Duda i Komorowski gotowi pomóc Syryjczykom. Na Twitterze: "Chcą pomagać tylko chrześcijanom"

Obaj kandydaci podczas debaty TVN zadeklarowali gotowość pomocy syryjskim chrześcijanom. Komentatorzy docenili to pytanie, ale dopytywali też o inne ofiary IS. Pojawiały się głosy mówiące, że "Polska powinna pomóc prześladowanym w Syrii niezależnie od ich wyznania".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kandydaci na prezydenta podczas debaty w TVN, TVN24 oraz TVN BiŚ odpowiadali na pytanie o 300 rodzin syryjskich chrześcijan, które w związku z prześladowaniami chcą przyjechać do Polski. - Są na to pieniądze, potrzebna jest polityczna decyzja. Wizy czy np. ścięcie maczetą? Czy zrobi pan wszystko, żeby ich sprowadzić do Polski, dumnej z chrześcijańskich korzeni, dumnej z Jana Pawła II, dumnej z "Solidarności" w klapie? - pytała Justyna Pochanke obu polityków.

Duda: "Chrześcijanie ze wszystkich krajów są nam bliscy kulturowo"

Andrzej Duda podkreślił, że chciałby, "aby ta wspólnota ludzi, dzisiaj ciemiężonych z uwagi przede wszystkim na swoje przekonania religijne", mogła osiedlić się w Polsce. - Problem polega tylko na tym, że jeśli w Polsce nie zmieni się władza, na co szansa jest już teraz w najbliższych wyborach, jeżeli nie zmieni się także i rząd, to będziemy mieli takie sytuacje, jak do tej pory - że Polska, ten rząd, nie był w stanie sprowadzić nawet Polaków, których życie było zagrożone w Donbasie. Przepychanki trwały dwa tygodnie, zanim dwustu ludzi mogło przyjechać do Polski - mówił.

Dodał, że także "powinniśmy być otwarci na tych, którzy są nam bliscy kulturowo". - Chrześcijanie ze wszystkich krajów są nam bliscy kulturowo i jeżeli dzisiaj potrzebują pomocy, Polska powinna im tej pomocy udzielić - zaznaczył.

Dodał, że jako prezydent będzie zabiegał o to, aby tym ludziom pilnie pomóc - "bo to jest dla nich kwestia życia, życia i śmierci".

Komorowski: "Polskę powinno być stać na to, żeby przyjąć tych ludzi"

Z kolei prezydent Komorowski powiedział, że problem syryjskich chrześcijan jest niesłychanie poważny. - Uważam, że Polskę powinno być stać na to, żeby przyjąć tych ludzi, zgodnie z procedurami, które w państwie polskim obowiązują - dodał.

Prezydent, podobnie jak jego oponent, wykorzystał to pytanie do ataku: odpowiadając bezpośrednio Dudzie, powiedział: - Panie pośle, to się łatwo tak mówi, łatwo się składa takie deklaracje, ale uważam, że każdy powinien wykonywać swoją pracę w tym zakresie. Niech pan powie, dlaczego nie wziął pan udziału w głosowaniu w Parlamencie Europejskim, którego pan jest członkiem, nad uchwałą, która upominała się o chrześcijan, zagrożonych przez Państwo Islamskie? - ripostował. - Panie pośle, pan się domaga od innych aktywności, a tam gdzie jest pana miejsce, to pana po prostu nie ma - dodał.

Zaznaczył, że Duda powinien podczas głosowania w PE "dać wyraz polskiemu stanowisku" w tym zakresie. - Jak pan wytłumaczy taką dwoistość myślenia, dwoistość deklaracji, dwoistość działania? - dopytywał.

Na Twitterze: "Słabo mi" i "pomagajmy niezależnie od wyznania"

Liczni komentatorzy na Twitterze docenili fakt, że prowadząca zdecydowała się na takie właśnie pytanie.

Z drugiej jednak strony pojawiły się także głosy zwracające uwagę, że mówiąc o syryjskich chrześcijanach,kandydaci zapomnieli całkiem o innych prześladowanych przez Państwo Islamskie społecznościach.

Inni zwracali z kolei uwagę na to, że politycy, mówiąc o dramatycznym losie uchodźców, bez zażenowania wykorzystali pytanie do wzajemnych ataków.Sprawdź przed wyborami, do którego ci bliżej >>Więcej o:
Komentarze (113)
Duda i Komorowski gotowi pomóc Syryjczykom. Na Twitterze: "Chcą pomagać tylko chrześcijanom"
Zaloguj się
 • uniwersalny_kibic

  Oceniono 354 razy 272

  A co islamistów mamy sprowadzać, aby w dowód wdzięczności podkładali bombki?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 200 razy 162

  muzułmanów mamy tez sprowadzać? to najlepiej od razu dżihadystów, po co czekać aż się zradykalizują....

 • arwena2010

  Oceniono 119 razy 91

  a komu maja pomagać? wyznawcom Mahometa? niech ci zostana u siebie.Przeca kochaja wybuchowo wszytkich dookoła

 • alinawaza

  Oceniono 97 razy 89

  iSLAMISTOW NIECH PRZYJMA KRAJE ISLAMSKIE. I IZRAEL. Zart. Kraje islamskie.,

 • dyfly

  Oceniono 101 razy 83

  Oczywiscie ze tylko chrzescijanom. Nikt przy zdrowych zmyslach nie chce zeby przedmiescia polskich miast wygladaly tak jak wyjete spod prawa przedmiescia Paryza, Malmo czy Londynu gdzie bialemu czlowiekowi w bialy dzien na ulicy obcina sie glowe.

 • robertpk

  Oceniono 82 razy 70

  tak, tylko chrześcijanom

 • wz43

  Oceniono 70 razy 52

  A co będzie jak cała Afryka, bliski i daleki Wschód zechce emigrować do Europy? Współczesna nam wędrówka ludów zda się nie mieć końca. W końcu nas zadeptają, zniszczą naszą kulturę i na końcu zrobią tutaj taki syf jaki mają teraz u siebie! Fajna perspektywa? Trzeba się przed tym bronić na wszelkie sposoby! Europo, obudź się!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX