Kaszubi przeciwni stworzeniu 17. województwa. Pomysł Kaczyńskiego nazywają "rozbiciem dzielnicowym"

"Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa" - organizacja Kaszëbske Jednota przestrzega przed pomysłem Jarosława Kaczyńskiego, by z terenów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego wydzielić 17. województwo.
Pomysł stworzenia województwa środkowopomorskiego jest forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość od lat (choć w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński opowiedział się przeciwko "mnożeniu województw"). Teraz, w okresie kampanii wyborczej, Jarosław Kaczyński zapowiada powrót do prac nad pomysłem 17. województwa.

Podczas konwencji PiS Kaczyński przekonywał, że województwo ze stolicami w Koszalinie i Słupsku mogłoby "ożywić region" i przyczynić się do "bardziej sprawiedliwej dystrybucji dochodu narodowego". - Pomysłu z województwem nie będziemy narzucać. Czy województwo będzie - okaże się po konsultacjach, może po referendum - zaznaczał prezes PiS, podaje serwis "Głos Koszalina".

Przeciwko tworzeniu nowej jednostki administracyjnej opowiedziała się jedna z organizacji reprezentujących mniejszość kaszubską - Kaszëbske Jednota. "Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa", argumentują.

Nie dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów! Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i...

Posted by Kaszëbske Jednota on  4 października 2015


"Nie dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów!"

Stowarzyszenie Kaszëbske Jednota zaznacza w swoim wpisie na Facebooku, że "Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i partie". "W tej różnorodności zawsze jednak potrafiliśmy się skupiać na rzeczach wspólnych, ważnych dla naszej etniczności, dla narodowego interesu" - zaznaczają.

"W duchu jedności chcemy was więc przestrzec przed wyborczym programem Prawa i Sprawiedliwości, a konkretnie pomysłem utworzenia województwa środkowopomorskiego" - czytamy we wpisie. Zdaniem stowarzyszenia, realizacja tego pomysłu doprowadziłaby do "podziału Kaszubów na dwa województwa".

"A przecież corocznie od 1999 roku świętujemy na Zjazdach Kaszubów fakt zjednoczenia etnicznie kaszubskich powiatów w jednym województwie pomorskim. Mamy więc wręcz moralny obowiązek sprzeciwić się każdemu pomysłowi, który służy rozbijaniu naszej wspólnoty!" - podkreślają.

Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że mniejszość kaszubska w Polsce liczy ok. 240 tys. osób.Wybory W Twoim telefonie

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (242)
Kaszubi przeciwni stworzeniu 17. województwa. Pomysł Kaczyńskiego nazywają "rozbiciem dzielnicowym"
Zaloguj się
 • 7ogamihcra

  Oceniono 107 razy 93

  Lepiej w województwie podkarpackim utworzyć pisowski kalifat.
  Niech mają na co zasłużyli wybierając pisowski samorząd.

 • antropoid

  Oceniono 91 razy 79

  Toksyczna dziadyga z Żoliborza już dawno dokonała rozbicia dzielnicowego w Polsce - podzieliła ją (z wydatną pomocą klechów) na swoich wyznawców i resztę. Efekt jest taki, że oczywiście zbudować nic się na tym nie dało, tylko mamy w kraju wieczny jazgot kłótni i bzdurnych oskarżeń.
  No a dziadyga ma typową satysfakcję małego człowieczka, że jego i jego świtę wyznawcy na komendę oklaskują, a innych na komendę wygwizdują.
  Nawet na cmentarzach.

 • pogromca_bzdury

  Oceniono 67 razy 61

  "Ożywianie regionu" przez jego rozbicie i zmarnowanie pieniędzy z Unii... Co za kretyn.

 • rokko

  Oceniono 64 razy 44

  "mniejszość kaszubska w Polsce liczy ok. 240 tys. osób." - ojej, czy taka potężna mniejszość nie zagrozi polskiemu stylowi zycia? Nie narzuci nam kaszebizacji? Bo przecież 5 tys. imigrantów z pewnością może nas zislamizować...

 • biesczad1

  Oceniono 40 razy 38

  PiS jest w istocie ideologiczną spadkobierczynią PZPR, więc niech Kaczyński idzie na całość - 49 województw i basta!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX