Eksperci o wyniku wyborów: Miała być jedna tura, a skończyło się na jednej kadencji

Wybory prezydenckie 2015. - To najciekawsza kampania od lat. Andrzej Duda, przez wielu komentatorów skazywany na pewną klęskę, pokonał urzędującego prezydenta, na którego jeszcze pół roku temu chciało zagłosować ponad 60 proc. wyborców - ocenia politolog, dr Błażej Poboży. - Sukces Dudy to efekt zmęczenia społecznego. Ta fala zmiany nie jest do zatrzymania - uważa z kolei politolog dr Anna Materska-Sosnowska.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52,0 proc. głosów. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 48,0 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

O komentarz do sukcesu wyborczego Andrzeja Dudy i klęski Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy ekspertów: dr. Błażeja Pobożego, politologa z Instytutu Nauk Politycznych UW, redaktora naczelnego portalu Politykawarszawska.pl oraz dr Annę Materską-Sosnowską, także politolog z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Bronisław Komorowski zlekceważył rywala

- Wygrana kandydata PiS - i to w najbardziej prestiżowej kategorii - może oznaczać istotne przegrupowania na scenie politycznej w perspektywie jesiennych wyborów parlamentarnych. W Platformie Obywatelskiej z pewnością rozpocznie się poszukiwanie winnych porażki prezydenta Komorowskiego - uważa dr Poboży.

Jego zdaniem przegrana Komorowskiego jest konsekwencją bilansu 8 lat rządów PO, którego dokonali wyborcy. - Przeciwnikom Bronisława Komorowskiego udało się wytworzyć przekonanie, że był on prezydentem jednej formacji. Sporo winy jest jednak po stronie samego prezydenta, który wyraźnie zlekceważył rywala. Katastrofalna kampania, niespójny przekaz i swoista arogancja dopełniły klęski faworyta. Miała być jedna tura, a skończyło się na jednej kadencji - podsumował Błażej Poboży.

Według Anny Materskiej-Sosnowskiej, sukces Andrzeja Dudy wskazuje na potrzebę zmian i nową siłę, którą są wyborcy Pawła Kukiza, bo to oni w dużej mierze przesądzili o zwycięstwie kandydata PiS w II turze wyborów.

Szacunek za ciężką pracę w sztabie PiS

- Wielki szacunek dla Andrzeja Dudy i Beaty Szydło za ciężką pracę, oni zrobili kawał porządnej roboty, co prawda przy sprzyjającym wietrze, ale potrafili je wykorzystać. Z kolei w obozie Komorowskiego widać było niosąca falę i mobilizację, ale w moim przekonaniu przyszła ona zbyt późno - przekonuje Materska-Sosnowska.

Politolog podkreśla, że Bronisław Komorowski nie potrafił wykorzystać swej dużej popularności.

- Wielu twierdziło, że debaty wygrał Komorowski, ale to się nie przełożyło na wynik wyborczy. Pierwsza debata podniosła morale prezydenta i to było widać. Później fatalny początek następnego tygodnia i kolejne obietnice, wtedy sondaże się zatrzymały. Potwierdzeniem tego trendu była czwartkowa debata w TVN. Wtedy szanse na wygraną Komorowskiego mocno stopniały - zwraca uwagę ekspertka.

Wygrana Dudy to wiatr w żagle dla PiS i zapowiedź wygranej na jesieni

- To nowa twarz PiS-u i w właśnie w takim formacie PiS będzie szedł do wyborów parlamentarnych. To wahadło wyborcze nie zmienia się między wyborami. Nie wiem, co musiałaby zrobić Platforma, by utrzymać władzę. Sukces Dudy to efekt zmęczenia społecznego. Moim zdaniem ta fala zmiany nie jest do zatrzymania - podsumowuje Anna Materska-Sosnowska.

Więcej o: