Koniec z anonimowymi telefonami na kartę - będziesz musiał pokazać dowód. Co sądzisz o planach rządu?

MSW planuje wprowadzić obowiązek pokazywania dokumentu tożsamości przy zakupie kart sim w sklepach. Dobry pomysł? Daj znać w komentarzach.

Od zawsze telefon na "kartę" każdy mógł kupić w Polsce bez podawania jakichkolwiek danych. Wczoraj szef MSW Mariusz Błaszczak zapowiedział nowe regulacje. Teraz przy zakupie popularnego "startera" będziesz musiał pokazać w sklepie dowód tożsamości i uzupełnić formularz z danymi osobowymi.

Taki zapis znajduje się w projekcie ustawy antyterrorystycznej, przygotowanej przez międzyresortowy zespół. Dzięki takim rozwiązaniom zniknie anonimowość komunikacji, a służby specjalne będą mogły podsłuchać i natychmiast zidentyfikować każdy numer telefoniczny.

Inwigilacja czy walka z terroryzmem?

Pomysł budzi wśród Polaków duże emocje. Zwolennicy przekonują, że przestępcy nie będą już mogli wykorzystywać anonimowych numerów, a państwo będzie skuteczniej walczyć z terrorystami. Przerażeni przeciwnicy stwierdzają, że Polacy stracą ostatnią możliwość anonimowej komunikacji przez telefon.

A czy ty sądzisz, że obowiązek rejestracji przy zakupie karty sim jest dobrym rozwiązaniem?

Belka za

"Może podawanie w kiosku swoich danych osobowych nie jest super bezpieczne, ale anonimowych kart nie powinno być. Mamy wojnę z terrorem. Do stanu wojny trzeba się przyzwyczaić" - przekonuje na naszym forum mcpear.
"Dzięki temu spadnie poziom kradzieży telefonów. Policja będzie mogła łatwo zidentyfikować złodzieja, jeśli do kradzionego telefonu nie będzie można włożyć anonimowej karty" - tłumaczy na naszym forum dzik.
"Właściciele abonamentów już muszą się rejestrować przy podpisaniu umowy. Czemu nabywcy starterów mają być lepiej traktowani" - pyta na naszym forum jzkonrad.

Belka przeciw

"Bezpieczniaki wprowadzają przepis de facto w celu powszechnej inwigilacji Polaków. Przestępcy i terroryści ryczą ze śmiechu. Znajdą sobie przecież słupy-cienie na które będą kupować telefony. Bezdomni mogą zacierać ręce. Zarobią parę groszy" - pisze na naszym forum jtby.
"Powierzać swoje dane przypadkowemu sprzedawcy w sklepie? Takie dane powinny być chronione, i to bardzo dobrze" - pisze na naszym forum jacdro.
"Pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa wprowadza się ścisły system kontroli obywateli. Zagrożenie terrorystyczne jest u nas nikłe" - przekonuje na naszym forum horatio_valor.

A ty co o tym myślisz? Napisz w komentarzach!

Czy jesteś za obowiązkiem okazywania dowodu i rejestracji danych przy zakupie startera?
Więcej o:
Komentarze (288)
Koniec z anonimowymi telefonami na kartę - będziesz musiał pokazać dowód. Co sądzisz o planach rządu?
Zaloguj się
 • Eugene Eumaqs

  Oceniono 45 razy 35

  Biorąc pod uwagę jak dziś dane osobowe nie mają żadnej ochrony, do co będzie jak jeszcze zwykli kioskarze i sprzedawcy będą znać nasze dane osobowe. Będzie wiele nadużyć w zaciaganiu kredytów i pożyczek. Najpierw trzeba zmienić prawo bankowe i zasady udzielania pożyczek, by były wymagane co najmniej 2 dokumenty, i zrezygnować z przelewów za grosz.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 24 razy 18

  Nie ma anonimowych numerów telefonów. Jakoś przeważnie udaje się złapać "dowcipnisiów", którzy dzwonią i informują o podłożeniu bomby itp.

 • bronek77

  Oceniono 12 razy 8

  Bez sensu - terrorystom to nie przeszkodzi, a zwykłych obywatel łatwiej będzie inwigilować. Nie trzeba nawet żadnych podstawionych osób - wystarczy kartę w innym kraju kupić z roamingiem. Więcej będą rozmowy kosztować trochę - ale to nadal grosze. Dodatkowo da służbom złudne poczucie bezpieczeństwa. Do 'komunikacji wrażliwej' poza tym będzie nadal internet (publiczne wifi+szyfrowanie) - bo łatwiej sprawić, że nie da się podsłuchać/rozszyfrować, anie namierzyć. Przez GSM się o 'ważnych rzeczach' nie mówi. Do zdetonowania - karta z roamingiem, albo po prostu krótkofalówka. Żadne to zabezpieczenie antyterrorystyczne w obecnych czasach. Do tego - w sytuacjach awaryjnych - może dojść nawet do zabójstw, których by nie było, gdyby nie było tego przepisu. Jest sobie terroryst jakiś - zgubił swoją bezpieczną kartę SIM, musi szybko zdobyć nową. Jak po prostu ukradnie komuś - ten ktoś zgłosi operatorowi, numer się zastrzeże. Jak zabije - nie zgłosi nikomu.
  Dodatkowo pytanie - czy mając taka kartę SIM będę zobowiązany do informowania policji o zgubie ? Jakie konsekwencje się wyciągnie wobec mnie, jak tego nie zrobię ?

 • magnusg

  Oceniono 27 razy -9

  W Niemczech i innych krajkach zachodu to od lat normalne i nikt tam nie histeryzuje.Polska byla w Europie z ta mozliwoscia zakupu anonimowo kart wyjatkiem.To chyba warto w tym kontekscie powiedziec.

 • 2tiredd

  Oceniono 34 razy 32

  Da sie łatwo obejść. Przestępcy kupią przez osoby podstawione, tak jak teraz potrafią okraść rachunek bankowy. Normalny człowiek będzie miał tylko utrudnienie, bo zajmie to więcej czasu. Gdy ktoś będzie chciał kupić jednak anonimowo, poprosi jakiegoś dzieciaka. Dzieci również mają dokumenty tożsamości i chętnie pomogą, bo będą chciały zarobić za taka przysługę. Jest to więc jedynie upierdliwe, podroży operację, ALE na terroryzm nie będzie miało absolutnie absolutnie wpływu. Jest to wiec kolejny głupi pomysł rządzących, który ma kupić ciemny lud, który uwierzy, że rządzący umiejętnie starają się chronić społeczeństwo. Tymczasem społeczeństwo należy bronic jedynie przed władzą, która ma nierówno pod sufitem.

 • lesiowoj

  Oceniono 33 razy 25

  Zamordyzmu ciąg dalszy a ciemny lud kupuje wszystko. To dla waszego dobra.

 • hipolitek67

  Oceniono 24 razy 22

  wystarczy na Allegro kupić prepaida z innego kraju. roaming jest teraz już tak tani, że Ci którzy na prawdę chcą się ukryć łatwo to udźwigną

 • Jacek Szabała

  Oceniono 21 razy 19

  Przy atakach terrorystycznych zawsze można użyć kradzionej karty. Teraz obowiązkowo będziemy musieli zgłaszać na policję każdą zagubioną kartę bo w przeciwnym wypadku nie wiadomo gdzie trafi i czy jutro do naszych drzwi nie zapuka oddział antyterrorystyczny. Już nawet dziecku ciężko będzie dać jakiś stary telefon z numerem, żeby mieć z nim kontakt na koloniach, jeśli zgubi i powie rodzicom dopiero po kilku dniach to być może będziemy się tłumaczyć z nieswoich czynów. Totalna Bzdura!!!!!!!!

 • smok61

  Oceniono 20 razy 18

  Mogę wypisać , co mi tam...
  To być może wyeliminuje jakieś 10 % dyszących do słuchawki , ale
  może nie zlikwidować problemu terroryzmu na świecie.
  Z prawdopodobieństwem 99/100 jestem przekonany, że to pomysł Błaszczaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX