Cimoszewicz: "Władze PO odsuwają od siebie prawdę. Ludzie mają dość władzy zblazowanych konsumentów ośmiorniczek"

- Obecne przywództwo tej partii nie ma żadnych szans na sukces. Nadzieja, że trochę lepszej socjotechniki zagwarantuje wygranie wyborów parlamentarnych, jest zupełnym nieporozumieniem - miażdży Platformę w swoim komentarzu dla Gazeta.pl Włodzimierz Cimoszewicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prominentni politycy PO - m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Zdrojewski i Andrzej Biernat - już w poniedziałek wieczorem wyraźnie zdystansowali się od wyborczej porażki Bronisława Komorowskiego.

- Platforma nie przegrała, to dlaczego mamy jakieś konsekwencje wyciągać, wobec kogo? - pytał Biernat. Czy rzeczywiście politycy rządzącej partii nie mają się o co martwić?

O ocenę sytuacji Platformy i jej dalsze losy pytamy Włodzimierza Cimoszewicza.

fot. Agencja Gazeta.pl

O odsuwaniu od siebie przez polityków PO odpowiedzialności za wynik Komorowskiego

"To brzmi identycznie jak opinia władz SLD o przyczynach porażki pani Ogórek. Kampania Bronisława Komorowskiego była słaba, to prawda. Można mieć do jego prezydentury sporo zastrzeżeń. Ale nie to było przyczyną buntu młodych wyborców. Władze PO odsuwają od siebie tę oczywistą prawdę i prostą drogą zmierzają do klęski w jesiennych wyborach.

Frustracja i sprzeciw sporej części młodszych obywateli tylko częściowo wynikają z ich kłopotów materialnych. Moim zdaniem ci ludzie, którzy nie pamiętają rządów PiS, naiwnie liczą, że zmiana rządzących przyniesie poprawę jakości rządzenia. A chcą tego, bo w swoim, czasami skrywanym, idealizmie mają dość władzy zblazowanych konsumentów ośmiorniczek za państwowe pieniądze, lokalnych układów, nepotyzmu i partyjniactwa. Mają dość rządów, które nie potrafią określić żadnego ambitniejszego celu swojego istnienia.

PO powinna podejmować natychmiast bardzo daleko idące decyzje personalne, polityczne i programowe. Obecne przywództwo tej partii nie ma żadnych szans na sukces. Nadzieja, że trochę lepszej socjotechniki zagwarantuje wygranie wyborów parlamentarnych, jest zupełnym nieporozumieniem".

O tym, czy PO odbuduje się przed wyborami parlamentarnymi

"Oczywiście mają na to szanse, ale w znanych mi z doświadczenia SLD podobnych sytuacjach zwykle brakuje wyobraźni i odwagi. Partie, które odchodząc od realnej wewnętrznej demokracji tworzą sztywny szkielet aparatczyków, nie są w stanie w trudnych i zaskakujących warunkach zdobyć się na otwartość analizy porażek i niekonwencjonalne wnioski. Nadzieja w oblężonej twierdzy żyje do końca i popycha do samounicestwienia".

O pomyśle "ucieczki PO w Centrolew", o którym pisała Renata Grochal w "GW"

"To nie czas na taką zmianę formuły politycznej PO, choć idea szerokiego porozumienia jest mi bliska. Po pierwsze, lewicy praktycznie nie ma, czyli zyski wyborcze są iluzoryczne. Po drugie, dyskusja wewnętrzna i wytłumaczenie, dlaczego partia centroprawicowa przesuwa się na lewo, wymaga sporo czasu, a tego brak. Moim zdaniem rozwiązanie jest gdzie indziej.

Tusk nie zdołał na szczęście unicestwić wszelkich talentów w tej partii i trzeba się odwołać do własnych 40-latków. Przykład Dudy mówi wiele. Pilne stworzenie nowego kierownictwa i energiczne rozliczenie się z własnymi patologiami dawałoby szanse na odzyskanie wiarygodności i poparcia. Wszelkie inne recepty sa bezproduktywne".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (392)
Cimoszewicz: "Władze PO odsuwają od siebie prawdę. Ludzie mają dość władzy zblazowanych konsumentów ośmiorniczek"
Zaloguj się
 • bruthal

  Oceniono 907 razy 863

  Za karę Sikorski został marszałkiem sejmu a Sienkiewicz dyrektorem Instytutu Obywatelskiego i zarabia więcej niż jako minister.

 • Maria Muller

  Oceniono 902 razy 676

  Włodzimierz Cimoszewicz to JEDEN z bardzo nielicznych mądrych, uczciwych i bardzo inteligentnych polityków. Szkoda, że "śmierdząca woda" zniszczyła mu karierę, ale ta "woda" po trupach......!

 • majkowa

  Oceniono 529 razy 495

  Przekaz dnia: w sztabie B. Komorowskiego pracowały "zielone ludziki" a 19 milionów znalazł on w krzakach na skarpie. Platforma nic o tym nie wie - odcina się. Ciekawe czy odcina się również od 48% wyborców, którzy głosowali na PBK?

 • glogow.sierpien1109-stuhrze

  Oceniono 454 razy 420

  Ostatnio to nie była ośmiorniczka, tylko carpaccio z żubra. Żrąc żubra Bieńkowska żaliła się, jak trzeba być głupim, żeby pracować za mniej niż 6000 zł. Oraz nazwała jajami rozwalenie górnictwa. Taki mamy klimat.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 467 razy 399

  Platforma na lewo? Partia, która właśnie kolejny raz uwaliła związki partnerskie? Życzę powodzenia; gdyby PO nagle chciała stać się centrolewicą, straciłaby jakieś 90% swojego składu.
  Jak najbardziej ubolewam, bo naprawdę ledwo mam na kogo głosować. Prawica odpada, lewica postkomunistyczna odpada...

 • myslo.zbrodnia

  Oceniono 486 razy 384

  Platforma Oszustów tonie pod ciężarem afer, kłamstw, manipulacji i propagandy.

  Komorowski wyprowadził sztandar PO

 • rulz007

  Oceniono 380 razy 306

  PO? syf i dno! ostatnio zawsze na nich głosowałem,ale do czasu. teraz mogą spierd* na drzewo! oszuści, krętacze, złodzieje, naciągacze..

 • merkury-3

  Oceniono 332 razy 282

  Komorowskimprzegral nie dlatego ze mial slaba kampanie przegral bo reprezentowal zdegenerowana klike Tuska co nie zmienia faktu ze PIS jest recepta na kryzys . Kiedys Urban madrze napisal ze polske mozna uzdrowic wynajmujac 30000 skandynawskich urzednikow do zarzadzanai panstwem innej recepty nie ma chyba ze anschluss :)

 • zbyszko48

  Oceniono 319 razy 277

  Nie chcieli kumpli posadzić tylko ich usuwali za zegarki,pistolety,to mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX