Wybory prezydenckie 2015. Wieś i młodzi za Dudą. Komorowski stracił 20 proc. wyborców sprzed pięciu lat [TAK GŁOSOWALIŚMY]

Wybory prezydenckie 2015. Duda: 51,55 proc., Komorowski: 48,45 proc. - to oficjalny wynik II tury wyborów prezydenckich. A jak wygląda bardziej szczegółowy podział głosów? Okazuje się, że miasta głosowały na Komorowskiego, wieś wybrała Dudę. Młodzi i wyborcy Kukiza murem stanęli za Dudą.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podobnie jak w I turze, drugie głosowanie pokazało, że Polska podzielona jest prawie równo na pół. W 9 województwach wygrał Bronisław Komorowski, a w 7 Andrzej Duda. Duda wygrał w woj.: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim oraz świętokrzyskim. W pozostałych dziewięciu województwach więcej głosów oddano na Bronisława Komorowskiego.

Z tego samego badania wynika, że choć Bronisław Komorowski wygrywa w miastach (zarówno tych małych, jak i największych), to na wsiach kandydat PiS uzyskał zdecydowaną przewagę.

Wiek: Komorowski wygrał tylko wśród 30-latków

Z sondażu late poll (PKW jeszcze nie podała dokładnych danych) wynika, że Bronisław Komorowski zwyciężył tylko wśród wyborców w wieku od 30 do 39 lat. W pozostałych grupach wiekowych więcej głosów zebrał Andrzej Duda. Szczególnie duże poparcie dla kandydata PiS było wśród osób w wieku 18-29 lat - wedle sondażu zagłosowało na niego prawie 60 proc. z nich.

Taki wynik nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że prawie 60 proc. wyborców Pawła Kukiza oddało swój głos na Andrzeja Dudę. Bronisława Komorowskiego poparło jedynie 40 proc. zwolenników muzyka.

Za Komorowskim tylko wyborcy z wyższym wykształceniem

Wśród osób posiadających wykształcenie podstawowe i gimnazjalne zdecydowanie zwyciężył Andrzej Duda. Różnica procentowa wyniosła 65,7 proc. do 34,3 proc. na korzyść kandydata PiS. Podobne poparcie Duda uzyskał w grupie osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 60,2 proc. do 39,8 proc.

Bardziej wyrównana walka trwała o grupę wyborców posiadających wykształcenie średnie i pomaturalne. W niej Duda osiągnął 53 proc., a Komorowski - 47 proc.

Bronisław Komorowski zwyciężył jedynie w grupie Polaków z wykształceniem wyższym. Od tych wyborców Komorowski uzyskał 56 proc. poparcia, a Duda - 44 proc.

Na kogo głosowali wyborcy Dudy w 2010 roku? Duże zaskoczenie

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z sondażu Ipsos? Okazuje się, że w drugiej turze wyborów prezydenckich co piąty wyborca prezydenta Bronisława Komorowskiego z 2010 r. zagłosował na kandydata PiS Andrzeja Dudę. Badanie wskazuje, że Komorowski stracił 20,6 proc. tych wyborców, którzy oddali na niego głosy w poprzednich wyborach prezydenckich. Przy Bronisławie Komorowskim zostało po pięciu latach prezydentury 79,4 proc. obywateli, którzy głosowali na niego w 2010 roku.

Jednocześnie prawie wszyscy wyborcy Jarosława Kaczyńskiego z 2010 roku wybrali w niedzielę Andrzeja Dudę (przekonał do siebie 96,7 proc. elektoratu Kaczyńskiego, a z tej samej grupy wyborców tylko 3,3 proc. poparło w drugiej turze Komorowskiego).

Według Ipsos wśród Polaków, którzy pięć lat temu nie głosowali, Duda otrzymał dwa razy większe poparcie od rywala (66,6 proc. wobec 33,4 proc.).Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (484)
Wybory prezydenckie 2015. Wieś i młodzi za Dudą. Komorowski stracił 20 proc. wyborców sprzed pięciu lat [TAK GŁOSOWALIŚMY]
Zaloguj się
 • big.ot

  Oceniono 721 razy 565

  Mój kraj taki piękny...

  Wychodzi na no, że Polska to doprawdy egzotyczny kraj w Europie, gdzie zarobki są azjatyckie, a ceny europejskie, ponad 90% to katolicy, ale co niedzielę wiernych coraz mniej, trzecie miejsce w wyborach zajmuje muzyk punk rockowy, a wygrywa prawicowiec, który ma znaczne poparcie wśród młodzieży ( i poparcie tegoż muzyka). Kraj, władany przez 45 lat przez komunistów, w którym żaden kandydat lewicowy nie dostaje więcej niż 3% głosów.

  Doprawdy nie wiem dokąd zmierzamy ale, tą idąc tą drogą, w kolejnych wyborach w drugiej turze zobaczymy transwestytę prezentującego ultrakatolickie poglądy głoszącego teorie o wolnym rynku oraz ultraprawicowego emigranta z Konga głoszącego hasła bolszewickie...

 • led2007

  Oceniono 628 razy 478

  My ludzie ze wsi i bez wykształcenia, niecierpliwie czekamy na realizację obietnic wyborczych! W końcu to dla nich głosowaliśmy :)

 • szary212

  Oceniono 498 razy 364

  młodzi za Dudą - on im pokaże, jak zamiast bujać się na śmieciówkach, wziąć sobie bezkarnie urlop na 9 lat w państwowej firmie, i pójść pracować do prywatnej za ciężką kasę; jeśli młodzi szukają wzorca, jak się urządzić, to rzeczywiście dobrze wybrali - trzeba brać przykład z góry; skoro prezydent-elekt sam oszukał państwo i UJ - i uważa, a wraz z nim 53% wyborców, że to jest w porządku i no problem, to naród ma prawo postępować tak samo, jak ten teoretyczny prawnik i górnik stojący - teoretycznie - na straży konstytucji

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 606 razy 318

  Młodym powiem bo nie wiedzą - w 2007 byli dziećmi - że wtedy młodzi masowo ustawiali się w kolejkach do urn by zagłosować na zmianę -D. Tuska i "drugą Irlandię". Co z tego wyszło już wiecie: "ch..., d... i kamieni kupa" - jak się wyraził jego minister. mam 47 lat i od 25 lat słyszę od różnych kandydatów obietnice "uwolnienia energii Polaków", które kończą się co najwyżej... uwolnieniem cen energii. Dlatego nie wierzę już w ani jedno słowo wypowiedziane przed wyborami i wam radzę to samo. Chcecie lepszego życia? Głosujcie nogami - pakujcie się i wyjeżdżajcie póki was jeszcze zechcą wpuścić.

 • boniface

  Oceniono 428 razy 300

  Młody elektorat ze wsi uwierzył w ładnie ubrane w słodkie słówka malowanego lisa i szachraja Dudy i zagłosował na kamienowanie kobiet, jeszcze większa pychę i rozpasanie czarnej klerykalnej pedofilskiej mafii..... Ale zgotowaliście sobie ale pośrednio i pozostałej części obywateli CIEMNOGRÓD. Ciekawe, w którym momecie zacznie cię wyć ze nie tak miało być???

 • mejlmi

  Oceniono 423 razy 257

  Wyjeżdżajcie zanim Duda (czytaj Kaczyński z Maciarewiczem) nie zacznie rozwalać finansów państwa i odwracać dodatniej koniunktury, wyjeżdżajcie póki jest praca choćby na zmywaku. Polacy są jednak narodem głupim.

 • robin_otzi

  Oceniono 356 razy 214

  na mapie jak zwykle podział zaborów!
  od dawna mówię, aby podzielić Polskę na A i B niech sobie PiS rządzi na dalekim wschodzie a na zachodzie niech dalej kwitnie przedsiębiorczość!

 • lechujar

  Oceniono 310 razy 212

  Wsiowy prezydent powstrzyma się z meldunkiem do prezesa, po wyborach parlamentarnych opadnie maska i zacznie się IV RP-bis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX