Małe partie triumfują. Zandberg zwycięzcą. Porażka Kopacz i Szydło. Oceniamy debatę w 5 punktach

Nieznany lider Partii Razem przyćmił Ewę Kopacz i Beatę Szydło. I w końcu usłyszeliśmy jakieś konkrety. Oto, dlaczego ta debata była dużo, dużo lepsza niż poniedziałkowe starcie przewodniczącej PO i kandydatki PiS na premiera.
Półtorej godziny debaty między liderami wszystkich komitetów prawdopodobnie zawierało więcej konkretów niż ostatni miesiąc kampanii wyborczej. Rozmowa miała swoich przegranych i wygranych, mocne momenty. Co przyniosła?

1. Triumf nowych partii

W debacie to liderzy mniejszych komitetów zaprezentowali się lepiej. Na tle nijakich, powtarzających te same puste hasła i atakujących się wzajemnie Ewy Kopacz i Beaty Szydło, Adrian Zandberg i Ryszard Petru wypadli o niebo lepiej. Przedstawiali mocne - choć bardzo różne - postulaty i rozwiązania, rzeczowo argumentowali i wytykali populizm konkurencji.

Janusz Piechociński i Barbara Nowacka nie popisali się charyzmą i raczej nie porwali widzów, jednak wypowiadali się merytorycznie. Szef PSL był koncyliacyjny i prezentował swoją partię jako bezpieczny i pragmatyczny wybór. Nowacka mocno zaprotestowała przeciwko językowi nienawiści w wypowiedziach nt. uchodźców. Na swój sposób konkretni i zdecydowani byli momentami nawet Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz.

Trudno powiedzieć, czy debata da mniejszym partiom przewagę w dniu głosowania, jednak z pewnością pokazały one, że mimo skromniejszych budżetów i mniej spektakularnych kampanii zasługują na uwagę wyborców w równym stopniu, co dwie największe partie.

2. Wreszcie usłyszeliśmy konkrety

W porównaniu do całej kampanii, w tym wczorajszej "Rozmowy o Polsce" z Kopacz i Szydło, w tej debacie usłyszeliśmy bardzo dużo konkretów. Pod tym względem także dużo lepiej wypadli liderzy mniejszych komitetów. Niemal wszyscy politycy słabo poradzili sobie z blokiem pytań o sprawy międzynarodowe i tam najczęściej unikali odpowiedzi. Nikt nie odpowiedział konkretnie np. na pytanie "ilu uchodźców powinniśmy przyjąć".

Lepiej było w pierwszym bloku pytań (o system emerytalny, podatki i zadłużenie publiczne). Nowacka mówiła o uzależnieniu wieku emerytalnego od stażu pracy, Piechociński o emeryturze minimalnej, Zandberg o problemie zatrudnionych na "śmieciówkach".

3. Kopacz i Szydło wypadły równie kiepsko, co w poniedziałek

Poniedziałkowa "Rozmowa o Polsce" liderek dwóch największych partii przyniosła przede wszystkim falę rozczarowań i negatywnych ocen obu kandydatek. Także w debacie wszystkich liderów Kopacz i Szydło wypadły kiepsko.

Obie powtarzały przygotowane przez sztaby i wałkowane od tygodni hasła i obietnice. Sens większości ich wypowiedzi można zawrzeć właściwie w jednym zdaniu.

W przypadku Szydło byłoby to mniej więcej: "Przez ostatnie osiem lat Polska była rujnowana przez PO, ale jeśli wygra PiS, wszystkim od razu będzie dużo lepiej". U Kopacz brzmiałoby: "Przecież jest lepiej niż było osiem lat temu, a z nami będzie jeszcze lepiej. A PiS wprowadzi dyktaturę".

4. Adrian Zandberg zwycięzcą debaty?

Tak sądzi wielu komentatorów i internautów. Najmłodszy z gości w studiu TVP poradził sobie w wielu momentach lepiej niż politycy z ogromnym doświadczeniem. Mówił sprawnie i konkretnie, przedstawiał założenia i cele swojej partii, krytykował populizm konkurentów (m.in. wypowiedzi Korwin-Mikkego dot. uchodźców), prezentował się nie mniej profesjonalnie od zawodowych polityków.

Świetny debiut Zandberga przyćmił drugą lewicową kandydatkę, Barbarę Nowacką. Jeszcze tuż przed debatą politolodzy mówili o niej jako "wunderwaffe lewicy". Jednak w studiu TVP Nowackiej zabrakło charyzmy, a częstym argumentem była walka z "POPiS-em".

Partia Razem w dotychczasowych sondażach zdobywała około 2 proc. - o wiele za mało, by liczyć na mandaty w Sejmie. Czy debata uczyni z nich czarnego konia wyborów? Trudno ocenić, jednak mieliby dużo do nadrobienia. Na pewno przysporzy im popularności i zbuduje świadomość wśród wyborców. Pokazują to choćby statystyki wyszukań nazwiska Zandberg w Google w czasie debaty.5. A Kukiz i Korwin-Mikke swoje

Ci politycy wypadli w debacie chyba najbardziej przewidywalnie. Szef partii KORWiN prezentował dobrą retorykę i przedstawiał swoje konkretne i głoszone od lat, skrajnie liberalne poglądy. Miał też kilka wyskoków w swoim stylu: stwierdził, że "koalicję zawarłby nawet z kanibalami", a weterynarze radzą sobie lepiej od szpitali bo "nie ma NFZ dla psów".

Kukiz wypowiadał się dramatyzując, momentami wręcz agresywnie. Wykłócał się z dziennikarzami o pytania, powtarzał hasła o "partiokracji", "banksterce" i rządzeniu "w interesie Niemiec". Jednocześnie merytorycznie wypadł słabo, a pytany o planowane zmiany - odwoływał się do instytucji referendum.

Liderzy ośmiu komitetów wyborczych wypadli w debacie lepiej i gorzej. Jednak przez półtorej godziny odpowiadania (lub unikania odpowiedzi) na pytania dziennikarzy dali się poznać wyborcom lepiej, niż na plakatach, wiecach i spotach wyborczych. Szkoda tylko, że pokazali się tak zaledwie na trzy dni przed cisza wyborczą.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Wybory W Twoim telefonie

Więcej o:
Komentarze (228)
Małe partie triumfują. Zandberg zwycięzcą. Porażka Kopacz i Szydło. Oceniamy debatę w 5 punktach
Zaloguj się
 • narciarz2

  Oceniono 33 razy 31

  "Szkoda tylko, że pokazali się tak zaledwie na trzy dni przed cisza wyborczą." I to jest wlasnie kompletnie niepowazne. Takie debaty powinny byc organizowane wielokrotnie w czasie ostatnich kilku miesiecy.

 • sparky6

  Oceniono 35 razy 29

  Antyimigrancka i antyislamska prawica wygrywa niedzielne wybory w Szwajcarii. Media w PL unikają tematu jak ognia

 • vinogradoff

  Oceniono 53 razy 23

  Uchodzca po opuszczeniu granic Turcji traci status Uchodzcy i staje sie pospolitym Emigrantem Ekonomicznym. Jednak tu Nikt juz nie ma obowiazku przyjmowania choc moze jak zechce a jak Poalcy pamietaja po 1989 roku wielu Polakow-Asylantow jacy uciekli przed 1990 rokiem z PRL wyrzucono brutalnie grozac deportacja przymusowa albo i deportujac i jakos NIKT z owczesnych Politykow w Polsce nad nimi sie nie uzalal.

 • tornemorgren

  Oceniono 17 razy 17

  Przecież ten wiking jest oderwanym od rzeczywistości idealistą. Choćby w kwestii imigrantów. Chłop chciaby żeby się wszyscy kochali ale niestety życie pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Poza tym, jak on chce ściągać podatki od najzamożniejszych, skoro oni wszyscy płacą na Cyprze

 • kaktus118

  Oceniono 23 razy 17

  NIemcy tak kochają uchodźców, że proponują Turcji przyspieszenie akcesji do UE i miliardy euro, żeby tylko u siebie tych bidoków trzymali.

 • vomitorium1

  Oceniono 33 razy 17

  "Niemal wszyscy politycy słabo poradzili sobie z blokiem pytań o sprawy międzynarodowe i tam najczęściej unikali odpowiedzi."
  do perfekcji
  uniki i odpowiedzi "nie na temat" opanowała pani szydło
  (z charyzmą megafonu
  wypluwającego z siebie hasła propagandowe)

 • dar331

  Oceniono 25 razy 13

  Głosując na cara Kaczyńskiego, opowiadacie się za Polską putinowską na wzór rosyjski;

 • gr_ub_y

  Oceniono 34 razy 12

  Wybaczcie, ale nie mogę się powstrzymać.

  To w temacie uchodźców.

  Oto matki z reklamówkami o których mówiła dzisiaj Kopacz

  img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201510/1445387281_r1slyt_600.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX