PSL chce, by w Wigilię i Wielki Piątek Polacy pracowali tylko cztery godziny. Dobry pomysł?

Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy skracający do 4 godzin dzień pracy w Wigilię i Wielki Piątek. To dobry pomysł? Daj znać w komentarzach.

Do Sejmu wpłynął już projekt zmian w kodeksie pracy przygotowany przez posłów PSL. Zgodnie z nowym prawem w Wielki Piątek i Wigilię Polacy mieliby pracować dwa razy krócej niż zazwyczaj, czyli 4 godziny. Autorzy projektu zwracają uwagę, że 24 grudnia jest dniem wolnym w 11 państwach Unii Europejskiej, a Wielki Piątek - w 15 krajach UE.

Zobacz projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy.

Czy w Wigilię i Wielki Piątek powinniśmy pracować maksymalnie 4 godziny?

Zwolennicy pomysłu przekonują, że te obydwa dni mają dla Polaków znaczenie szczególne i dlatego w tym czasie Polacy powinni mieć więcej wolnego. Z kolei przeciwnicy boją się, że stracą na tym firmy, a zatem cała Polska gospodarka.

Czy czterogodzinny dzień pracy w Wielki Piątek i Wigilię to dobry pomysł?

Za

"Dobry pomysł, szczególnie z Wigilią - w praktyce (w biurach) ludzie i tak są wcześniej puszczani do domów, a każdy powinien mieć możliwość spokojnego dojazdu na Wigilię (często inne miasto) czy pomocy przy jej przygotowaniu. Można brać urlopy - powiedzą przeciwnicy, ale praca w ten dzień to i tak często fikcja, więc może warto w końcu ten temat załatwić" - pisze na naszym forum kosti84.
"To jest pożądana ustawa z jednej prostej przyczyny - wyrówna niesprawiedliwe traktowanie pomiędzy pierd....mi w stołki biuralistami, którzy w te dni i tak pracują max te 4 godziny, a ludźmi, którzy z racji wykonywania swojej pracy nie mogą się zwolnić sami albo przez szefa w te dni. Mówię tu o np. kasjerkach w supermarketach, pielęgniarkach, strażakach" - uważa nick_do_gazety.
"Proszę spojrzeć na wydajność pracowników, którzy pracują mniej niż 8 godzin dziennie, np. w Szwecji. Statystyki mówią same za siebie. Nie trzeba dojeżdżać pracownika, aby pracował dobrze i przynosił firmie zyski. Odpoczynek i relaks jest potrzebny każdemu z nas, bez względu na wyznanie czy kulturę" - pisze triangle87.

Przeciw

"Proponuję max. 3 święta religijne w roku (np. Boże Narodzenie [jeden dzień!], Wielkanoc, Wszystkich Świętych), max. dwa państwowe (np. 11 listopada, 3 maja), jedno 'inne' (Nowy Rok). I koniec. Większa liczba świąt jest świetna dla ludzi sfrustrowanych pracą i normalnym funkcjonowaniem - nie pod ich kątem powinniśmy układać sobie życie. Od wypoczynku są urlopy i wakacje" - pisze na naszym forum kamil-t.
"Zlikwidować absurdalny 'drugi dzień świąt' i 3 króli, 15 sierpnia - i wtedy sobie możemy pozwolić nawet na całą Wigilię wolną. Jak będziemy mieć wydajność na poziomie innych państw, to sobie wtedy możemy pomyśleć o skracaniu tygodnia pracy i dniach wolnych" - zaznacza glas.rothar.
"To jest faszyzm! Pracodawca i pracownik powinni mieć prawo zawrzeć taką umowę, jaką chcą. Państwo nie powinno się wtrącać" - przekonuje metall.

 

A ty co to tym myślisz? Daj znać w komentarzach!

Czy czas pracy w wigilię i Wielki Piątek powinien zostać ograniczony do 4 godzin?
Więcej o:
Komentarze (249)
PSL chce, by w Wigilię i Wielki Piątek Polacy pracowali tylko cztery godziny. Dobry pomysł?
Zaloguj się
 • xyz_xyz1

  Oceniono 54 razy 38

  O ile nad Wigilią można by się zastanowić to Wielki Piątek nie ma sensu. Przecież w Wielką Sobotę i tak handel pracuje w zasadzie normalnie jak w każda sobotę ok. moze nieco krócej pracują markety.

 • glas.rothar

  Oceniono 44 razy 10

  zlikwidować absurdalny "drugi dzień świąt" i 3 króli, 15 sierpnia - i wtedy sobie możemy pozwolić nawet na całą Wigilię wolną. jak będziemy mieć wydajność na poziomie innych państw, to sobie wtedy możemy pomyśleć o skracaniu tygodnia pracy i dniach wolnych.

 • mietekkowalski

  Oceniono 54 razy 52

  Ja jestem za zrównaniem ubezpieczeń społecznych dla KRUSowców i ZUSowców do poziomu ok. 600zł. Może to Gumofilce zaproponują:)

 • Tomasz Kozłowski

  Oceniono 62 razy 26

  A z jakiej KUŹWA racji? czy my jesteśmy państwem wyznaniowym? Jak ktoś chce iść do kościółka w godzinach pracy - bierze urlop. Prawo to umożliwia. Proste.

 • single_malt

  Oceniono 29 razy 21

  Polacy powinni pracowac pomiedzy 8 stycznia a 30 kwietnia kiedy na dworze jest zimno i nieprzyjemnie . Reszta - dluga majowka.

 • tysia_i_ja

  Oceniono 26 razy 20

  To ja w imieniu strażaków, lekarzy pielęgniarek itd też poproszę w wigilię 4 godziny .... nie wspomnę już o pracownikach call center , którzy od godziny 18 w wigilię zaczynają odbierać telefony np. od sfrustrowanych internautów chcących natychmiast skorzystać z netu, który akurat się zawiesił ....

 • Edwin Drood

  Oceniono 19 razy 17

  obowiązkowo wolny 10ty każdego miesiąca, a w kwietniu to i cały tydzień przed 10tym, aby można było w chwili zadumy pomyśleć o tych, co zginęli i o tych, co polegli.

 • boskigrzech

  Oceniono 18 razy 16

  Wigilia - wolne
  Wielki Piątek po staremu
  Sywester - 4 godziny
  6 stycznia - normalny dzień pracy

 • kosim

  Oceniono 22 razy 14

  no i jeszcze matkę zielną, i parę innych matek, i jeszcze święto strażaka wielkiego pawlaka, Mary's Countdown chyba jest wolne, jeszcze jakieś drabiny jakubowe, co tam jeszcze zostało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX