Marta Kaczyńska chce powrotu obowiązkowej służby wojskowej. Co o tym sądzisz?

Zła kondycja polskiej armii oraz... polskich mężczyzn - takie argumenty przytacza Marta Kaczyńska. I proponuje przywrócenie zasadniczej służby wojskowej. Czy twoim zdaniem to dobry pomysł? Daj znać w komentarzu!

W felietonie dla tygodnika "wSieci" Marta Kaczyńska porównuje Polskę do Izraela - z potencjalnie agresywnymi sąsiadami, kryzysem migracyjnym i zagrożeniem terrorystycznym. Między innymi dlatego uważa, że nasz kraj powinien - tak jak Izrael - szkolić rezerwistów. Z jedną różnicą - tam do wojska idą wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18 lat, a Kaczyńska wysłałaby na szkolenie tylko mężczyzn.

Obowiązek odbycia służby wojskowej zniesiono w 2009 roku. Od tego czasu mamy jedynie armię profesjonalną, w której służy ok. 100 tys. zawodowych żołnierzy. Kaczyńska uważa, że za mało. Szczególnie, iż - jej zdaniem - większość z nich to "urzędnicy w mundurach". Według niej profesjonalne szkolenie rezerwistów nie tylko poprawiłoby nasze bezpieczeństwo, ale też "kształtowało postawy patriotyczne, męstwo i odwagę" i "dbałość o kondycję fizyczną", które" w dobie konsumpcjonizmu i hedonizmu zanikają".

Czy twoim zdaniem powinno się przywrócić obowiązkową służbę wojskową dla mężczyzn?

"Jestem jak najbardziej za. Ale bez wyjątku dla wszystkich - również studentów, kobiet, a w szczególności polityków . Kiedyś pielęgniarki były powoływane do skróconej służby wojskowej" - pisze w komentarzu na Facebooku pani Susanne.
"Myślę, że to dobry pomysł. Bo nauczą cię strzelać, nauczą cię porządku. A jeśli zechcesz, możesz zostać na zawodowego, co daje ci ciekawe zajęcie" - argumentuje w komentarzu na Facebooku pan Mateusz.
"I bardzo dobrze... Powinni iść, bo teraz to nie ma mężczyzn, tylko chłopcy. A taka lekcja w wojsku by im pokazała, co to życie" - pisze w komentarzu na Facebooku pani Ewelina.

"Gdyby Kaczyńska wiedziała, jak wygląda zasadnicza służba wojskowa, to nie pisałaby takich głupot. Byłem w wojsku 20 lat temu. Nie żałuję. Uznaję to jako przygodę. Ale daleki jestem od przymuszania do tego innych. Poza tym mam ogromną wątpliwość co do wartości bojowej żołnierza z zasadniczej służby" - pisze w komentarzu na portalu natemat.pl pan Roman.
"Dzisiaj liczy się nie liczebność armii, tylko jakość sprzętu. Co z tego, że armia będzie liczyć milion żołnierzy? Czy w razie wojny pójdą oni z młotkami w reku na rakiety atomowe lub będą rzucać jajkami w myśliwce? Tworzenie na siłę jednostek wojskowych zupełnie nie ma sensu, nie wszyscy maja powołanie do wojska i z takich żołnierzy i tak nie będzie" - pisze czytelnik na portalu fakt.pl.
"Czyli 'roczniki poborowe' natychmiast wyemigrują! Dwa miliony w miarę młodych ludzi... Porozmawiajcie z byłymi oficerami - jaki to miód dowodzić wojskiem złożonym z analfabetów, degeneratów i alkoholików, najczęściej po podstawówce" - pisze w komentarzu na Facebooku pan Grzegorz.
Komentarze (560)
Marta Kaczyńska chce powrotu obowiązkowej służby wojskowej. Co o tym sądzisz?
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 138 razy 132

  Najwyraźniej Pani Marta i zapewne jej najbliżsi służyli w wojsku a już z pewnością odbyli roczną bądź dwuletnią służbę wojskową. Zadziwia mnie, że o takich sprawach wypowiadają się analfabeci wojskowi. Służba powszechna jest dobra i potrzebna, gdy odbywającym służbę zapewni się odpowiedni sprzęt do ćwiczeń oraz będzie się ich odpowiednio ćwiczyć. Niestety, na takie rozwiązania stać tylko państwa bogate albo/i totalitarne reżimy.
  Inaczej będziemy mieli to, czego doświadczyłem ja i inni koledzy z roczników objętych przymusową służbą. Tak pokrótce, na czym to polegało:
  - WSW, czyli woda - szmata- wiadro. Nie kończące się mycie podłóg, kibli szmatami z wodą bo na środki czystości armii nie było stać. Takie zajęcia serwowano niemal codziennie każdemu, bo nie było innych pomysłów na zagospodarowanie czasu.
  - każdy z nas oddał w czasie służby wojskowej 5-8 strzałów, bo każdy nabój wg dowództwa, kosztuje tyle to a tyle i armii nie stać na zakupienie większej ilości nabojów do ćwiczeń
  - nieustanne warty z pouczeniem aby tylko nie użyć broni, bo....wiadomo
  - stary, sypiący się sprzęt, który na mrozie nie odpalał
  - ze sportu była jedynie codzienna, poranna zaprawa polegająca na bieganiu.
  Kiedy z kolega udaliśmy się do siłowni (udało nam się kilka dni poćwiczyć), zostaliśmy zjebani, że to nie dla nas i NIE WOLNO NAM na siłownię chodzić. Zaznaczam, że przed wojskiem uprawialiśmy trójbój siłowy.

  Nie wiem jakimi środkami dysponuje wojsko obecnie. Może zapewni każdemu odbywającemu służbę odpowiednią ilość sprawnej broni i pojazdów oraz amunicje w ilości pozwalającej nabyć sprawność strzelecką. Może rzeczywiście jest też rozwinięta i dostępna baza sportowa do nabrania krzepy.
  Pani Marto, śmiało, co Pani na ten temat wie:)))

 • kura_wuja

  Oceniono 149 razy 131

  Kim jest ta Marta Kaczynska? Prezydentem, premierem? Pani Jadzia z warzywniaka twierdzi ze powinniusmy miec krola, moze ma racje?

 • najgorszy.sort.polakow

  Oceniono 61 razy 55

  No, skoro sama Marta Kaczyńska tego chce... Nie ma innego wyjścia.

 • Waldemar Killman

  Oceniono 45 razy 39

  No wygląda na to, że M. szykuje się do przejęcia schedy po Stryju - mamy nowy ród jaśnie nam panujących. A tak serio, Paniusia nie wie co mówi i radziłbym jej nie dwa, a trzy razy się zastanowić, zanim wypowie kolejną brednię. Byłem w wojsku i wiem co to znaczy, a dziś młodzież prędzej ucieknie za granicę, niż da się skoszarować.

 • student_zebrak

  Oceniono 48 razy 34

  unikalem wojska jak plagi, na szczescie studenckie wojsko nie bylo zbyt natretne, a po studiach to tylko miesiac. Najdurniejsza instytucja dla myslacych, ratunek dla biednych.
  Kaczynska naczytala sie o izraelu i chce to przeflancowac nad Wisle. Gon sie panciu. Masz ochote, to sie zapisz.
  Wychowywac maja rodzice, troche szkola. W wojsku jest za pozno.
  Chyba, ze miala Dubienieckiego na mysli.

 • jeremiah833

  Oceniono 41 razy 29

  a kim jest ta Kaczyńska? Poza pustotą mózgową i bardzo bogatym zyciem intymnym szeroko znanym co baba soba reprezentuje? A co ona ma do wojska" I może "chcieć"? Postanowiła generałem zostać? pewnie stryjo jej na urodziny obiecał.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX