Czasem w głowie grają nam piosenki, których nie cierpimy. Dlaczego nie możemy się ich pozbyć?

Stoisz przed lustrem, myjesz zęby i nie myślisz o niczym konkretnym, a tu nagle... "Ona tańczy dla mnie.." zaczyna grać ci w głowie. I wiesz, że nie pozbędziesz się jej co najmniej do śniadania. Dlaczego?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Każdemu z nas zdarza się, że fragment jakiejś piosenki utyka nam w głowie na minuty, a czasem godziny. To zjawisko jest tak powszechne, że doczekało się w kilku językach osobnego pojęcia. W angielskim nazywa się earworm - dosłownie "uszny robak".

Ponadto często są to piosenki, których nie lubimy. W jednym z badań co trzecia osoba określiła zjawisko jako "nieprzyjemne".

Chociaż takie "utknięcie" piosenki w głowie zdarza się 9 na 10 osób co najmniej raz w tygodniu, to są pewne sytuacje, które sprawiają, że jest to bardziej prawdopodobne.

Takimi "robakami" prawie zawsze są nie całe piosenki, ale ich fragmenty, często refreny. Proste melodie utknął nam w głowie dużo łatwiej niż skomplikowane. Także powtarzanie piosenek ma wpływ na to, że później grają nam w uszach - dlatego często są to utwory grane w radiu.

Naukowcy uważają, że to jest podobne do tzw. pamięci automatycznej. Kiedy nauczymy się np. wiązać sznurowadło, nie musimy przypominać sobie za każdym razem, jak to zrobić. Po prostu zaczynamy czynność i wykonujemy ją automatycznie. Ale "utykanie" melodii w głowie różni się od tego, ponieważ dzieje się bezwiednie - nie podejmujemy świadomie decyzji, żeby przypomnieć sobie daną melodię.

Jednak naukowcy wciąż nie mają jednego, potwierdzonego wyjaśnienia. Samo badanie tego zjawiska jest dość trudne, właśnie dlatego, że pojawia się bezwiednie i trudno je sprawdzić w kontrolowanych warunkach.

Jak pozbyć się piosenki z głowy? Możesz jej... posłuchać!

Pozostaje tylko jedno pytanie. Jak można pozbyć się melodii, która w kółko gra nam w głowie? Jednym ze sposobów jest zrobienie czegoś, co mocno zaangażuje nasze mózgi, twierdzą naukowcy z Western Washington University. Można rozwiązać sudoku czy zagadkę słowną, albo poczytać interesująca książkę. Można też spróbować posłuchać innej piosenki.

Według innej teorii, skuteczne może być... przesłuchanie właśnie tej piosenki, która gra nam w głowie. Ponieważ na ogół powtarza się tylko krótki fragment melodii, "dosłuchanie" jej do końca może sprawić, że przestanie grać w naszej głowie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!