W pierwszych miesiącach życia kolor oczu dzieci może się zmienić. Dlaczego tak się dzieje?

Twoje dziecko ma jasne, błękitne oczy? Naciesz się ich widokiem - możliwe, że zanim skończy roczek, ich kolor się zmieni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kolor naszych oczu - a ściślej mówiąc ich tęczówek - jest cechą genetyczną i dziedziczymy ją po rodzinach. Jednak nie działa to jak mieszanie kolorów na palecie - nawet, jeśli rodzice mieli niebieskie oczy, ich dziecko może mieć zielone lub brązowe.

Tym, co nadaje kolor oczom, jest melanina - produkowany w naszym ciele pigment. On nadaje tez kolor skórze i włosom. U noworodków poziom melaniny jest niższy, niż u dorosłych. Dlatego ich oczy mogą zmienić kolor, ale... wcale nie musi się to stać.

fot. Chad Miller/CC BY-SA 2.0

To, czy w oczach zostanie wyprodukowane więcej, czy mniej pigmentu, zależy od naszych genów - a te formułują się, łączą i uaktywniają także po narodzeniu. Dlatego jeśli dziecko urodziło się z niebieskimi oczami, możliwe, że wytwarzanie melaniny w oczach zostanie dopiero "uruchomione". A im więcej melaniny - tym ciemniejsze oczy.

To zjawisko występuje u wielu białych dzieci, a niemal nigdy u osób ciemnoskórych, które prawie zawsze mają brązowe oczy od urodzenia. Na ogół dzieje się to w pierwszych sześciu miesiącach po urodzeniu, ale może trwać nawet do trzeciego roku życia. Z kolei u ok. 10-15 proc. białych ludzi kolor oczu może zmienić się nawet, gdy są już dorośli.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (2)
W pierwszych miesiącach życia kolor oczu dzieci może się zmienić. Dlaczego tak się dzieje?
Zaloguj się
 • garmazeryjnystworca

  0

  Gdzie można kupić tą melaninę?...bo chcę zostać salafitą, a jestem blondynem.
  Wtedy będę mógł szerzyć wiarę i idee GW o życiu w zgodzie i harmonii ze wszystkimi.

 • swarmhost

  0

  Autorze, niebieskoocy rodzice nie mogą mieć brązowookiego dziecka (chyba, że brązowooki sąsiad wpadł z wizytą ;). Natomiast niektórzy brązowoocy rodzice mogą mieć niebieskookie dziecko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX