnienie. Ok. 10 mln Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, a wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem ta choroba znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca.

5. Na czym polega zawał serca?

Zawał serca to niedokrwienie mięśnia sercowego spowodowane zamknięciem tętnicy doprowadzającej do serca krew. Zatkanie tętnicy jest z kolei skutkiem powstania w niej zakrzepu. Z powodu niedokrwienia pewne partie serca nie otrzymują tlenu, co powoduje ich martwicę. Konsekwencją może być niewydolność serca, a w najgorszym wypadku - śmierć. W krajach Unii Europejskiej choroby układu krążenia, w tym zawał serca, są najczęstszą przyczyną śmierci.

A TERAZ ZOBACZ: Krwawiąca hostia to cud? Nauka ma już wyjaśnienie

Więcej o:
Komentarze (13)
Masz zgagę? Boli cię ręka? Uważaj, tak właśnie wyglądają objawy zawału u kobiet
Zaloguj się
 • darope

  Oceniono 11 razy 9

  I co powiesz pogotowiu? Mam zgagę i podejrzewam zawał? Powodzenia!

 • Ula Zabia

  Oceniono 7 razy 7

  Wcale nie głupoty- własnie jestem po zawale.Objawy? Zgaga, ból żuchwy i ramion.

 • ciociosan1

  Oceniono 6 razy 6

  Sprobujcie wezwac pogotowie mowiac, ze was boli reka albo kark. Przyjazd murowany.

 • ebom

  Oceniono 13 razy 5

  Sęk w tym, że podręczniki medyczne za wzorcowe uznają zawsze objawy męskie i to je opisują. Zawał nie jest tu wyjątkiem. Kobieta usłyszy, że histeryzuje i nara. Wszyscy znamy takie historie, nie?

 • jan.ma

  Oceniono 2 razy 2

  Aktywnosc fizyczna 5 x w tyg. po 40min. Jeśli autorowi chodzilo o trening (biegi, fitness itp.), to niemal jak wyczynowy sportowiec. Poza tym zawal nigdy nie dotyczy jakiejś nieokreślonej tętnicy doprowadzającej krew do całego mięśnia sercowego. Nawet najprościej pojmując anatomie takie tłumaczenie dowodzi braku zrozumienia tematu przez autora. Poza tym wazny artykul.

 • Black Swan

  Oceniono 11 razy 1

  człowieku z red-akcji... Pisz ty lepiej o majtach Dody albo o jakimś gościu typu Tralalala ale nigdy (przenigdy) nie dotykaj tematów na których sie nie tylko nie znasz ale i nie masz ochoty go nieco zgłębić... Po prostu straty dla społeczeństwa będa wtedy znacznie mniejsze, głąbie kapuściany..

 • jonia2012

  Oceniono 2 razy 0

  "Ograniczenie palenia papierosów"...eee...chyba chcieliscie napisac: "nie palenie papierosow"???

 • molly_wither

  0

  Modle sie o zawal, byleby nie nowotwor.

 • oooz

  0

  I reklama ranigastu. Na serce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX