Ten mięsień to pamiątka po ewolucji. 15 proc. ludzi go nie ma. Sprawdź, czy ty też

W rękach większości z nas znajduje się mięsień, który nie spełnia żadnej ważnej funkcji. To pamiątka po naszych przodkach - podobnie jak mięśnie, które sprawiają, ze mamy gęsią skórkę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Być może wiesz, że gęsia skórka jest pozostałością po czasach, gdy ludzie byli dużo bardziej owłosieni. Wtedy małe mięśnie w skórze stawiały włosy na sztorc, żeby stworzyć lepsza izolację - można to zobaczyć choćby u kotów.

U ludzi nie ma to już żadnego sensu. Małe włoski na skórze nie zapewniają żadnej ochrony przed chłodem, a gęsia skórka jest tylko pozostałością po wcześniejszym etapie ewolucji.

Podobnie jest z jednym z mięśni w przedramionach - mięśniem dłoniowym długim. Jest tak mało przydatny, że u ok. 15 proc. ludzi nie występuje już w ogóle. Jak sprawdzić, czy go masz? Wyciągnij rękę przed siebie i dotknij kciukiem czubka małego palca. Mięsień dłoniowy będzie wyraźnie widoczny na nadgarstku (o ile go masz).Co ciekawe, osoby bez tego mięśnia wcale nie mają słabszych rąk. Jedno z badań udowodniło, że nie ma różnic w sile uścisku między osobami, które mają mięsień i tymi, które go nie posiadają. Dlatego lekarze często używają jego ścięgna do przeszczepów przy operacjach plastycznych.Skąd właściwe wziął się ten mięsień? Odpowiedzi możemy szukać u innych ssaków. Jest on bardzo rozwinięty m.in. u małych małp czy lemurów, które poruszają się na czterech łapach, a mniej u dużych małp - te rzadziej wspinają się na drzewa.

Oznacza to, że mięsień był nam potrzebny jeszcze zanim zaczęliśmy w pełni poruszać się na dwóch kończynach. Dziś jest tylko pozostałością po ewolucji - podobnie jak mięśnie uszu czy kość ogonowa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy u ciebie ten mięsień występuje?