Koniec z anonimowymi telefonami na kartę - będziesz musiał pokazać dowód. Co sądzisz o planach rządu?

MSW planuje wprowadzić obowiązek pokazywania dokumentu tożsamości przy zakupie kart sim w sklepach. Dobry pomysł? Daj znać w komentarzach.

Od zawsze telefon na "kartę" każdy mógł kupić w Polsce bez podawania jakichkolwiek danych. Wczoraj szef MSW Mariusz Błaszczak zapowiedział nowe regulacje. Teraz przy zakupie popularnego "startera" będziesz musiał pokazać w sklepie dowód tożsamości i uzupełnić formularz z danymi osobowymi.

Taki zapis znajduje się w projekcie ustawy antyterrorystycznej, przygotowanej przez międzyresortowy zespół. Dzięki takim rozwiązaniom zniknie anonimowość komunikacji, a służby specjalne będą mogły podsłuchać i natychmiast zidentyfikować każdy numer telefoniczny.

Inwigilacja czy walka z terroryzmem?

Pomysł budzi wśród Polaków duże emocje. Zwolennicy przekonują, że przestępcy nie będą już mogli wykorzystywać anonimowych numerów, a państwo będzie skuteczniej walczyć z terrorystami. Przerażeni przeciwnicy stwierdzają, że Polacy stracą ostatnią możliwość anonimowej komunikacji przez telefon.

A czy ty sądzisz, że obowiązek rejestracji przy zakupie karty sim jest dobrym rozwiązaniem?

Belka za

"Może podawanie w kiosku swoich danych osobowych nie jest super bezpieczne, ale anonimowych kart nie powinno być. Mamy wojnę z terrorem. Do stanu wojny trzeba się przyzwyczaić" - przekonuje na naszym forum mcpear.
"Dzięki temu spadnie poziom kradzieży telefonów. Policja będzie mogła łatwo zidentyfikować złodzieja, jeśli do kradzionego telefonu nie będzie można włożyć anonimowej karty" - tłumaczy na naszym forum dzik.
"Właściciele abonamentów już muszą się rejestrować przy podpisaniu umowy. Czemu nabywcy starterów mają być lepiej traktowani" - pyta na naszym forum jzkonrad.

Belka przeciw

"Bezpieczniaki wprowadzają przepis de facto w celu powszechnej inwigilacji Polaków. Przestępcy i terroryści ryczą ze śmiechu. Znajdą sobie przecież słupy-cienie na które będą kupować telefony. Bezdomni mogą zacierać ręce. Zarobią parę groszy" - pisze na naszym forum jtby.
"Powierzać swoje dane przypadkowemu sprzedawcy w sklepie? Takie dane powinny być chronione, i to bardzo dobrze" - pisze na naszym forum jacdro.
"Pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa wprowadza się ścisły system kontroli obywateli. Zagrożenie terrorystyczne jest u nas nikłe" - przekonuje na naszym forum horatio_valor.

A ty co o tym myślisz? Napisz w komentarzach!

Czy jesteś za obowiązkiem okazywania dowodu i rejestracji danych przy zakupie startera?
Więcej o: