Znów chcą zakazać handlu w niedzielę. I to nawet w internecie. Dobry pomysł?

Całkowity zakaz handlu w niedzielę - to najnowszy projekt "Solidarności", który jutro poznają posłowie. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

Według "Solidarności" zakaz powinien obowiązywać w sklepach, centrach handlowych, logistycznych, a nawet w sklepach internetowych (mogłyby sprzedawać produkty, ale nie wolno by im było zatrudniać pracowników).

Przewidziano wyjątki, np. apteki, stacje paliw, kwiaciarnie, kioski, sklepy z dewocjonaliami czy pamiątkami, sklepy w szpitalach i na lotniskach mogłyby działać w niedzielę. Małe sklepy spożywcze mogłyby być otwarte, pod warunkiem, że sprzedawać będzie właściciel.

Kto straci, kto zyska?

Zwolennicy zakazu argumentują, że jest on korzystny dla pracowników - nie będą zmuszani do pracy w weekend i będą mogli np. spędzić więcej czasu z rodziną. Przeciwnicy mówią o stratach dla gospodarki i dodają, że na zakazie stracą finansowo przede wszystkim zwykli sprzedawcy.

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Za

"Pracowników nie interesują żadne dodatki. Chcą mieć po prostu wolne niedziele" - przekonuje w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej "Solidarności".
"W innych krajach to działa, dlatego i u nas powinno. Jak brać, to tylko dobre przykłady" - komentuje mayor na forum tvn24.pl.
"Osobiście nie mam nic przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. Ale niech zostanie uwzględniona również furtka dla sklepów na dworcach", pisze w komentarzu nasz czytelnik Piotr.

Przeciw

"Ustawodawcy są krótkowzroczni. To niedziela napędza rynek w sklepach. Kto będzie robić zakupy w tygodniu? Ci co się śpieszą? Brak czasu na sprzątanie, pranie i drobne naprawy" - przekonuje tomekkruger na forum money.pl.
"Jakbym nie pracował soboty i niedziele to dziś miałbym emeryturę o jedną trzecią mniejszą. Niech lepiej walczą o wyższe płace" - zauważa karasek432 na forum wyborcza.pl.
"Może zamiast zamykać sklepy na niedziele co jest drogą na skróty pomyśleć o bardziej sensownych rozwiązaniach? Może zatrudniać w weekendy młodzież szkolną powyżej 16 roku zycia tak jak to się robi np w USA?" - proponuje w komentarzu nasz czytelnik Alex.

A jakie jest Twoje zdanie? Daj znać w komentarzach!

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?
Więcej o:
Komentarze (346)
Znów chcą zakazać handlu w niedzielę. I to nawet w internecie. Dobry pomysł?
Zaloguj się
 • mr_gm

  Oceniono 86 razy 78

  A w szpitalach też należy wywiesić karteczkę - Przepraszamy w niedzielę nie obsługujemy. Zapraszamy w poniedziałek.

 • alex.schmid

  Oceniono 81 razy 73

  Debilizm ... Po pierwsze nie jestesmy tak bogatym społeczenstwem, żeby móc sobie pozwolić na wolne niedziele w handlu. Bo oczywistą konsekwencją takiego przepisu będzie redukcja miejsc pracy w handlu. Co do zakazu spzedaży w internecie - tego już kompletnie nie rozumiem. Niedziela to często jedyny dzień kiedy mamy więcej czasu na przeglądanie netu w poszukiwaniu upragnionego zakupu? Co z ludźmi, którzy pracują od pon do soboty i w sobotni wieczór chcą zwyczajnie odpocząć a nie gonić do sklepu na zakupy, żeby zdążyć przed niedzielą?
  Może zamiast zamykać sklepy na niedziele co jest drogą na skróty pomyśleć o bardziej sensownych rozwiązaniach? Może zatrudniać w weekendy młodzież szkolną powyżej 16 roku zycia tak jak to się robi np w USA? Dzieciaki sobie dorobią do kieszonkowego a i szybciej nauczą się samodyscypliny?

 • curious

  Oceniono 76 razy 64

  Jak rozumiem przegłosowanie tej ustawy to także koniec np. studiów zaocznych w tym kraju. Bo niby w czym paniusia z kasy w Tesco jest lepsza od adiunkta czy profesora z uczelni. Skoro w niedziele zakaz handlu to i zakaz innych prac też.

 • kgra

  Oceniono 61 razy 25

  W innych krajach Europejskich jak np. Hiszpania czy Włochy sklepy typu hipermarkety czy Centra Handlowe są w niedzielę pozamykane. We Włoszech oczywiście małe sklepiki zarabiające na turystach działają co jest logiczne (Włochy jako kraj bardzo turystyczny nie może pozwolić sobie na głodzenie zagramanicznych :D). Jakoś te kraje, a raczej ich mieszkańcy sobie radzą z tym faktem. Polacy też by dali radę. Ja w niedziele nie mam parcia na spacery po Złotych Tarasach czy innej galerii handlowej. Jest mi obojętny taki zakaz. Ale należy pamiętać o dwóch rzeczach:
  1) nie wszyscy jesteśmy Katolikami zatem wolna niedziela nie jest dniem Świętym dla każdego;
  2) pracownicy takich miejsc nie mają mniej dni wolny. Nie ma tak że nie mają "weekendów".
  Nie uszczęśliwiajmy ludzi na siłę. Z resztą na logikę mniej dni parujących to mniej zmian, mniej zmian to mniej ludzi potrzebnych. Chyba na tę chwilę to nie jest najlepszy pomysł.

 • Piotr Miedzik

  Oceniono 86 razy -86

  Osobiście nie mam nic przeciwko zakazowi handlu w niedzielę, mogą nawet dać zaporowy podatek od handlu w niedzielę. Sklepy internetowe to przeważnie automaty, więc nie widzę sensu blokowania ich działalności. Ale niech zostanie uwzględniona również furtka dla sklepów na dworcach.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 86 razy 82

  "Przewidziano wyjątki, np. apteki, stacje paliw, kwiaciarnie, kioski, sklepy z dewocjonaliami czy pamiątkami, sklepy w szpitalach i na lotniskach mogłyby działać w niedzielę."
  Hmm to dewocjonalia sa art. pierwszej potrzeby ze nie mozna ich kupic w poniedzialek tylko koniecznie w niedziele?

 • edzia1971

  Oceniono 60 razy 56

  Kościoły zamknąć w niedzielę. Przecież księżulo też człowiek i potrzebuje odpocząć, wszak w tygodniu ma msze, pogrzeby, lekcje religii.

 • mcduff

  Oceniono 57 razy 45

  Tutaj nie chodzi o dobro pracownika, tylko zastąpienie niedzielnych rodzinnych wypadów do marketów wizytami w kościele. W końcu - drogą kolejnych zakazów - jedyny otwartymi w niedzielę miejscami będą chrześcijańskie świątynie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX