Prezydent: Wybory odbędą się 21 października

Po piątkowym skróceniu przez posłów kadencji Sejmu prezydent Kaczyński zarządził wybory parlamentarne na 21 października.
Dorn: Wybory zostaną wyznaczone na 21 października"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 7 września 2007 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządził wybory do Sejmu RP i do Senatu RP, wyznaczając jako dzień wyborów niedzielę dnia 21 października 2007 r. Załącznik do przedmiotowego postanowienia Prezydenta RP stanowi kalendarz wyborczy, który określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych" - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z konstytucją, prezydent zarządza wybory do Sejmu i Senatu i wyznacza ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu, co nastąpiło w piątek.

Od tej chwili trwa kampania wyborcza.

W piątek wieczorem posłowie przyjęli uchwałę o skróceniu kadencji Sejmu.

Uchwałę podpisał marszałek Ludwik Dorn. Zgodnie z przepisami, uchwałę tę marszałek przesłał do prezydenta, a prezydent przygotował projekt postanowienia w sprawie zarządzenia wyborów parlamentarnych.

Projekt postanowienia wraz z kalendarzem wyborczym prezydent przesłał do zaopiniowania Państwowej Komisji Wyborczej. PKW po zapoznaniu się z tymi dokumentami, wydała swoją opinię. Zgodnie z przepisami, jeśli PKW nie ma zastrzeżeń - prezydent zarządza wybory.