Możesz nawet nie wiedzieć, ile zyskujesz, czytając książki. Oto, jak poprawiają nasze zdrowie

Dzięki czytaniu powiększamy wiedzę i przyjemnie spędzamy czas - ale nie tylko. Czytanie dosłownie zmienia nasze mózgi i sprawia, że jesteśmy bardziej empatyczni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Od czytania książek stajemy się mądrzejsi - tę prawdę słyszymy od dziecka i jest pewnie całkiem oczywista. Zawsze dowiadujemy się czegoś nowego, powiększamy naszą wiedzę. Jednak schowanie nosa w książkę ma dużo więcej pozytywnych efektów - i to niezależnie od tego, czy to klasyka reportażu, czy lekka powieść. Oto pięć powodów, dla których jeszcze bardziej warto czytać książki:

1. Czytanie poprawia pamięć

Z każdą zapamiętaną rzeczą w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia. To wzmacnia te, które już istnieją - dlatego im więcej nowych rzeczy przeczytamy, tym lepiej pamiętamy to, co już wiemy.

2. Czytanie rozwija empatię

Z holenderskiego badania wynika, że czytanie fikcji może zwiększać zdolność współodczuwania. Na podstawie dwóch eksperymentów pokazali, że już po jednym tygodniu czytanie powieści znacząco zwiększy zdolność empatii u badanych osób. Powieści pozwalają nam postawić się na miejscu bohaterów, co przekłada się na prawdziwe życie - dzięki temu jest nam łatwiej wyobrazić sobie, co prawdziwi ludzie czują w danej sytuacji i lepiej ich zrozumieć.

3. Czytanie może zapobiegać chorobie Alzheimera

Wykonywanie czynności, które w dużym stopniu angażują nasze mózgi - a do takich zalicza się czytanie książek - można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, wynika z amerykańskiego badania. Prawdopodobieństwo zachorowania jest 2,5 raza mniejsze u osób, które czytają regularnie.

4. Czytanie zmniejsza stres

Czytanie - szczególnie fikcji - dosłownie przenosi nasz umysł w inną rzeczywistość i pomaga oderwać się od codzienności. Badanie z 2009 roku pokazało, że czytanie nawet przez sześć minut dziennie może zmniejszyć poziom stresu o 68 proc - więcej niż słuchanie muzyki (61 proc.) czy wyjście na spacer (42 proc.).

5. Czytanie poprawia koncentrację

Przez współczesną technologię, opierającą się na obrazkach i krótkich komunikatach, coraz trudniej jest nam skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Ale czytanie wymaga naszego pełnego zaangażowania, zarówno fizycznie (trzymanie książki i śledzeni tekstu) jak i psychiczne (uruchamia się nasza wyobraźnia i pamięć). Dlatego czytanie książek pomaga nam rozwijać nasza koncentrację także przy innych czynnościach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!